Perintöarkku

Arkun omistaja

Sain tänään kotiini entisöitäväksi puisen 1800-luvulta olevan arkun. Tarkoitus olisi ihan kotikonstein tehdä siitä katseen vangitsija olohuoneeseen. No, kokemusta entisöinnistä ei kauheasti ole, mutta intoa sitäkin enemmän.
Nyt on aloitettu kuumailmapuhaltimella ja kaapimalla poistamaan pinnasta maalikerroksia, joita on ilm. pari. Alta ilmestyy vanhaa puupinta, jossa on ilm. vielä ollut joku lakan tapainenkin.

Nyt olis hyvät neuvot tarpeen.
Miten maali ja kaikki olisi pasras poistaa.
Miten poistaa metällikehikosta ja heloista maali sekä ruoste alta.
Millä pinta olisi hyvä käsitellä, jos sen nyt jotenkin puhtaaksi saa.

Eli vinkkejä tämmöiseen.

10

4808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaapajuu

      Älä sitä nyt herranjestas luilleen puhdista, tuskin on ollut sellainen ennestään - kyllä 1800 luvulla arkut maalattiin tai pintakäsiteltiin...tai siis jos haluat vaan tehdä siitä täysin puupintaisen, niin älä puhu entistämisestä. Vanhat maalikerrokset voidaan poistaa esim. maalinpoistoaineella tai itse tehdyllä liuoksella, ja tosiaan jos haluaa ottaa maalin pois kerroksittain, niin sitten hautumisaika on kokeiltava, millä mikäkin kerros lähtee.

      Helat saa ruosteettomiksi esim. käyttämllä Dremeliä (tai vastaavaa) tai sitten ihan vaan rautaharjalla (lähtee niin maali kuin ruoste).

      Jos teet sen puupuhtaaksi, niin laita vaikka vaha siihen päälle, paras olisi kuiteskin katsoa sen alimmaisin pintakäsittely ja tehdä siitä samanlainen kuin mitä se oli silloin joskus "uutena"

      • Näinhän se menee

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.


      • Näinhän se menee kirjoitti:

        Sano nyt näkemiin ja hyvästi sille arkkusi mahdolliselle antiikkiarvolle sillä se meni jo.

        Tommoset vanhat arkut oli maalatuua. Käy kirjastossa katsomassa, miltä ne pitäisi näyttää. Hienoissa arkuissa olisi sitten koristemaalauksia ja ornamentteja.

        Käytettiin sinistä, punaista ja vihreää värjä. Voit tehdä itse, teet ensin preston 30 70, pigmentit ja ihan hiukan nopeuttajaa (serotiini). Anna olla ja valuta sideharsosta läpi, pigmentit maavärejä, joten jää pahimmat nokareet sideharsoon. Ohenna oulun A ykkösellä sopivaksi, silleen että pensseli liukuu mukavasti.


    • Voe taivas

      Olet juuri tuhonnut antiikkiesineen.

      • Pohjamaalitkin lähti

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.


      • Olenmasentunut
        Pohjamaalitkin lähti kirjoitti:

        Näinpä juuri. Sanoja "antiikki" ja "hiekkapuhallus" ei pidä koskaan käyttää samassa lauseessa.
        Piru kun näitä itseoppineita "entisöijiä" on nykyään kaikkialla. No, entisiä nämä tavarat sitten ovatkin kyseisten sankareitten jäljiltä. Sääli vanhaa arkkua.

        Hyvin menee taas.

        Tämä palstahan on pahinta aktiikkiesineiden terrorismia, mitä maan päällä on. Joka toinen hemmo on poistamasssa maalit kuumailmapuhaltimella ja loput maalinpoistoaineilla.

        Mistä näitä wanna-be-entisöijiä siitetään? Ei mitään tolkkua tai kokemusta, mutta antiikkikalun kimppuun vaan raspi heiluen.


      • Arjus

        Hioin ja maalasin. Se siitä. Empire-merkkisellä maalilla. En paklannut. Kolot halusin jättää.


    • löytänyt ¨¨¨¨

      Sen sisällä oli vuosiluku 1803 ja kahdet nimikirjaimet, joita en enää muista. Se oli maalattu ilmeisesti munatemperalla vaalean vihertäväksi. Rautaosat olivat joskus olleet hieman punaruskeat. Kun en tiennyt, mitä tehdä, luin ohjeita, joiden mukaan olisi pitänyt toimia. Annoin periksi, kun näin työn runsauden ja vein arkun museoon. Siellä se nyt on kansi auki kaikkien katseltavana. Tämä oli minulle paras vaihtoehto, enkä pilannut mitään. Kiitos, että löytyi kirjallisuutta tästäkin aiheesta. Aina kannattaa etsiä ensin tietoa.

      • löytänyt¨¨

        Kustaan kome kruunua kehän sisällä, ja ne olivat säilyneet kirjainten kanssa ihan hyvin.


    • Anonyymi

      Hei, itselläni on vanha kapioarkku jonka kannessa on pitkittäissuuntainen halkeama.Millä halkeaman voisi paikata ja hionnan jälkeen pintakäsitellä? Arkku on tumman puun värinen,ajan tummentama ja haluaisin että olisi saman värinen edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      483
      3303
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      150
      2346
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2172
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      36
      1673
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1615
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1416
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1404
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      14
      1224
    9. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1172
    10. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1126
    Aihe