onko täällä kellään samanlaista tilannetta kun mulla? Eli,mulla on kolmeviikkonen vauva jota imetän ja lisäksi annan korviketta. imetykseen saattaa mennä pari-kolme tuntia (taukoja välissä) ja siltikin vauva hamuilee vielä. sitten annan pullon ja hän syö vielä n.30-40 ml. saattaisi mennä enemmänkin mutta en uskalla hirveitä määriä laittaa kun on kuitenki jo tissistäkin saanut. sitten nukkuu taas pari tuntia ja sit taas syödään. joskus harvoin kylläkin tyytyy pelkkään tissiin. eikä yölläkään yleensä tarvi lisämaitoa (herää n. 1,5-kahden tunnin välein) Tuntuu että vauva ei aina kunnolla ime vaan hiljaa lutkuttelee. eli ei varmaan jaksa imeä masua täyteen tissistä?? maitoa multa tulee,oon huomannu sen siitä että kun välillä tuntuu pistelyä tisseissä niin sillon valuu tippoja niistä. ja on välillä kovat ja isommat.ja kun yleensä käytän rintakumia,niin siihenki valuu välillä aika reilustikin maitoa. onko kellään vinkkiä mulle? onko samanlaisia kokemuksia? esikoisen kans oli vähän samanlaista, paitsi että tällä kertaa oon yrittäny kovemmin, siis imettäny ahkerammin. ois vaan niin ihanaa jos pystyis vauva oleen täysimetyksellä..
turhauttavaa
kahden äiti
3533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen kuullut sanonnan, että kolmen ja kuuden viikon sekä kolmen ja kuuden kuukauden iässä olisivat tiheän imun kaudet, jolloin asiaan kuuluukin, että vauva viihtyy tissillä. Näillä helteillä se ei kovin mukavaa ole, muistan vielä viime kesän ja piiiiitkät imetyssessiot pikkuvauvan kanssa. Mutta kun jaksat olla kärsivällinen niin se tuottaa tulosta (olettaen siis, että haluat pääasiallisesti tarjota rintaa tai päästä jopa täysimetykselle). Imetystukilista. net on hyvä paikka, mistä löytyy vinkkejä oman maitomäärän riittämiseen, että pääsisitte tuosta pullottelukierteestä pois (sehän ennestään vähentää oman maidon tulemista). Mutta osaimettäminenkin voi onnistua ihan hyvin pitkällekin. Noin pienellä n. 2h syöttövälit on ihan ok. Meillä sitä jatkui varmaan 4kk ikään saakka. Öisin syötiin yleensä kolme kertaa. Toivottavasti maitomääräsi pian tasaantuu ja tissilläoloaika lyhenee.
Olin alussa ihan ihmeissäni kun vauva oli rinnoilla lähes jatkuvasti. Sitten eräs tuttu lohdutti että sellaisia ne ekat viikot ja parit kuukaudet on, hae kasa hyviä leffoja ja rauhoitu... Olin todella luullut että muutaman viikon ikäiset lähinnä nukkuu ja välillä syövät - noin 15minuuttia. Yksi imetyssessio saattoi kestää torkkumisineen 1,5-2tuntia. Neuvolasta saamani hyödyllinen kommentti oli, että imeminen on pienelle vauvalle kovaa työtä, joten imetykset kestää kun vauva lepääkin välillä ja ustiinsa lutkuttelee hissukseen torkkuessaan.
Eli imettäminen kesti pitkiä aikoja, sattui rintoihin ja sitoi minut sohvalle - meinasi usko loppua kesken. Mutta onneksi jatkoin. Tosin vieläkin meillä 4kk ikäinen syö kohtalaisen tiheästi (1,5-2 tunnin välein, välillä jo 3 tuntiakin ollut syöttöväli eli ehkä pitenemässä), mutta muuten täysimetys sujuu oikein mallikkaasti. Lapsi kasvaa tasaisesti, imetys on mukavaa yhdessäoloa ja kestää kerrallaan 10 minuuttia.
Anna mennä vaan! Jos vauva kaipaa lisäksi vastiketta, anna sitä.
Viikoissa vauva vahvistuu ja maidontuotanto alkaa vastata kysyntää - ja saatat hyvinkin olla täyimetyksessä.
Mutta jos vauva vain huolii molemmat, tissin ja pullon, ota se vapauttavana asiana. Anna isän syöttää pullosta, vaikka illan viimeinen ateria kokonaan ja mene itse nukkumaan vähän aikaisemmin, että jaksat herätä yön 1,5 tunnin välein. Äkkiä se väli pitenee ja ateriahetkien pituus lyhenee. Anna lapselle hetki aikaa!
Rintakumiin valuu aina paljon maitoa. Harsoa syliin vain ja kippaat siihen kupista loput, kun vauva lopettaa syömisen. Ei se mitään haittaa ja on ihan asiaan kuuluvaa.
Tsemppiä! Hyvä siitä tulee!