Perintöarkku

Arkun omistaja

Sain tänään kotiini entisöitäväksi puisen 1800-luvulta olevan arkun. Tarkoitus olisi ihan kotikonstein tehdä siitä katseen vangitsija olohuoneeseen. No, kokemusta entisöinnistä ei kauheasti ole, mutta intoa sitäkin enemmän.
Nyt on aloitettu kuumailmapuhaltimella ja kaapimalla poistamaan pinnasta maalikerroksia, joita on ilm. pari. Alta ilmestyy vanhaa puupinta, jossa on ilm. vielä ollut joku lakan tapainenkin.

Nyt olis hyvät neuvot tarpeen.
Miten maali ja kaikki olisi pasras poistaa.
Miten poistaa metällikehikosta ja heloista maali sekä ruoste alta.
Millä pinta olisi hyvä käsitellä, jos sen nyt jotenkin puhtaaksi saa.

Eli vinkkejä tämmöiseen.

10

5127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaapajuu

      Älä sitä nyt herranjestas luilleen puhdista, tuskin on ollut sellainen ennestään - kyllä 1800 luvulla arkut maalattiin tai pintakäsiteltiin...tai siis jos haluat vaan tehdä siitä täysin puupintaisen, niin älä puhu entistämisestä. Vanhat maalikerrokset voidaan poistaa esim. maalinpoistoaineella tai itse tehdyllä liuoksella, ja tosiaan jos haluaa ottaa maalin pois kerroksittain, niin sitten hautumisaika on kokeiltava, millä mikäkin kerros lähtee.

      Helat saa ruosteettomiksi esim. käyttämllä Dremeliä (tai vastaavaa) tai sitten ihan vaan rautaharjalla (lähtee niin maali kuin ruoste).

      Jos teet sen puupuhtaaksi, niin laita vaikka vaha siihen päälle, paras olisi kuiteskin katsoa sen alimmaisin pintakäsittely ja tehdä siitä samanlainen kuin mitä se oli silloin joskus "uutena"

      • Näinhän se menee

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.


      • Näinhän se menee kirjoitti:

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.

        Käytettiin sinistä, punaista ja vihreää värjä. Voit tehdä itse, teet ensin preston 30 70, pigmentit ja ihan hiukan nopeuttajaa (serotiini). Anna olla ja valuta sideharsosta läpi, pigmentit maavärejä, joten jää pahimmat nokareet sideharsoon. Ohenna oulun A ykkösellä sopivaksi, silleen että pensseli liukuu mukavasti.


    • Voe taivas

      Olet juuri tuhonnut antiikkiesineen.

      • Pohjamaalitkin lähti

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.


      • Olenmasentunut
        Pohjamaalitkin lähti kirjoitti:

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.

        Hyvin menee taas.

        Tämä palstahan on pahinta aktiikkiesineiden terrorismia, mitä maan päällä on. Joka toinen hemmo on poistamasssa maalit kuumailmapuhaltimella ja loput maalinpoistoaineilla.

        Mistä näitä wanna-be-entisöijiä siitetään? Ei mitään tolkkua tai kokemusta, mutta antiikkikalun kimppuun vaan raspi heiluen.


      • Arjus

        Hioin ja maalasin. Se siitä. Empire-merkkisellä maalilla. En paklannut. Kolot halusin jättää.


    • löytänyt ¨¨¨¨

      Sen sisällä oli vuosiluku 1803 ja kahdet nimikirjaimet, joita en enää muista. Se oli maalattu ilmeisesti munatemperalla vaalean vihertäväksi. Rautaosat olivat joskus olleet hieman punaruskeat. Kun en tiennyt, mitä tehdä, luin ohjeita, joiden mukaan olisi pitänyt toimia. Annoin periksi, kun näin työn runsauden ja vein arkun museoon. Siellä se nyt on kansi auki kaikkien katseltavana. Tämä oli minulle paras vaihtoehto, enkä pilannut mitään. Kiitos, että löytyi kirjallisuutta tästäkin aiheesta. Aina kannattaa etsiä ensin tietoa.

      • löytänyt¨¨

        Kustaan kome kruunua kehän sisällä, ja ne olivat säilyneet kirjainten kanssa ihan hyvin.


    • Anonyymi

      Hei, itselläni on vanha kapioarkku jonka kannessa on pitkittäissuuntainen halkeama.Millä halkeaman voisi paikata ja hionnan jälkeen pintakäsitellä? Arkku on tumman puun värinen,ajan tummentama ja haluaisin että olisi saman värinen edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      244
      3268
    2. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      36
      2962
    3. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      34
      2188
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      35
      2095
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      74
      1970
    6. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      84
      1756
    7. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      38
      1634
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      122
      1517
    9. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      56
      1424
    10. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1269
    Aihe