2006 vuosimallin Fiestan ilmastoinnissa on alkanut ilmenemään häikkää.
Ilmastointi pukkaa viileää ilmaa täysin satunnaisesti tai ei sitten ollenkaan.
Ilmastoinnin merkkivalo kyllä syttyy, sekä ilmastoinnin flekti lähtee pyörimään, mutta itse viilennys tuntuu olevan täysin satunnaista.
Välillä toimii ja välillä ei, yleensä ei.
Järjestelmään lisättiin keväällä kylmäainetta, joten ongelma ei pitäisi olla sielläkään.
Osaisiko joku sanoa mistä tämä satunnaisuus johtuu? Kompressorissa vikaa, vaiko jokin sähkövika tms?
Fiesta 2006 Ilmastointi
2
740
Vastaukset
Vaikea sanoa, pitäisköhän tehdä joku perusteellisempi tarkastus autohuollossa?
Itse teetätin ilmastoinnin huollon kun oli alkuperäiset tehtaan aineet sisällä ja tuli turhan hailakkaa. Sen jälkeen meni pari viikkoa ja taas tuli melko lämmintä ilmaa. Ajoin toiseen liikkeeseen, jossa sanoivat, että kylmäaineet oli melko vähissä! Siellä tehdyn täytön jälkeen on toiminut moitteetta jo noin 1,5 vuotta.
Tuli mieleen, että tekivätkö ekassa paikassa jonkun virheen täytön yhteydessä tai jäikö "korkki löysälle". En jaksanut alkaa riitelemään.
Pakko sanoa, että aika lailla syö tehoja tuo ilmastointi etenkin täysillä olleessaan, itselläni 12/2005 mallin Fiesta, 1.3 kone...huomaa kun lähtee valoista liikkeelle että on ilmastointi päällä :)- mk6
Itselläni on 1.3 litrainen Fiesta, jonka ilmastointi toimi moitteetta auton ostaessani kuukausi sitten. Nyt kovimmilla helteillä tuntuu siltä, ettei se toimi enää ollenkaan. Moottoritiellä se jaksaa vielä puskea kylmää.
Ilmastointi on koko ajan naksahdellut itsestään pois päältä ja takaisin päälle. Nyt kun se ei enää viilennä, on myös naksunta pahentunut. Olen lopettanut ilmastoinnin käytön kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741359Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431249Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511061Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2541032- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39688Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44651- 30607