ELikkäs, mun tapaus on tämmönen; tammikuussa ensimmäistä - ja viimestä kertaa - jäällä luistelemassa ollessani, kaverini tömäytti jääkiekkomailalla suoraan polven hermoon ja meni heti jalka kävelykyvyttömäksi. Kipua en voi sanoin kuvata. No, siitä suoraan lääkäriin ja useamman tunnin odottelun jälkeen pääsin rtg-kuvauksiin, eikä mitään löytynyt. Lääkäri ei uskonut että polvi oli kipeä, vaikka kyyneleethän siinä silmistä valu, kun kokeili polvea vääntää ja kääntää erisuuntiin. Ei määrännyt sauvoja, mutta pakko ne silti oli hakea kun ei päässyt kävelemään, ei sitten millään.
Viikon verran piti sauvoja avuksi käyttää ja kipu lievittyi hieman.
Edelleenkin, nyt yli puolen vuoden jälkeen, kuvit ovat lähes samanlaiset. Juosta ei pysty kuin lyhyitä matkoja, välillä on vaikea portaita mennä ylös ja edelleenkin kovan kivun iskiessä itku meinaa tulla.
Kävin myös hiljattain uudestaan lääkärissä, eikä mitkään "sairaudet" sopineet minun polven kuvaani.
Kerroin tästä myös äitipuolelleni ja kertoi, että sama oli hänen tytöllään - ei kuvista mitään löytynyt ja luunsiru sielä silti oli.
Nyt sain juuri elokuun alulle lähetteen kirurgiselle polille ortopedin luo. Tiedä sitten että mitä hän toteaa.. Onko kenelläkään kokemuksia luunsirusta polvessa?
Luunsiru polvessa?
4
5157
Vastaukset
- Erika12345
Minulla on! Olen vasta 13 ja minulla on nyt luunsiru polvessa ja se on kipeä. Itse kaaduin 17.3 kun olin bussipysäkillä kaverini kanssa ja näytin käsipallo liikettä ja kupsahdin maahan. Itkuhan heti tulil ja pientä huutoa. Tyttö auttoi bussiin kun kännykän akku oli loppu. Soitin tytön kännykästä ja pian äitini auttoi bussista pois ja lähdimme sairaalaan. meni noin 3 tuntia että pääsen rtg-kuvauksiin ja sieltä löytyi murtuma. Sain kepit ja kipu hellitti vähän. 2 pv myöhemmin oli mangeetti kuvaus ja sit kotiin. 2 vk myöhemmin menin lääkäriin ja siellä kerrottiin luunsirusta joka oli polvessa ja sain tuen. Siitä 4vk myöhemmin menin takaisin ja annettiin kuntoutus ohjeet. Nyt kun yritin kuntouttaa tnä, niin tietystihän tunsin luunsirun ja sen tuskallisen kivun.. nyt istun lattialla ja odotan et joku tulee auttaa.
- Siin Luru
Polvinivelessänne saattaa olla rustonkappale, ei luunsiru.
- hee
Ei oo polvessa mutta nilkassa on.. eli ennen kuvissa ei näkynyt mitäön mutta kun piti kuvata nilkkaa niin näkyi luunsiru siellä. Käytä KKK-tekniikkaa niin kauan kunnes helpottaa.
- Anonyymi
up.
onko keltään polvesta ihon alta poistettu irtonaista sirua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain677571Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774