Africa Twin

janne j

Sammuu ajosta.. katsokaapa enduro sivuilta tilitys ja selostus ja auttakaa nyt miestä mäessä.

5

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkaaja 1X2

      Yhtään en ko. pyörää tunne ja tekniikkaakaan en oikein osaa, mutta järkeillä vähän kumminkin.

      Moottori tarvii toimiakseen kolme asiaa:
      - Bensaa
      - Ilmaa
      - Kipinän

      Sanoit, että kierrokset hyytyvät ja kone tukehtuu. Mielestäni tämä sulkee kipinä/virtapuolen ongelmia pois, ne kun iskevät, niin meno on silloin kerrasta poikki, se ei hyydy, se vain loppuu.

      Jäljelle jää ilma ja bensa.

      Ongelmasi aiheutuu silloin tällöin ja yllättäen. Minun on vaikea ajatella ilmansaannin osalta ongelmaa joka tulee ja menee - yleensä ne vain tulevat ja pysyvät, eivät vaihtele.

      Jäljelle jää bensa.

      Mikä voisi estää bensan saannin aina silloin tällöin, mutta vaiva paranee heiluttelemalla? Eihän letku ole välillä puristuksissa tai tankissa roskaa?

      • janne j

        Hyvin päätelty.. taidan vielä irroittaa tankin ja puhdistaa, bensahana pitää myös tutkia.Pois-sulkeva diagnostiikkasi oli mainio.Sitäpaitsi ei tuo Africa Twin ole kyllä millään lailla erikoinen, hyvä pyörä kai just sen takia että on peruslaite.Infoan miten käy.


      • koopekka
        janne j kirjoitti:

        Hyvin päätelty.. taidan vielä irroittaa tankin ja puhdistaa, bensahana pitää myös tutkia.Pois-sulkeva diagnostiikkasi oli mainio.Sitäpaitsi ei tuo Africa Twin ole kyllä millään lailla erikoinen, hyvä pyörä kai just sen takia että on peruslaite.Infoan miten käy.

        Vastasin pidemmin tuonne enskapuolelle, mutta: oman pyörän vastaavanlaisen vian, je nettisurffaamisen jälkeen veikkaan bensapumpun kärkiä.


    • pöntössä

      Villat orti ?

      • janne j

        Mulla alkaa olla ainakin omassa pöntössä paineita kun mopedi ei pelaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      106
      7548
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      243
      7454
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5153
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4839
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4593
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4282
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4100
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1826
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1619
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      260
      1479
    Aihe