Miksi muulit ei osta nyt?hinnathan kohta taas nousee.
Sairaan paljon myytävää.
Muulien maa.
8211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Muulit on niitä joilla se velkainen omistusasunto jo on, joten ei tarvetta ostaa.
niin vuokra-asunnoista tulee pulaa. Ja vuokrat lähtee nousuun.
Suo siellä, vetelä täällä vuokralla asuvalle.
Eipä ole tarvetta ihan heti vaihtaa. Nyt vain nautitaan elämästä.
Neliöhinta nousussa, myyntiajat lyhentymässä ja kohdemäärät lisääntymässä. Kauppa siis käy.
No tuota... kohdemäärän lisääntymisellä on kyllä vastakkainen vaikutus hintaan ja myyntiaikaan. Tämä näkyy parhaiten Helsingissä, missä pienten yksiöiden ja kaksioiden hinnat ovat viime vuosina nousseet kiitorakettina. Nyt kun kohdemäärät ovat lisääntyneet tänä vuonna, niin myös myyntiajat ovat pidentyneet ja neliöhinnat tasaantuneet varsinkin yksiöissä. Se on luonnollista, koska on valinnanvaraa enemmän, joten ei tarvitse hätäillä ostamisen kanssa.
Opiskelijat tulevat jonkin verran piikinomaisesti piristämään kauppaa nyt kesällä ja alkusyksystä, koska varakkaat vanhemmat ostavat Helsinkiin opiskelemaan muuttavalle jälkikasvulleen oman asunnon vuokra-asuntojen vähäisen tarjonnan vuoksi. Kuitenkin vuosi sitten Helsingin yksiöt ja kaksiot olivat kalliimpia neliöhinnaltaan kuin tänään. Käänne näissä on siis tapahtunut.
Helsingin yksiöiden ja kaksioiden hintakehitys on koko maan suunnannäyttäjä ja muu Suomi tulee noin 6-8 kk perässä, mikä näkyy siinä, että kun viime syksynä Helsingin 1h 2h hinnat menivät nopeasti ylöspäin ja ovat tänä vuonna laskeneet, niin muu Suomi on edelleen nousu-uralla. Tosin tarjonta koko Suomessa on lisääntynyt, joten syksyllä tulemme näkemään hintojen tasaantumista ja viimeistään ensi vuonna laskua kaikkialla.
Ostaisin uuden asunnon Helsingistä. Jonkun verran rakennetaan ja on ennakkomarkkinoinnissa. Mutta niukkaa on, eikä ole näköpiirissäkään mitään kiinostavaa. Vuokrakämppiä ja varsinkin asumisoikeusasuntoja valmistuu syksyllä/talvella kohtuullisesti.
Juuri uutisissa oli, että vuokra-asunnoista on hirveä pula ja pahempi vielä tulossa. Nostanee vuokria ja lisännee kysyntää taas omistusasunnoissa.
VVM arvioi, että pääkaupunkiseudulle muuttaa parin kymmenen vuoden sisään 400 000 uutta ihmistä. Osa vuokralle osa omaan. Mistä helkutista vanhoille asukkaille, nyt siis vielä lapsia, ja näille uusille asukkaille asuntoja ???
Ei ole juuri nyt tarvetta kun on jo oma ja yksi sijoitusasunto. Nyt säästellään käsirahaa (tai siis vuokralainen säästää puolestani). Kolmas asunto ostetaan kun käsiraha on kasassa ja niin edelleen. Niin se vain omaisuus karttuu kun on teitä tunnollisia vuokralaisia sitä kartuttamassa, kiitoksia vain.
vittuile kädelle joka tuo sinulle rahaa.