Siis pitääkö moottoripyörälläkin muka maksaa parkkimaksu jos parkeeraat sen siis kadun viereen poikittain etkä siis parkkiruutuun joka vie autopaikan??
Kokemuksia?
Kokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
.... juttelin parkkivalvojan kanssa helsingissä ja se sano ettei ainakaan pääkaupungissa tarvitse maksaa parkkimaksua missään olosuhteissa, koska moottoripyörien pysäköintiä ei valvota. Ainoa tilanne jossa parkkisakko voi tulla on, jos pyörän pysäköi pysäköintikieltoalueelle. Muuten pyörän voi huoletta jättää ja niitä ei koske aikarajoitukset eikä maksuvelvoitteet. Tämä siis virallisen pysäköinninvalvoja suusta. Nykyisin kun näitä yksityisiä pysäköinninvalvojia myös niin niillä saattaa olla eri käytännöt. Moottoripyörässä ei kuitenkaan ole kohtuudella mahdollista käyttää parkkilippua eikä parkkikiekkoa joten sellaista velvoitetta ei kukaan voi asettaa. Sen lipun voi halutessaan ostaa taskuun varmuuden vuoksi.
"se sano ettei ainakaan pääkaupungissa tarvitse maksaa parkkimaksua missään olosuhteissa,"
No huhhuh
"Muuten pyörän voi huoletta jättää ja niitä ei koske aikarajoitukset eikä maksuvelvoitteet."
no huhhuh
"Moottoripyörässä ei kuitenkaan ole kohtuudella mahdollista käyttää parkkilippua joten sellaista velvoitetta ei kukaan voi asettaa."
No huhhuh
" Sen lipun voi halutessaan ostaa taskuun varmuuden vuoksi. "
Miksi pitäisi lippu ostaa jos sitä ei kerran tarvita.
"Siis pitääkö moottoripyörälläkin muka maksaa parkkimaksu jos parkeeraat sen siis kadun viereen poikittain etkä siis parkkiruutuun joka vie autopaikan??"
No ei tietenkään tarvitse maksaa kun se ei kerran vie autopaikkaa ja sen pyörän voi pysäköidä keskelle katua niin ei tarvitse maksaa parkkimaksua kun se ei kerran vie autopaikkaa eikä edes ole parkkiruudussa.
.... samoja tuntoja oli itsellänikin, mutta tuollaista kertoi kaupungin parkkipirkko. Näin siis Helsingissä, mutta kuten sanoin yksityisillä valvojilla ja muissa kaupungeissa voi olla toisin.
"Miksi pitäisi lippu ostaa jos sitä ei kerran tarvita."
Ei miksikään jos ei sitten mielenrauhan vuoksi. Missäänhän ei ole julkisesti kerrottu ettei moottoripyörien tarvitsisi maksaa parkkeerauksesta tai noudattaa parkkiaikoja. Pysäköinnin valvojakaan ei sanonut, että moottoripyörät olisi vapautettu näistä velvoitteista, vaan että niitä ei valvota.
"No ei tietenkään tarvitse maksaa kun se ei kerran vie autopaikkaa ja sen pyörän voi pysäköidä keskelle katua niin ei tarvitse maksaa parkkimaksua kun se ei kerran vie autopaikkaa eikä edes ole parkkiruudussa."
Keskelle katua en pyörääni parkkeeraisi ja muutenkin jos esimerkiksi kadun varteen tökkää autojen väliin sen, niin kannattaa varmistaa, että niille autoille jää tilaa lähteä siitä. Muuten moottoripyörä on kyllä todella harmiton parkkeerattava autoon verrattuna jopa Helsingin keskustassa.
pitää maksaa.
Ongelma tulee tietenkin siinä että eihän sitä lappua viitsi siihen esille jättää.
Joten taskuun se on melkein pakosti otettava ja jos sakko tulee niin täytyy pysäköinninvalvojille esittää se lappu että maksettu on parkkiaikaa,perseestä mutta totta.
Jätetään pyörään näkyville se parkkilapun toinen ns. muistilappu, ja varsinainen lipuke taskuun. Jos jostain syystä tulee maksu mennään pysäköinninvalvonta toimistoon ko. lapun kanssa; asia selviää. Täällä on muuten aika hyvin pyöräparkkeja, ilmasia.
.... parkkiautomaatista ei saa kuin yhden lapun joten se kuvaamasi systeemi ei onnistu täällä. Hyvä kuitenkin tietää miten se kouvolassa menee, jos satun siellä päin joskus pyörimään. Taitaa vähän joka paikassa olla erilaiset systeemit.
pitääkö kouvolassakin muka maksaa parkkeerauksesta :)
saa nähdä koska tänne teuvalle tulee maksulliset paikat.
Kouvola on tätänykyä suurkaupunki, Suomen 10:si suurin yli 85 000 asukkaalla. Kaupungista löytyy useita maksullisia ja valvottuja parkkipaikkoja. Löytyy myös ilmaista parkkitilaa vaikka kuinka monta hehtaaria. keskustasta löytyy useita ilmaisia parkkeja pysäköintikiekolla sekä moottoripyöräparkkeja. Moottoripyörässä ei tarvita kiekkoa, mutta aikaa ei saa ylittää.
Ja koska on kyse suurkaupungista myös keskustoja on monta, ja niiden lisäksi myös säätiedoituksissa esiintyvä varuskuntalähiö utti.
Ja toisinkuin käpyläkylä helsingissä on meillä myös kolme (3) lentokenttää! Käpyläkylän ainoata kenttää (Malmi) ollaan sulkemassa!
samoin Tampereella, kuinkahan mahtaa olla Turuus?
parkkiautomaatista ei saa kuin yhden lapun
Tarkasta onko siinä yhdessä lapussa kaksi? Eli onko lapun alaosa irroitettava? Helv... sorry Helsingissäkin muistini mukaan saa lapun alaosan irti muistilapuksi parkkiajasta (Huom. "miesmuisti")
... tarkistaa, kun seuraavan kerran ostan parkkilapun. Olen varmaan tutkinut sitä huonosti.