karannut mehiläisparvi

omistajaa etsimässä

Olisko kellää tietoa kaipaileeko joku mehiläiskasvattaja karannutta yhdyskuntaansa? Laihialla pörräilee yksi eksynyt parvi, joka on selvästi karkulainen. Jos tulee joku mieleen niin ilmoitelkaa. Olis kiva päästä siitä eroon tuolta meidän männystä... :/

5

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hunaja lähde

      Vähän myöhässä tämä vastaus, toivottavasti on mehiläiset saatu talteen.
      Kannattaa ottaa yhteyttä johonkin mehiläisten hoitajaan, jotka tuota hunajaa tuottaa.
      He varmaan tulevat noutamaan mehiläiset talteen.
      Täällä Kokkolassa on ainakin yhden kerran ollut tuollainen mehiläisparvi keskustassa yhden myymälän räystäässä ja sen kävin joku mehiläishoitaja hakemassa pois.
      En tiiä mitenkä mahtaa olla, että onko vapaana oleva parvi jonkun mehiläisen hoitajan omaisuutta, mutta kannattaa jollekin mehiläisten hoitajalle ilmottaa, niin he ainakin osaavat siitä eteenpäin.

      Ei kannata mennä niitä häiritsemään, koska ne voivat pistää ja kun yksi pääsee pistämään, niin voi olla koko parvi kimpussa ja siinä voi henki lähteä, jos useita satoja mehiläisiä pääsee pistämään.
      Kaustisella on ainakin Aappo Valo mehiläisten hoitaja: 0400766598

      • gabbagabbahey100

        Karannut mehiläisparvi on lain mukaan talteenottajan omaisuutta. Eli sinne vain niitä keräilemään ken uskaltaa, itse en menisi :)


      • KARKULAISET:!??
        gabbagabbahey100 kirjoitti:

        Karannut mehiläisparvi on lain mukaan talteenottajan omaisuutta. Eli sinne vain niitä keräilemään ken uskaltaa, itse en menisi :)

        .

        vielä karussa siellä

        .


    • mustakuhnuri

      Ajelin eilen siitä ohi ja siellä ne vielä näytti riippuvan ihan siistinä ryppäänä, kantsis hakee talteen ken tarvittee!

    • kfjgjgjgj

      Ovat muovimehiläisiä niitä saa ostaa lelupuodista. Ihan oikean näkösiä, mutta käyppä pyydystämässä, ihmettelevät, kun hiippailet verkko nupissa männynjuurella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe