http://www.knuutilaki.net/node/33
RAY:n päättäjät: lopettakaa kritiikitön ensi- ja turvakotien ja 3. sektorin esim. Pesäpuu, Pelastakaa Lapset, Perhehoitoliittoliitto ry yms. rahoitus ja tutkikaa mielummin jo myönnettyjen rahojenne kustannus- hyöty- vaikutuksia lapsiin. Hyvä aloitus olisi Ruotsin tapaan Suomen sijaishuollossa 1930- 2010 kasvaneiden kokemukset ja pärjääminen.
Muuten siirrymme pois RAY:n pöydistä!
RAY: rahoita tiedettä, älä puoskarointia
10
342
Vastaukset
- kertokaa meille
Ketkä tietämättömät( lahjotut, poliittiset) tahot ylipäätään myöntävät näille lastensuojelun puoskareille satoja miljoonia ilman jälkiseurantaa ja miksi näin?
RAY ei tue mitään järjestöä ilman sosiaali- ja terveysministeriön puoltoa.
Kyllä poliitikot tietävät mistä lastensuojelussa on kyse. Useimmathan heistä ovat entisiä kuntien johtavia virkamiehiä. Politiikot saavat osuutensa lastensuojelujärjestöjen miljoonista vaalirahoituksena.
http://mattiw73.blogspot.com/2010/06/sairauksien-kaupustelu.html
Mitään jälkiseurantaa ei ole, koska poliitikoilla on puoluetoveri kyseisen yhdistyksen hallituksessa. Ei korppi korpin silmää noki. Hallituspaikat siis jaetaan poliittisin perustein. Tämä on maan tapa yhdistysten kohdalla. Yritys voi tehdä konkurssin, mistä seuraa ikävyyksiä hallituksen jäsenille, mutta yhdistys ajautuu vararikkoon vain harvoin.
Lastensuojelujärjestöt saavat rahaa myös kuolinpesistä. Jos vainajalla ei ole rintaperillisiä eikä testamenttiä, valtio perii. Yleensä kunta vaatii kuolinpesää valtiolta omakseen ja lahjoittaa sen "yleishyödylliselle yhdistykselle", joka usein tarkoittaa lastensuojelujärjestöä. Päätöksen lahjoittamisesta tekee valtuusto.
Poliittinen valta ja lastensuojelu muodostavat siis epäpyhän alianssin.
- Pesäpuu alas!
Mielestäni Jyväskylässä päämajaansa pitävä Pesäpuu ry on kyllä hyvin kuvaava ja herkullinen esimerkki PUOSKAROINNISTA. Pesäpuun rouvat saavuttavat helposti good williä pelkästään "lastensuojelulla" ja "lapsen parhaalla" pelailemalla.
Yhdistys ja sen toimintaidea on vastenmielinen.
http://www.pesapuu.fi/
RAY! Rahoitat esimerkiksi tässä Pesäpuussa suurta erilaisten päälliköiden armeijaa. Mihin tarvitaan päälliköitä, kun koetetaan kyhätä menetelmiä lasten kanssa seurusteluun (eli "tietojen" lypsämiseen pikku lapsilta), kuten Pesäpuu ry tekee?
Suuri yleisö ei Suomessa tajua, missä tässä maassa tapahtuu.- On se merkillistä...
puoluetukiaisineen sun muine piilovaikutuksineen. Niin kaksinaamaisen vastenmielistä "hyväntekeväisyyttä" kuin olla voi. Ja muistakaa aina, miten kuntaliitoksissa jo ennakkoon rakennetaan uutta ja korjataan entisiä lastensuojelukiinteistöjä, koska liitoksen jälkeen muka "näyttää alkuun huostaanottojen määrä lisääntyvän".
- Salatut elämät.
On se merkillistä... kirjoitti:
puoluetukiaisineen sun muine piilovaikutuksineen. Niin kaksinaamaisen vastenmielistä "hyväntekeväisyyttä" kuin olla voi. Ja muistakaa aina, miten kuntaliitoksissa jo ennakkoon rakennetaan uutta ja korjataan entisiä lastensuojelukiinteistöjä, koska liitoksen jälkeen muka "näyttää alkuun huostaanottojen määrä lisääntyvän".
Kannattaa Googlata henkilön, järjestön, tai jonkun muun tahon nimi ja liittää loppuun kome maagista kirjainta ray. Hauilla saa jonkinlaisen kuvan, mutta tietoja voidaan myö pimittää , manipuloida, tai salailla.
Alloleva linkki löytyi henkilönimellä ray.
Lisätietoa löytyy otsikoissa.
Haku artikkelin aihepiiristä
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhasen RAY-lisäselvitys julistettiin salaiseksi/1135257423995
--- - Jokeri pokeri poks.
Salatut elämät. kirjoitti:
Kannattaa Googlata henkilön, järjestön, tai jonkun muun tahon nimi ja liittää loppuun kome maagista kirjainta ray. Hauilla saa jonkinlaisen kuvan, mutta tietoja voidaan myö pimittää , manipuloida, tai salailla.
Alloleva linkki löytyi henkilönimellä ray.
Lisätietoa löytyy otsikoissa.
Haku artikkelin aihepiiristä
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhasen RAY-lisäselvitys julistettiin salaiseksi/1135257423995
---Helsingin Sanomat 18.0.2009.
Oikeuskansleri selvittää Vanhasen jääviyttä RAY- rahojen jaossa.
Uutinen ei ole pitkä.
Kommentteja yhteesä 109.
Katso myös haku aihepiiristä.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/1135249996743?ref=lk_hs_po_1
--- Pikku lapsilta lypsetään koulussa kaikenlaista tietoa. Kotiin lähetetään jos jonkinlaista lappua ja lippua. Kuka sitä tietoa tarvii ja mihin?
Jotenkin tulee mieleen entinen DDR jossa pikkulapsilta kysyttiin millä Nukkumatti tekee matkansa, tällä haluttiin kartoittaa ne jotka katsovat salaa länsi-Saksan telkkaria. Vastaus tietysti laitettiin ylös ja lähetettiin minne lähetettiin.- Jokeri. Pokeri. Poks
Matti.W kirjoitti:
Pikku lapsilta lypsetään koulussa kaikenlaista tietoa. Kotiin lähetetään jos jonkinlaista lappua ja lippua. Kuka sitä tietoa tarvii ja mihin?
Jotenkin tulee mieleen entinen DDR jossa pikkulapsilta kysyttiin millä Nukkumatti tekee matkansa, tällä haluttiin kartoittaa ne jotka katsovat salaa länsi-Saksan telkkaria. Vastaus tietysti laitettiin ylös ja lähetettiin minne lähetettiin.Googlasin hakusanaksi > nallekortit
- puupää pysyy...
Jokeri. Pokeri. Poks kirjoitti:
Googlasin hakusanaksi > nallekortit
- Hieno MOT! Kiitos!
MOT-ohjelma esitti tänään televisiossa ykköskanavalla älyttömän kiinnostavaa matskua RAY:n toiminnasta. Niin vinoa ja vääristynyttä se on, kuin voi avustuspäätöksistäkin jo lukea.
http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/ajankohtaisohjelmien-aiheita/mot-sala-automaattiyhdistys
Mitäpä ne avustuspäätöksetkään sitten voivat olla, kun toiminnan yleislinjakin on MOT:n mukaan tällaista:
"RAY saa vuosittain 600 miljoonan euron potin kansalaisten hedelmäpeleihin ja muihin automaatteihin työntämistä kolikoista.
Potista 200 miljoonaa kuluu RAY:n oman toiminnan pyörittämiseen."
Haisee kyllä korruptoituneelle puuhalle! Jotkut eliittipiirien ihmiset hyötyvät kovasti RAY:n varallisuudesta. MOT kertoi, että suuria ihmisjoukkoja lennätetään ympäri maailmaa hienoissa kohteissa, "tutustumassa" uhkapelaamiseen...
MOT:n toimittaja Ari Korvola haastatteli ohjelmassa tuolloin vaalikiertueellaan ollutta kansanedustaja Pertti Hemmilää (kok), joka oli ollut mukana RAY:n maksamalla "sidosryhmämatkalla" Yhdysvalloissa. Hemmilän puheesta kajasti epäily sitä kohtaan, oliko matkassa mitään järkeä. Hän sanoi sen suoraankin. Ja jälleen oli iso porukka siellä liikkeellä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pertti_Hemmilä
http://www.salonkokoomus.net/yhteystiedot/kansanedustajat/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711