Perintöarkku

Arkun omistaja

Sain tänään kotiini entisöitäväksi puisen 1800-luvulta olevan arkun. Tarkoitus olisi ihan kotikonstein tehdä siitä katseen vangitsija olohuoneeseen. No, kokemusta entisöinnistä ei kauheasti ole, mutta intoa sitäkin enemmän.
Nyt on aloitettu kuumailmapuhaltimella ja kaapimalla poistamaan pinnasta maalikerroksia, joita on ilm. pari. Alta ilmestyy vanhaa puupinta, jossa on ilm. vielä ollut joku lakan tapainenkin.

Nyt olis hyvät neuvot tarpeen.
Miten maali ja kaikki olisi pasras poistaa.
Miten poistaa metällikehikosta ja heloista maali sekä ruoste alta.
Millä pinta olisi hyvä käsitellä, jos sen nyt jotenkin puhtaaksi saa.

Eli vinkkejä tämmöiseen.

10

5113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaapajuu

      Älä sitä nyt herranjestas luilleen puhdista, tuskin on ollut sellainen ennestään - kyllä 1800 luvulla arkut maalattiin tai pintakäsiteltiin...tai siis jos haluat vaan tehdä siitä täysin puupintaisen, niin älä puhu entistämisestä. Vanhat maalikerrokset voidaan poistaa esim. maalinpoistoaineella tai itse tehdyllä liuoksella, ja tosiaan jos haluaa ottaa maalin pois kerroksittain, niin sitten hautumisaika on kokeiltava, millä mikäkin kerros lähtee.

      Helat saa ruosteettomiksi esim. käyttämllä Dremeliä (tai vastaavaa) tai sitten ihan vaan rautaharjalla (lähtee niin maali kuin ruoste).

      Jos teet sen puupuhtaaksi, niin laita vaikka vaha siihen päälle, paras olisi kuiteskin katsoa sen alimmaisin pintakäsittely ja tehdä siitä samanlainen kuin mitä se oli silloin joskus "uutena"

      • Näinhän se menee

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.


      • Näinhän se menee kirjoitti:

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.

        Käytettiin sinistä, punaista ja vihreää värjä. Voit tehdä itse, teet ensin preston 30 70, pigmentit ja ihan hiukan nopeuttajaa (serotiini). Anna olla ja valuta sideharsosta läpi, pigmentit maavärejä, joten jää pahimmat nokareet sideharsoon. Ohenna oulun A ykkösellä sopivaksi, silleen että pensseli liukuu mukavasti.


    • Voe taivas

      Olet juuri tuhonnut antiikkiesineen.

      • Pohjamaalitkin lähti

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.


      • Olenmasentunut
        Pohjamaalitkin lähti kirjoitti:

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.

        Hyvin menee taas.

        Tämä palstahan on pahinta aktiikkiesineiden terrorismia, mitä maan päällä on. Joka toinen hemmo on poistamasssa maalit kuumailmapuhaltimella ja loput maalinpoistoaineilla.

        Mistä näitä wanna-be-entisöijiä siitetään? Ei mitään tolkkua tai kokemusta, mutta antiikkikalun kimppuun vaan raspi heiluen.


      • Arjus

        Hioin ja maalasin. Se siitä. Empire-merkkisellä maalilla. En paklannut. Kolot halusin jättää.


    • löytänyt ¨¨¨¨

      Sen sisällä oli vuosiluku 1803 ja kahdet nimikirjaimet, joita en enää muista. Se oli maalattu ilmeisesti munatemperalla vaalean vihertäväksi. Rautaosat olivat joskus olleet hieman punaruskeat. Kun en tiennyt, mitä tehdä, luin ohjeita, joiden mukaan olisi pitänyt toimia. Annoin periksi, kun näin työn runsauden ja vein arkun museoon. Siellä se nyt on kansi auki kaikkien katseltavana. Tämä oli minulle paras vaihtoehto, enkä pilannut mitään. Kiitos, että löytyi kirjallisuutta tästäkin aiheesta. Aina kannattaa etsiä ensin tietoa.

      • löytänyt¨¨

        Kustaan kome kruunua kehän sisällä, ja ne olivat säilyneet kirjainten kanssa ihan hyvin.


    • Anonyymi

      Hei, itselläni on vanha kapioarkku jonka kannessa on pitkittäissuuntainen halkeama.Millä halkeaman voisi paikata ja hionnan jälkeen pintakäsitellä? Arkku on tumman puun värinen,ajan tummentama ja haluaisin että olisi saman värinen edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1740
    2. 105
      1215
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1091
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      999
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      900
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      52
      887
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      868
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      73
      757
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      739
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      729
    Aihe