Koiralla sininen pieni patti

Koiralla on siis sinertävä, noin nuppineulanpään kokoinen patti toisessa reidessä. Kovasti koira sitä kohtaa hampailla kirputtaa myös.
Voisikohan olla punkki vai mikä ihme tuommonen voi olla?
62929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voitko ottaa kuvan siitä patista ja linkitä aijaan kautta tänne, haluan nähdä patin.

Äänestä

Meillä ollut "kyynärpäässä" sellainen jo vuoden. Ilmestyi itsestään. Lääkäri ei pitänyt minään, ilmeisesti jonkinsortin rasvapatti.

Äänestä

Jos se alkaa kasvaa, vuotaa tms tai jos kovasti häiristee koiraa, niin käytä tarkistuksessa.

Äänestä

Meillä on ollut. Joskus tulee päähän, joskus kylkeen. Eläinlääkäri kehotti meitä laittamaan kutiavaan pattiin Canofite Vet korvatippoja (reseptilääke). Meillä auttoi.
En silti tiedä mikä on kyseessä.

Äänestä

Melkein 10 vuotta vanha ketju, jestas, mutta ainut hakutulos tästä. Löysin äsken koiran polvesta jotain mikä tuntui ihan punkilta, mutta ei ollut, vaan sininen pallomainen näppylä! Sininen! Mitä ihmettä. Tarkkaillaan mutta taidan varuiksi ainakin soittaa e.l. jos tietäisivät jotain.

Äänestä

Käyttäisin sinuna lekurissa ja leikkauttaisin patin pois. Kirjoitin äsken toiseen ketjuun kokemukseni mastsolusyövästä koiralla, tässä oli siis ensimmäisenä oireena pieni, tumma patti. Se ei kyllä ollut sininen, mutta mastsolusyövässä oireena iholle ilmaantuva patti voi olla minkä näköinen tahansa. Kyseessä kuitenkin yksi koirien yleisimmistä syöpäsairauksista ja pahanlaatuinen kasvain lähettää herkästi etäpesäkkeitä.

Oman koirani tarina onneksi sai onnellista jatkoa, koska ehdimme leikkauttaa patin pois ennen kuin se oli ehtinyt levittää etäpesäkkeitä. Leikatessa se oli pikkurillin päätä pienempi, mutta siitä huolimatta oli jo ehtinyt kasvaa syvyyssuunnassa. Käydään vielä uudestaan tarkassa ultrassa tarkastamassa sisuskalut leviämisen varalta, mutta yhdet puhtaat paperit on onneksi jo saatu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mitä?? kirjoitti:

Koiralla on siis sinertävä, noin nuppineulanpään kokoinen patti toisessa reidessä. Kovasti koira sitä kohtaa hampailla kirputtaa myös.
Voisikohan olla punkki vai mikä ihme tuommonen voi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu