Astrologi Tuija Uusitalo

Astrologi Tuija Uusitalo kirjoitti "mielenkiintoisen" blogin Uuden Suomen sivuille. Kirjoitus on nyt poistettu sieltä, mutta löytyy vielä täältä. Ei taida tuolla tädillä olla kaikki planeetat kohdallaan:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://tuijauusitalo.blogit.uusisuomi.fi/2010/07/12/presidentin-ja-kansan-asenteet/
111412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

oli tekstiä, ei voi muuta sanoa. Ei todellakaan ole tuolla tädillä ihan kaikki kohdallaan, vai että meidät pitäisi merkitä että,

Äänestä

Suora lainaus Uusitalon kirjoituksesta:
"Perustuslakiin tulisi kirjata pykälä, ettei missään yhteiskunnallisessa portaassa tulisi toimia henkilöitä joiden vakaumus on bi- tai homoseksualismi, sillä se on pienen kansan yhteiskunnan tuho. Emme taistelleet itsenäistä Suomen heteroiden vastaisille liikkeille."

Uusitalolta on tainnut unohtua että mitä siinä perustuslaissa lukee:
6 §
Syrjinnän kielto
Ketään ei saa syrjiä iän, etnisen tai kansallisen
alkuperän, kansalaisuuden, kielen,
uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan,
vammaisuuden, sukupuolisen suuntautumisen
tai muun henkilöön liittyvän syyn
perusteella. Sukupuoleen perustuvasta syrjinnän
kiellosta säädetään naisten ja miesten
välisestä tasa-arvosta annetussa laissa
(609/1986).
Syrjinnällä tarkoitetaan:
1) sitä, että jotakuta kohdellaan epäsuotuisammin
kuin jotakuta muuta kohdellaan,
on kohdeltu tai kohdeltaisiin vertailukelpoisessa
tilanteessa (välitön syrjintä);
2) sitä, että näennäisesti puolueeton säännös,
peruste tai käytäntö saattaa jonkun
erityisen epäedulliseen asemaan muihin vertailun
kohteena oleviin nähden, paitsi jos
säännöksellä, perusteella tai käytännöllä on
hyväksyttävä tavoite ja tavoitteen saavuttamiseksi
käytetyt keinot ovat asianmukaisia ja
tarpeellisia (välillinen syrjintä);
3) henkilön tai ihmisryhmän arvon ja
koskemattomuuden tarkoituksellista tai tosiasiallista
loukkaamista siten, että luodaan
uhkaava, vihamielinen, halventava, nöyryyttävä
tai hyökkäävä ilmapiiri (häirintä);
4) ohjetta tai käskyä syrjiä.

Eipä taida uusitalolla olla yhtään muumia enää laaksossa....

Äänestä
  • ``unohtui ``et kuinka moni homo ja lesbo mahtoi puolustaa itsenäsitä suomea rinta rinnan heterojen kanssa ,eipä vain itsestään numeroa tehneet,eivät varmaan uskaltaneet.

    Äänestä

...tuo kun homoja verrattiin terroristeihin.
Siinä kohtaa sain kyllä päivän naurut. Ehkäpä Uusitalon kannattaisi mennä keskustelemaan lääkityksensä tarkastamisesta lääkärinsä kanssa...

Valitettavasti tuollaisia ihmisiä löytyy, nyt ja tulevaisuudessa, mutta pidetään pää pystyssä arvon naiset, ja annetaan Uusitalon kaltaisten kapeakatseisten ihmisten säikkyä omaa varjoaankin, sehän saattaa vaikka hyökätä...

Äänestä

Tällä ihmisellä on varmastikin holhooja, mutta joka on hetkeksi kääntänyt selkänsä... Eihän tuollainen ihminen selviä elämässä jolla on noin 'oma maailmansa'... Toivotaan kuitenkin että lääkitys tarkistetaan.

Äänestä

miten tällainen teksti edes pääsi lehteen.

Äänestä
  • Sananvapaus koskee kaikkia. Saahan täälläkin kirjoittaa vaikka mitä p*skaa.

    Ei ihme että uusiladolla on vähän sanat sekaisin, on tainnut tarotkorttipakka kääntyä mustaan magiaan ...

    Äänestä

  • poiutrit kirjoitti:

    Sananvapaus koskee kaikkia. Saahan täälläkin kirjoittaa vaikka mitä p*skaa.

    Ei ihme että uusiladolla on vähän sanat sekaisin, on tainnut tarotkorttipakka kääntyä mustaan magiaan ...

    nainenhan on pimiämpi kuin vappu!

    Äänestä

  • huihuii kirjoitti:

    nainenhan on pimiämpi kuin vappu!

    ihmisiä oikein tulee?? Tän on pakko olla jonkunsortin vitsi... :( Miten jollain voi olla tuollainen mielipide?

    Äänestä

No huh huh, nainenhan on ihan sekaisin. o_o

Äänestä

varmasti laittaa vituttamaan kun tuokin nainen nettosi kun myi yrityksensä 1.5miljoonaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


blogi kirjoitti:

Astrologi Tuija Uusitalo kirjoitti "mielenkiintoisen" blogin Uuden Suomen sivuille. Kirjoitus on nyt poistettu sieltä, mutta löytyy vielä täältä. Ei taida tuolla tädillä olla kaikki planeetat kohdallaan:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://tuijauusitalo.blogit.uusisuomi.fi/2010/07/12/presidentin-ja-kansan-asenteet/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu