Perintöarkku

Arkun omistaja

Sain tänään kotiini entisöitäväksi puisen 1800-luvulta olevan arkun. Tarkoitus olisi ihan kotikonstein tehdä siitä katseen vangitsija olohuoneeseen. No, kokemusta entisöinnistä ei kauheasti ole, mutta intoa sitäkin enemmän.
Nyt on aloitettu kuumailmapuhaltimella ja kaapimalla poistamaan pinnasta maalikerroksia, joita on ilm. pari. Alta ilmestyy vanhaa puupinta, jossa on ilm. vielä ollut joku lakan tapainenkin.

Nyt olis hyvät neuvot tarpeen.
Miten maali ja kaikki olisi pasras poistaa.
Miten poistaa metällikehikosta ja heloista maali sekä ruoste alta.
Millä pinta olisi hyvä käsitellä, jos sen nyt jotenkin puhtaaksi saa.

Eli vinkkejä tämmöiseen.

10

5065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaapajuu

      Älä sitä nyt herranjestas luilleen puhdista, tuskin on ollut sellainen ennestään - kyllä 1800 luvulla arkut maalattiin tai pintakäsiteltiin...tai siis jos haluat vaan tehdä siitä täysin puupintaisen, niin älä puhu entistämisestä. Vanhat maalikerrokset voidaan poistaa esim. maalinpoistoaineella tai itse tehdyllä liuoksella, ja tosiaan jos haluaa ottaa maalin pois kerroksittain, niin sitten hautumisaika on kokeiltava, millä mikäkin kerros lähtee.

      Helat saa ruosteettomiksi esim. käyttämllä Dremeliä (tai vastaavaa) tai sitten ihan vaan rautaharjalla (lähtee niin maali kuin ruoste).

      Jos teet sen puupuhtaaksi, niin laita vaikka vaha siihen päälle, paras olisi kuiteskin katsoa sen alimmaisin pintakäsittely ja tehdä siitä samanlainen kuin mitä se oli silloin joskus "uutena"

      • Näinhän se menee

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.


      • Näinhän se menee kirjoitti:

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.

        Käytettiin sinistä, punaista ja vihreää värjä. Voit tehdä itse, teet ensin preston 30 70, pigmentit ja ihan hiukan nopeuttajaa (serotiini). Anna olla ja valuta sideharsosta läpi, pigmentit maavärejä, joten jää pahimmat nokareet sideharsoon. Ohenna oulun A ykkösellä sopivaksi, silleen että pensseli liukuu mukavasti.


    • Voe taivas

      Olet juuri tuhonnut antiikkiesineen.

      • Pohjamaalitkin lähti

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.


      • Olenmasentunut
        Pohjamaalitkin lähti kirjoitti:

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.

        Hyvin menee taas.

        Tämä palstahan on pahinta aktiikkiesineiden terrorismia, mitä maan päällä on. Joka toinen hemmo on poistamasssa maalit kuumailmapuhaltimella ja loput maalinpoistoaineilla.

        Mistä näitä wanna-be-entisöijiä siitetään? Ei mitään tolkkua tai kokemusta, mutta antiikkikalun kimppuun vaan raspi heiluen.


      • Arjus

        Hioin ja maalasin. Se siitä. Empire-merkkisellä maalilla. En paklannut. Kolot halusin jättää.


    • löytänyt ¨¨¨¨

      Sen sisällä oli vuosiluku 1803 ja kahdet nimikirjaimet, joita en enää muista. Se oli maalattu ilmeisesti munatemperalla vaalean vihertäväksi. Rautaosat olivat joskus olleet hieman punaruskeat. Kun en tiennyt, mitä tehdä, luin ohjeita, joiden mukaan olisi pitänyt toimia. Annoin periksi, kun näin työn runsauden ja vein arkun museoon. Siellä se nyt on kansi auki kaikkien katseltavana. Tämä oli minulle paras vaihtoehto, enkä pilannut mitään. Kiitos, että löytyi kirjallisuutta tästäkin aiheesta. Aina kannattaa etsiä ensin tietoa.

      • löytänyt¨¨

        Kustaan kome kruunua kehän sisällä, ja ne olivat säilyneet kirjainten kanssa ihan hyvin.


    • Anonyymi

      Hei, itselläni on vanha kapioarkku jonka kannessa on pitkittäissuuntainen halkeama.Millä halkeaman voisi paikata ja hionnan jälkeen pintakäsitellä? Arkku on tumman puun värinen,ajan tummentama ja haluaisin että olisi saman värinen edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      45
      3952
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      28
      3004
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      35
      2594
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      32
      1899
    5. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      483
      1514
    6. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      52
      1474
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      43
      1393
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      37
      1290
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      69
      1247
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      16
      1185
    Aihe