Onko kokemuksia ko tuulettimesta? Aika hintava, onko hintansa väärti? Tarkoitus olisi laittaa jätevesijärjestelmän tuuletusputkeen, koska ajoittain vessaan tulee jonkin verran hajua. Hinnat näyttävät olevan aika samat kaikissa nettimyyntipisteissä, toimituskuluissa vain valtaisat erot.
Biolan tuulituuletin
8
9762
Vastaukset
- Illitar
Meillä on Biolanin kompostihuussissa käytössä saman firman tuulituuletin ja on aivan verraton! Suosittelen. Laakerointi on niin herkkä, että toimii pienessäkin tuulenvireessä. (Vessassa pitää asentaa suoraan ulosmenevään tuuletusputkeen, jossa ei saa olla mutkia.)
- Juusotkinnuuhkii
Hintansa väärtti on varmaan, mutta rankemmilla vesisateilla tulee vesi hieman läpi. Olen miettinyt, että laittaisin ohuesta alumiinista tai vastaavasta tarpeeksi leveän hatun pallon päälle pyörimään.
Että putkiko pitäisi olla suora....ei välttämättä, pyörivä systeemihän muodostaa alipaineen kestää se loivan mutkankin.
Mielestäni tehdas voisi kehittää pallukkaan sisälle sadesuojan, kartion joka veisi veden ulos. En löytänyt palautesivua Biolaan olisin ehdottanut asiaa.- vaihtoehtoja
Tuohan on niin vakava puute, että jätän ostamatta.
Onko markkinoilla korvaavia tuotteita? Ennen vanhaan savupiippujen päissä näkyi tuuliviirejä, jotka kääntyivät aina tuulesta poispäin ja paransivat hormin vetoa. Minkä nimisiä nämä ovat?
- dret
Ihan soiva peli. Starkilta saa pikku tinkaamisella alle satasen.
Eipä sillä pikku vesimäärällä sateessa ole mitään merkitystä, sontapyttyyn se vesi menee.
En kylläkään ole itselläni huomannut moista ongelmaa olevan. - mökkimasa999
Mulla on konttisaunan tuulettimena. Eli kyseessä on höyrysauna, lämmönlähteenä 50 L Kota vedenlämmitin.
8 kontti siis, 30 minsaa niin kontissa 60 C lämmintä ja sitä höyryä.
Netistä tietty näin tämän ideen.
Kun ei käytössä niin tuuletin kuivaa savupiipusta ja ovi tottakai auki.Pieni imu siellä on kun Kodan vesipadan ottaa pois.
Pyörii ihan ok, terranovasta 90 egee. - Anonyymi
Laitoin alapohja/radonputkeen ohjeiden mukaan. Laakeria pitää voidella muutaman kuukauden välein toimitukseen kuuluvasta öljypullosta, kun se jumiutuu. Voitelua varten koko tuuletin pitää irrottaa putkesta. Huoltotarpeen on Biolan unohtanut tuotteestaan kertoa. Ostaessa ei siis kannata kuvitella että tämä olisi huoltovapaa kattolaite.
Biolanin vastaus "Hei! Kiitos videosta. Kyllä se valitettavasti kuulostaisi siltä että laakerit tarvitsisivat lisää öljyä. Laiteen mukana olevat ohjeet löytyvät myös nettisivuiltamme."- Anonyymi
Edellisen viestin ongelma johtuikin siitä, että ohjeen mukaan kaadetaan laakerin läpi mukana tullutta öljyä. Kun kaataa, niin öljyä menee reikiin kolme tippaa ja alkaa vuotaa yli.
Ohjeessa pitäisi lukea, että pullosta puristetaan n. 10 ml vetoinen laakerikuppi täyteen öljyä kunnes kuppi tulvii toisen reiän kautta.
Eli purkuharjoituksen jälkeen toimiikin niin kuin kuuluu, olttaosin että vuosia. Kirjoitan tänne jos taas tarvitsee huoltoa.
- Anonyymi
Lienee Biolanin Kiinan tehtaalta tullut. Tuskin ekologista jos öljyä laitetaan niin paljon, että valuu yli. Mihin ylimäärä menee? Ei tippa maailmaa hukuta ei kelpaa vastaukseksi. Ympäristövastuu kunniaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651463Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia111923- 58771
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä48754- 57730
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39717Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan71691Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606026679Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.41667Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli68662