Rengas vinossa niin paljon että iskari on hangannut siihen kolon. skootteri on yiying mtx-2 eli isorunkoinen 12 pyörillä oleva. rengas on myös kulunut epätasasesti ja silmin-nähden takarengas on aivan vinossa. Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja jos on niin mistä se on johtunut:
rengas vinossa
13
3758
Vastaukset
Varsinainen rengas ei oikeasti ole vinossa, vaan iskari on vääntynyt ja siten aiheuttaa sen "vinouden"
Uus iskari tilalle, vahvempaa mallia ja sit kiinni tiukasti niin hyvin pelittää., Itelläni oli sama ongelma =)- yiying mtx-2
vahvemman mallinen. tarkoittaa mitä?? mistä erottaa vahvemman ja heppoisemman?
- gghhghghjj
yiying mtx-2 kirjoitti:
vahvemman mallinen. tarkoittaa mitä?? mistä erottaa vahvemman ja heppoisemman?
Ei se iskarin vaihtaminen mitään auta vaan pitää vaihtaa moottorin kiinnityspuslat. Siis ne kaksi kumipuslaa mitkä tulee koneen ja rungon väliin. Ne kun kuluvat niin kone vetää renkaan vinoon. Tämä on ihan yleinen ongelma niissä mopoissa missä on vain yksi iskari takana. Mulla oli jo uutena takarengas aavistuksen vinossa MTX-2:ssa, nyt se on ihan vinossa kun puslat ovat kuluneet. Pitäis itsekin jossain vaiheessa vaihtaa kunhan ehtii.
Yksi konsti on ostaa ohkasempi iskari taakse niin rengas ei pääse hankaamaan sitä vasten. - yiying mtx-2
gghhghghjj kirjoitti:
Ei se iskarin vaihtaminen mitään auta vaan pitää vaihtaa moottorin kiinnityspuslat. Siis ne kaksi kumipuslaa mitkä tulee koneen ja rungon väliin. Ne kun kuluvat niin kone vetää renkaan vinoon. Tämä on ihan yleinen ongelma niissä mopoissa missä on vain yksi iskari takana. Mulla oli jo uutena takarengas aavistuksen vinossa MTX-2:ssa, nyt se on ihan vinossa kun puslat ovat kuluneet. Pitäis itsekin jossain vaiheessa vaihtaa kunhan ehtii.
Yksi konsti on ostaa ohkasempi iskari taakse niin rengas ei pääse hankaamaan sitä vasten.onkos ne puslat kovin vaikee vaihtaa ja mistäs ne voi tilata. iskari meni jo tilaukseen joten sekin vaihtuu samalla.
- gghjgjgjgj
yiying mtx-2 kirjoitti:
onkos ne puslat kovin vaikee vaihtaa ja mistäs ne voi tilata. iskari meni jo tilaukseen joten sekin vaihtuu samalla.
On niissä puslissa oma vaivansa vaihtaa. Kone kannattaa melkeinpä ottaa irti jotta pääsee paremmin työskentelemään. Jollain sopivan kokoisella hylsyllä lyö varovasti ulos. Ne tuppaa jumittumaan joskus hyvinkin tiukkaan joten kovin rajuja otteita ei kannata käyttää koska vaarana on korvakkeen murtuminen. Kannattaa asentaa uudet puslat öljyttyinä niin menee liukkaammin paikoilleen.
Ei mikään pikkujuttu siis, kyllä siinä aikaa menee. VirijaVarasta saa ne puslat halvimmalla.
http://www.virijavara.fi/shop/?112,moottorin-puslat-2-kpl - mtx5skopo
gghjgjgjgj kirjoitti:
On niissä puslissa oma vaivansa vaihtaa. Kone kannattaa melkeinpä ottaa irti jotta pääsee paremmin työskentelemään. Jollain sopivan kokoisella hylsyllä lyö varovasti ulos. Ne tuppaa jumittumaan joskus hyvinkin tiukkaan joten kovin rajuja otteita ei kannata käyttää koska vaarana on korvakkeen murtuminen. Kannattaa asentaa uudet puslat öljyttyinä niin menee liukkaammin paikoilleen.
Ei mikään pikkujuttu siis, kyllä siinä aikaa menee. VirijaVarasta saa ne puslat halvimmalla.
http://www.virijavara.fi/shop/?112,moottorin-puslat-2-kplSyynä vinossa olevaan pyörään voi olla myös moottorin kiinnike ( http://www.mc-scatter.com/moottorin-kiinnike-yiying-p-14084.html ) joka on huonosti hitsattu kiinalaisesta räkäpellistä ja vääntynyt kuormituksessa. Kiinnikkeellä moottori siis kytkeytyy moottorin edestä runkoon. Kannattaa siis tarkistaa että kiinnityspulttien linjat on yhdensuuntaiset.
Itse korjasin tuon suoristamalla (käyttäen kaasupilliä) ja hitsasin tuohon lattarautavahvikkeet. - kekra
mtx5skopo kirjoitti:
Syynä vinossa olevaan pyörään voi olla myös moottorin kiinnike ( http://www.mc-scatter.com/moottorin-kiinnike-yiying-p-14084.html ) joka on huonosti hitsattu kiinalaisesta räkäpellistä ja vääntynyt kuormituksessa. Kiinnikkeellä moottori siis kytkeytyy moottorin edestä runkoon. Kannattaa siis tarkistaa että kiinnityspulttien linjat on yhdensuuntaiset.
Itse korjasin tuon suoristamalla (käyttäen kaasupilliä) ja hitsasin tuohon lattarautavahvikkeet.Joskus ihmetellyt miksi näihin laitetaan vain yksi iskari taakse? Kun kuski istuu mopon päälle niin sehän väkisinkin vääntää konetta vinoon kun paino tulee pelkästään vasemmalle, variaattorin puolelle. Ennen pitkää sekä puslat, tuo edellä mainittu tukivarsi ja iskari vääntyvät vinoon. Ja rengas tietenkin siinä sivussa.
Joissain malleissa on kaksi iskaria ja niissä onkin takarengas aina suorassa kun paino jakautuu tasaisemmin. Mulla on Tysconissa kaksi iskaria ja rengas ihan suorassa. MTX-2:ssa on vain yksi iskari ja siinä rengas on pahasti vinossa. Miksi ei suoraan laiteta kahta iskaria jokaiseen malliin?
- -Kaitsuli-
Ei voi muuta sanoa, kuin että sitä saa mitä tilaa.
Jos ostaa esim. Yamahan tai Peugeotin skootterin, niin tuollaisia vikoja ei ole. (muita vikoja ilmenee kuitenkin ihan varmasti, niinkuin kaikissa kaksi- ja nelipyöräisissä).
Jos haluaa vähän säästää, niin ostaa esim Helkaman tai Soliferin. Pikkuvikoja riittää enemmän kuin "merkkivehkeissä" mutta ovat usein itseoppineelle helppoja korjata ja huoltaa.
Jos vieläkin haluaa halvemmalla, niin menee tarjouslatoon ja ostaa näitä Jingjangmikälie skoottereita.
Siinä tuleekin sitten kaikkien skoottereiden kaikki viat kaupanpäälle ja lisänä vielä näitä selkeitä virheellisiä kappaleita joita ei saisi edes liikenteeseen päästää.
Tämä viesti ei ole provo, vaan minun oma mielipiteeni. Itselläni on Solifer 50R, vm. -09.
Solikka on toiminut ihan ok, pientä vikaa on ollut sähköissä, tyhjäkäynnissä ja etujarruissa, mutta ovat olleet helppoja korjata itse. Rullat vaihdettu ja rajoittimen piuha irti, kulkee sen 60 km/h, johon olen tyytyväinenkin.- MTX-2
Turha yleistää noita "tarjousladon" tuotteita. Mulla käytettynä ostettu MTX-2, hintaa oli alle 300 eur, eikä ongelmia. Kaikki Kiinan suunnalla kasatut vehkeet tuntuu olevan yksilöitä, näissä halvemmissa on vaan niitä huonompia yksilöitä hiukka enemmän kuin kalliimmissa. Jos on jonkin sortin kädentaidot, niin näillä kinuskeilla pärjää vallan mainiosti.
- yiying mtx-2
iskari vaihdettu. ei ollut vaikutusta. puslat pitää näköjään uusata. sieltä se vika sitten löytyi. mitenkäs vaikea/hankalaa nämä 4 puslaa on vaihtaa??
- yiying mtx-2
Nyt on puslatkin vaihdettu kun ne viimein sattui tulemaan. vaihdoin ja ei ollut minkäänlaista vaikutusta. mikä siis aiheuttaa renkaan/koko moottoripaketin vinouden.
- Xoliwerhj
yiying mtx-2 kirjoitti:
Nyt on puslatkin vaihdettu kun ne viimein sattui tulemaan. vaihdoin ja ei ollut minkäänlaista vaikutusta. mikä siis aiheuttaa renkaan/koko moottoripaketin vinouden.
Minulla on kiero runko heti uutena.
Solifer 50 R.
Ilman käsiä ajaessa pitää kallistaa tangon korkeudelta 25 cm vasemmalle,
että kulkee suoraan.
Kaverilla on samassa mallissa lievempi sama ilmiö.
Suoriakin kiinalaisia on ollut.
Katkaisin rungon, ja hitsasin linjaan. Korjaantui.
34mm putket olivat reilun sentin eri etäisyydellä paksuun keskiputkeen.
On tullut suurten sarjojen hitsaustelineeseen väljää tehtaalla.
Puslat pettivät mopoistamme parissa tuhannessa.
Sylinterin kansi otti runkoon.
Hywijä mopoja kuitenkin.
Saattaahan välitakahaarukkakin olla kiero.
Se rungon ja moottorin välillä.
Joskus keula on ollut niin kierossa,
että takana tulija luulee mopon ajavan suksilatua,
etu- ja takapyörä kulkevat eri jälkiä.
Näyttää niinkuin vakaalta.
Eikä sitä välttämättä tunne ajossa.
- mtx 2
Itellä on ainaki kunnon peli tämä mtx ei oo mittää vikkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244736- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483135- 542677
- 2062621
- 512609
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322410- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081549