Mitä se kiinteistönhoitotyö tarkalleen ottaen sisältää? Olin työhaastattelussa ja pääsen helsingin alueelle huoltomieheksi. Mitä roskakierroksen aikana tehdään? lakaistaan pihaa ja kerätään roskat? Miten sitten asukkaiden luona tehtävät työt? Kengät pitää ottaa varmaan pois? Miten asukkaat suhtautuu kun 17 vuotias "mies" tulee korjaamaan jotain? Onko 7,5 euron koeaika palkka suhteessa muihin firmoihin?
Työt alkaa elokuussa
Huoltomieheksi
7726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
onnea, helpompaa työtä ei ole olemassa. menet vaan ajeleen autolla ja huoltsikalla istut kahveilla.
It hommeleissa helpompaa, ei tarvi muuta kun istuu kahvilla.
Sulla on työnantaja, jonka velvollisuus on opastaa sinua töihin. Työnantajasi tulee tietää, mitä tehtäviisi huoltosopimuksen mukaan kuuluu.
Lisäksi sun täytyy huolehtia omasta työsopimukseen liittyvistä asioista. Mitä tehtäviisi kuuluu, tarkista!
Älä anna kusettaa.
Taloyhtiön papparaisilta tulevia käskyja sun ei tarvitse noudattaa, noudat työnantajasi antamia neuvoja.
Toivottavasti ei ole ainakaan meidän taloyhtiön kiinteistöfirma, joka on sinut palkannut.
Me ainakin edellytämme, että firmalla on ammattitaitoisia työntekijöitä, joiden ei tarvitse Suomi24-palstalla kysellä, että "mitäköhän se kiinteistöhuolto oikein on".
nykyajan työpaikka ilmoitukset:
Etsimme pätevää NUORTA JA AMMATTITAITOISTA henkilöä osaavaan tiimiimme jne...
Mielestäni aloittajalla on edes asennetta omaan tulevaan työhönsä, ottaa asioista selvää, eikä mene soitellen sotaan. Ehkä palsta hieman väärä, mutta kuitenkin. Mielestäsi olisi parempi ettei kaveri olisi kiinnostunut pätkääkään tulevista töistä? (Totta nimim.)
Kaikkihan me olemme seppiä syntyessämme vai mitä? itse ainakin olisin valmis harkitsemaan kaveria töihin (ei suoraan kiinteistöhoitotoala, mutta lähellä) kun näitä isien suosittelemia ja hyvien arvosanojen omaavia vapaankasvatuksen kaikkitietäviä perseelläpyyhittäviä on liikaakin tarjolla.
Ja mitenköhän se ammattitaito karttuu jos ei saisi opetella töihin?
kesällä pihoilta roskat pois roskiksien tyhjennykset, nurmikkojen leikkuu, syksyllä on paljon lehtien puhaltamista ja haravointia, talvella aurausta autolla, traktorilla, willellä tms. lumityökoneella/käsin lumikolalla ja lapioimalla sekä hiekoitusta koneella/käsin, keväällä hiekkojen harjausta pois koneellisesti/käsin harjaamalla sekä pihojen pesua letkulla ja pesulaitteilla.
Nimien vaihdot oviin, sauna/pesutupa vaihto....rikkinäisien lamppujen vaihto uusiin....työt joita ei itse osaa tai saa tehdä delekoiminen eteenpäin....sähkö/putki ym firmoille.Ovien avaukset....ja mahdolliset päivystykset.....itsekllänikin juuri nyt päivystys 24h/viikko =)
Kengät kannattaa aina ottaa pois työtehtävässä asukkaan luona, ellei asukas itse ensin sano että voit olla kengät jalassa, ja muista kohteliaisuus/hyvä käytös, ja vaikka kuinka vituttaisi niin pitää olla rauhallinen ja hillitä itsensä =)
Tsemppiä sulle ja toivottavasti pääset hyvin alkuun ja pidät työstäsi!
Toi palkka 7,5€ on ihan ok koeajalle ja aloittelijalle...samaa meillä turussa maksetaan alkupalkkana kiinteistönhoitajalle.
Älä ota paineita, kyllä ne vanhemmat opettaa sua hommiin wc-pytyissä, x-tiivisteiden vaihdoissa, tukoksien avauksissa....itsellänikin oli että millä ihmeellä opin kaikki mitä näin muiden osaavan, mutta nyt voin sanoa että aika opettaa, ja osaan jo todella paljon kaikenlaisia hommia.itse oon ollu 2v alalla ja tykkään....opiskelen samalla talotekniikan perustutkintoa ja valmistun ihan piakkoin.....kahvilla voi käydä eikä pomo hengitä niskassa koko ajan.....autolla kiinteistöstä toiseen =)
Ei jumatsuka etkai myyny ittees tolla rahalla näihin hommiin. Ite olen alalla ollu 10v ja palkkaus 15,26e/h ja hoidossa 4 toimistokiinteistöä. Kyllä aloittelijalle pitää jo väh.10€ /h maksaa.