Linuxin vanhimmat tiedostot?

Deopuk

Mitkä Linuxiin kuuluvat tai asennettavissa olevien pakettien mukana tulevat tiedostot ovat vanhimpia siinä mielessä että niiden muuttamisesta on kauimmin aikaa?

Ehkä joku tiedosto on unixin kautta säilynyt jopa 1960-luvulta vaikka aikaleimasysteemi ei sitä pystykään esittämään?

7

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :wq

      >> Ehkä joku tiedosto on unixin kautta säilynyt jopa 1960-luvulta

      • Deopuk

        1.Ehkä joku standardi tiedostonimi on unixista 1960-luvulta ja tiedosto yhä samassa käyttötarkoituksessa?

        2.Ehkä jonkun unixin _käyttäjän_ joku 1960-luvulla tekemä tai aloittama tiedosto on jaossa jonkun valinnaisen paketin mukana?

        3.Mikä sitten on vanhin? Ainakin joissain vakiotiedostoissa on vuosilukuja tiedoston sisältönä (ei aikaleimana). Miten tekstitiedostoista etsitään vuosilukuja ja lajitellaan ne automaattisesti?

        4.Eikös c:n sekuntikellon alkukohta ole vuodessa 1970? Eri asia mitä tästä voi päätellä.


      • Deopuk
        Deopuk kirjoitti:

        1.Ehkä joku standardi tiedostonimi on unixista 1960-luvulta ja tiedosto yhä samassa käyttötarkoituksessa?

        2.Ehkä jonkun unixin _käyttäjän_ joku 1960-luvulla tekemä tai aloittama tiedosto on jaossa jonkun valinnaisen paketin mukana?

        3.Mikä sitten on vanhin? Ainakin joissain vakiotiedostoissa on vuosilukuja tiedoston sisältönä (ei aikaleimana). Miten tekstitiedostoista etsitään vuosilukuja ja lajitellaan ne automaattisesti?

        4.Eikös c:n sekuntikellon alkukohta ole vuodessa 1970? Eri asia mitä tästä voi päätellä.

        Pikainen etsintä tiedostojärjestelmän haulla ja aikaleimojen lajittelulla antoi vanhimmiksi tiedostoiksi joukon PFA tiedostoja lokakuun 3. päivältä 1991. Ne ovat kirjasinlajeja. Aikaleimat eivät tietysti kerro koko asiaa.

        "Hain" "a" kirjaimesta koostuvaa merkkijonoa, eli vieläkin vanhempia saattaa olla.


    • --..--..--

      GNU/Linux on UNIXn kaltainen/sukuinen mutta se ei ole UNIX.

      "Linux tai GNU/Linux on käyttöjärjestelmä, joka koostuu Linux-ytimestä, GNU-projektin käyttöjärjestelmäalustasta ja joukosta muita vapaita ohjelmia. Se syntyi alun perin Unix-käyttöjärjestelmän kopioksi, ja siitä on vähitellen kehittynyt varteenotettava ja monipuolinen Unixin kaltainen käyttöjärjestelmä."

      UNIX oli aluksi kaikien vapaasti käytettävissä kuten Linux nykyisin mutta kun kaupalliset yhtiöt tulivat mukaan rajapinnat ja työkalut standardisoitiin eikä lähdekoodi ollut enää vapaa. Tämä synnytti tarpeen luoda uusi systeemi... siitä Minixin kautta linuxiin jne. koko tarina tuolla:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Linux

      • Itseasiassa linuxit on yleensä unix arkkitehtuurin mukaisia. Sillä ei ole mitään merkitystä onko maksettu hunajaa jostain unix sertifioinnista että voidaan laittaa mainosteksteihin UNIX.

        Jotain linuxia käyttäviä käyttöjärjestelmiä on myös joskus UNIX sertifioitu mutta tuota ei enää harrasteta kun on LSB standardi joka rakennettu unix specifikaatioiden pohjalta niitä laajentaen ja siitä sertifoinnista ei tarvitse maksaa mitään. Toisin sanoen, jokainen LSB standardin mukainen käyttöjärjestelmä on unix.


      • Yleensä ne on kyllä jotain omenahomoja jotka jankuttaa, että monet linuxit ei olisi unixeja koska muuten pyhä Apple olisi heidän silmissä vähemmän hieno. Todellisuudessa, LSB käyttöjärjestelm'ät on itseasiassa hienompia koska standardointia on viety pidemmälle.


      • M-Kar kirjoitti:

        Yleensä ne on kyllä jotain omenahomoja jotka jankuttaa, että monet linuxit ei olisi unixeja koska muuten pyhä Apple olisi heidän silmissä vähemmän hieno. Todellisuudessa, LSB käyttöjärjestelm'ät on itseasiassa hienompia koska standardointia on viety pidemmälle.

        Ei kai ne vaan tartu mun omenapuihin, tänä vuonna näyttää talviomenapuukin tekevän omppua, viime vuosi oli joku välivuosi jolloin puuhun tuli yksi ainoa omea, senkin hokasin vasta keväällä jolloin se oli jo muumioitunut ??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      37
      5615
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      54
      5449
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      102
      4434
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3833
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3713
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3462
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3240
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2926
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2669
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      42
      2531
    Aihe