Onko kellään kokemusta siitä kuinka eron jälkeen exä kertoo sukulaisilleen ja kumppanilleen ja kaikille ystävilleen valheelisesti asioista exästä.Tekee itsestään täysin putipuhtaan.Lähettelee haukkuma tekstiviestejä ja jos itse lähetät jotain takaisin näytää ne kaikille ja kertoo kuinka exä häiritsee. Kaikki jostain syystä uskoo näitä valheita.Onko kohtalotovereita josta joskus tuntuu ettei kestä enään kun ei voi mitenkään puolustautua. Missä sitten menee raja tälläiselle käytökselle.
valheelinen ex
murheellinen78
4232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minun x mieheni valehtelee edelleen vaikka erosta on 4 vuotta;
valehteli oikeudessa että minä olen matkustanut Kanariansaareen ja jättänyt lapset ilman hoitajaa,
teki väärä ilmianto että ajan päihtyneenä autoa lapset kyydissä, valehtelee ansionsa ettei tarvitse maksaa elatusta(ei onnistunut) , mustamaalaa minut että olen väkivaltainen (hänet on tuomittu eprheväkivallasta)
Lähettää tekstiviestejä itselleen prepaid numeroista joka sisältää uhkauksia minulta.
Tässä vaiheessa hän on jo poliisin tuttu.
Ihmettelen miksi ei saa syyte väärästä ilmiannosta.
Erittäin tuttua! Ei mene rajaa missään :-( Ainoa mitä voit tehdä, on lakata puolustautumasta ja alkaa elämään täysin omaa elämää. Ne, jotka uskoo valheita, uskovat. Et voi asialle mitään. Yleensä nämä ex-terroristit jäävät kuitenkin kiinni jossain vaiheessa, tai ihmiset itse huomaavat valeet valheiksi. Voit sanoa ihmisille että sinä et halua alkaa mustamaalaamaan etkä aio puolustautua, mutta jokaisen kannattaa harkita onko kaikki kerrottu totta. Älä vastaa tekstareihin. Jatka elämääsi ja sääli niitä jotka uskovat tyhmiä valheita.
Samaa sanon kuin edellinenkin.
Asioilla on tapana järjestyä.Minun tapauksessa ex aloitti pahan puhumisen jo avioliiton aikana,hakien näin oikeutuksen pettämisilleen. Exäni on näkyvä persoona,taiteilija ja julkkis,erittäin viehättävä mies,joten hänen oli todella helppo saada ihmiset uskomaan asiaansa.
Vuosien aikana olen kuullut anteeksi pyyntöjä "ystäviltä" jotka minut puheiden takia hylkäsivät piiristään.Totuus on tullut julki pikkuhiljaa..
Kyllä se tietysti pahalta tuntui,kun kuljin ihmisten ilmoilla,mietin mitähän tuokin minusta "tietää" exän toimesta..
kuin edellinen ja sitä edellinen.
Pidä ystävät lähellä, kerro heille missä mennään ja unohda puolitutut, joiden ajatuksilla ei ole merkitystä. Tallenna exäsi lähettämät tekstiviestit (puhelinkauppias kertoi että Nokialla on Ovi-palvelu, jonka avulla tekstiviestitiedostot voidaan siirtää tietokoneelle ja siitä levylle ilman osto-kaapeleita.) äläkä missään tapauksessa vastaa exäsi epäasiallisiin tekstiviesteihin! Jos haluat jotain vastata, tallenna puhelimeesi vakioviestiksi jtn: "Ota yhteyttä, kun asiasi koskee lapsen asioita!" Jatkuva puhelinhäiriköinti loppuu, kun viesteihin ei vastaa lainkaan. Poliisi neuvoo vaihtamaan puhelinnumeroa ja laittamaan sen salaiseksi, mutta minkäs teet kun lasten ja yhteishuoltajuuden takia on pidettävä yhteyttä. Aina voi tietenkin puhelimesta "loppua akku", eli pitää exä-puhelinta auki vain silloin tällöin ja antaa muille uusi numeronsa.
http://www.nokia.fi/asiakastuki-ja-ohjelmistot/ohjelmistot/nokia-ovi-suite
Meidät kutsuttiin etäpuoleisten sukulaisten kesäjuhliin tänä vuonna kuuden vuoden tauon jälkeen. Se oli anteeksipyyntö heidän kielellään. Ehkä ikävimmäksi tässä "kriisissä" koen sen, että exä on kertonut naisystävälleen hänelle uskomani suuret salaisuudet, ja nykyään hyvin henkilökohtaiset perheasiat, pelkoni ja haaveeni minusta ja lapsuudestani on kaikkien tiedossa.
Joskus tuntuu siltä että ennen eroa meitä oli tasaväkiset kaksi osapuolta, nykyään ei, koska se kolmas häsää koko ajan kolmantena kaikissa asioissa.