Honda vf 750 f

Omistan Honda vf 750 f,vuosmallia -83.Ongelmana on ilma fuskaus kaasareitten kumikauluksien juuresta. Mitä vois tehdä ettei sais ilmaa,siksi kone ei ota kierroksia herkästi.Tarvitsen keinon millä sais kaulukset tiiviiksi(huom:) Kumikaulukset on uusia joten luulisi olevan kunnossa,ja vielä että olen testannut kauluksien tiiveyden vesiastiassa kahdenkilon paineella.

3

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koopekka

      Olet siis testannyt ilmavuodon olemassaolon esim. käynnistysspraylla: tyhjäkäynti nousee, kun kurkkujen kieppeille suihkutetaan käynnistyssprayta ? Vahingoittuivatko kurkut kenties asennuksen aikana, oliko esim kumirasvaa liukasteena ? Nuohan ovat veemäiset asennettavat, ja minulle yhden kerran yksi uusi kurkku vähän vahingoittui, mutta ei siitä ilmavuotoa tullut. Onko klemmarit alkuperäisen levyiset ja oikein kiristetyt ? Olivatko kurkut oikean kokoiset originaalit ? Mites sen tiiviyden testasit ?
      Miten kalvot, ovatko ehjät ja joka puolelta kunnolla kansiensa alla, äkkiä ajatellen hidas kierrosten nousu viittaisi siihen, ettei luisti neuloineen nouse tarpeeksi nopeasti, jolloin kone ei saa tarpeeksi bensaa, mutta alipaineen puutehan voi johtua myös kurkuista.

      • testattu on starttipilottisumutteella, klemmarit on alkuperäiset ja kunnossa. Luistin kalvot on tiiviisti kiinni, ehjät, ei rikki, alkuperäiset kalvot. Silti en saa tiiviiksi, voisiko laittaa liimaa kauluksiin ja mitä liimaa? Eräs kaveri suositteli Bostikkia?
        angie_h


      • koopekka
        angie_h kirjoitti:

        testattu on starttipilottisumutteella, klemmarit on alkuperäiset ja kunnossa. Luistin kalvot on tiiviisti kiinni, ehjät, ei rikki, alkuperäiset kalvot. Silti en saa tiiviiksi, voisiko laittaa liimaa kauluksiin ja mitä liimaa? Eräs kaveri suositteli Bostikkia?
        angie_h

        Taitaa bostikki liueta bensaan. Taitaa olla taas uusien kurkkujen paikka, olen vaihtanut uudet kahteen VF:ään, eivätkä ole fuskanneet. Eikai ne voi kaikissa fuskata, jos ovat oikean kokoiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3493
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3112
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2676
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      35
      2565
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      84
      2136
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1885
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe