Kandin tutkinto

Tekn. Yo

Olen nyt lukenut 3 vuotta tietotekniikkaa teknillisessä yliopistossa, mutta sain nyt haaveilemani paikan Oulun yliopistosta arkkitehtuurin osastolta. Saisin tietotekniikan kandin paperit ulos jos vielä ensi vuonna teen 55 opintopisteen edestä töitä. Mietin nyt että kannatatisiko jatkaa kandiksi asti vai aloittaa heti arkkitehtuurin opiskelu, josta valmistumiseen menee kuitenkin ainakin noin 6 vuotta.

Opiskelujen rahoittamiseen joudun tekemään töitä kesäisin ja osa-aikaisesti opiskelujen ohessa. Joten oisikohan kandin papereista esim. kesätyön hakemisessa hyötyä? Ja vaikuttaako se kesätöissä palkkaukseen? Pääsin tosin jo nyt tänä kesänä oman alan töihin, vaikka ei kandin papereita olekaan. Luulisi pääsevän jatkossakin kun on nyt työkokemustakin?

3

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokukait

      Mene opiskelemaan arkkitehtuuria.
      Kokemuksessta voin sanoa, että jos et ole aidosti kiinnostunut tietotekniikasta, niin kandin teko voi tökkiä. Muutenkin 55 pistettä on aika paljon jos siihen kuuluuvielä kandikin.

      mitä kahdella tekniikan kandin tutkinnolla tekee.

      Ai niin ja nythän voit siirtää opintoja näppärästi arkkitehtitutkintoon, mutta jos ne on jo kiinni kandissa, niin etpäs voikaan. Eli tutki ainakin ensin jos voit hyväksilukea jo tekemiäsi opintoja yleensä samoja opintoja ei saa kahteen tutkintoon ainakaan kovin laajasti (jos ollenkaan.)

      Niin ja voit muuten ikävästi missata kaikki fuksijututja vieraannut omasta vuosikurssistasi. Fuksivuotta ei voi oikein käydä uusiksi (ellei ole raskaana tai armeijassa). Verkottautuminen on osa työelämää jne.

      :) onneksi olkoon!

      • Tekn. Yo

        Kiitos vastauksesta! Ja hyvä että muistutit tuosta jo suoritettujen opintojen siirtämisestä arkkitehtuurin tutkintoon. Täytyy tosiaan tarkastaa miten tuo menee.

        Nyt olen kyllä kääntymässä siihen suuntaan, että aloittaisin jo tänä vuonna lukemaan sitä alaa mikä oikeasti kiinnostaa, eli arkkitehtuuria. Opintotukikuukausia saisin kandin jälkeen hieman lisää, mutta lasekeskelin tuossa että jäisin niistäkin vain kuudella kuukaudella voitolle. Ainut asia mikä vielä mietityttää on tuo kandin paperien arvo työmarkkinoilla ja palkkauksessa (kesätyöt), näistä asioista ei oikein kukaan tunnu tietävän :/


      • hei taas
        Tekn. Yo kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Ja hyvä että muistutit tuosta jo suoritettujen opintojen siirtämisestä arkkitehtuurin tutkintoon. Täytyy tosiaan tarkastaa miten tuo menee.

        Nyt olen kyllä kääntymässä siihen suuntaan, että aloittaisin jo tänä vuonna lukemaan sitä alaa mikä oikeasti kiinnostaa, eli arkkitehtuuria. Opintotukikuukausia saisin kandin jälkeen hieman lisää, mutta lasekeskelin tuossa että jäisin niistäkin vain kuudella kuukaudella voitolle. Ainut asia mikä vielä mietityttää on tuo kandin paperien arvo työmarkkinoilla ja palkkauksessa (kesätyöt), näistä asioista ei oikein kukaan tunnu tietävän :/

        :)
        Hienoa. Ei nimittäin ole mitään syytä lykätä loppuelämää.

        Ja muuten lisää tukea saa uuteen tutkintoon vasta kanditutkinnon jälkeen jos oikein muistan. Eli et nyt sitten saisi lisää tukea kuitenkaan (ilmeisesti kandia ei ole ja uusi paikka on jo)
        Eli tarkoitti kait sitä, että kandi piti olla alla ennen kuin otti vastaan uuden paikan. Tarkista tuo.

        Työnantajat ei vielä tiedä kandista, joten tässä vaiheessa siitä ei liene niin iloa.
        Ehkä joskus hamassa tulevaisuudessa. Jos osaat juttuja, löytyy töitä jne.

        Joskus muuten tuntuu, että opiskelijoille pitäisi perustaa jonkinlainen asianajajajärjestö. Etenkin jos on opintoja vaiheessa parissa eri paikassa, niin kukaan ei ota vastuuta ja olet aika heitteillä(ellei ole muistiinpanoja näyttää uudelle koululle jne, että saisi korvauksen).
        Joku pulju voisi olla olemassa, ettei tarvitse kaikkea oppia kantapään kautta.

        Tietysti vinkkinä voisin sanoa, että printtaa jokaisen suorittamaasi kurssin sisältö opinto-oppaasta, koska jos myöhemmin tarvitset opintoja, eikä niitä olekaan enää olemassa jne.niin siinähän selittät mitä kursseissa oikein oli. Opinto-oppaat voivat muuttua jopa vuosittain samoin kuin kurssitkin.
        Ja kuten aiemminkin, niin säilytä luentoprujut. Uusi proffa ei voi tietää mitä edellisessä koulussa opiskeltiin (vaikka luulisi tietävän jos kerta on proffa).

        Tsemppiä ja onnea matkaan :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      295
      11795
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      140
      11004
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      239
      6315
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5162
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      162
      3637
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2463
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1970
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1807
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1695
    Aihe