karannut mehiläisparvi

omistajaa etsimässä

Olisko kellää tietoa kaipaileeko joku mehiläiskasvattaja karannutta yhdyskuntaansa? Laihialla pörräilee yksi eksynyt parvi, joka on selvästi karkulainen. Jos tulee joku mieleen niin ilmoitelkaa. Olis kiva päästä siitä eroon tuolta meidän männystä... :/

5

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hunaja lähde

      Vähän myöhässä tämä vastaus, toivottavasti on mehiläiset saatu talteen.
      Kannattaa ottaa yhteyttä johonkin mehiläisten hoitajaan, jotka tuota hunajaa tuottaa.
      He varmaan tulevat noutamaan mehiläiset talteen.
      Täällä Kokkolassa on ainakin yhden kerran ollut tuollainen mehiläisparvi keskustassa yhden myymälän räystäässä ja sen kävin joku mehiläishoitaja hakemassa pois.
      En tiiä mitenkä mahtaa olla, että onko vapaana oleva parvi jonkun mehiläisen hoitajan omaisuutta, mutta kannattaa jollekin mehiläisten hoitajalle ilmottaa, niin he ainakin osaavat siitä eteenpäin.

      Ei kannata mennä niitä häiritsemään, koska ne voivat pistää ja kun yksi pääsee pistämään, niin voi olla koko parvi kimpussa ja siinä voi henki lähteä, jos useita satoja mehiläisiä pääsee pistämään.
      Kaustisella on ainakin Aappo Valo mehiläisten hoitaja: 0400766598

      • gabbagabbahey100

        Karannut mehiläisparvi on lain mukaan talteenottajan omaisuutta. Eli sinne vain niitä keräilemään ken uskaltaa, itse en menisi :)


      • KARKULAISET:!??
        gabbagabbahey100 kirjoitti:

        Karannut mehiläisparvi on lain mukaan talteenottajan omaisuutta. Eli sinne vain niitä keräilemään ken uskaltaa, itse en menisi :)

        .

        vielä karussa siellä

        .


    • mustakuhnuri

      Ajelin eilen siitä ohi ja siellä ne vielä näytti riippuvan ihan siistinä ryppäänä, kantsis hakee talteen ken tarvittee!

    • kfjgjgjgj

      Ovat muovimehiläisiä niitä saa ostaa lelupuodista. Ihan oikean näkösiä, mutta käyppä pyydystämässä, ihmettelevät, kun hiippailet verkko nupissa männynjuurella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      3347
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1740
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1721
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1661
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1392
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1322
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1299
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1085
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1033
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      984
    Aihe