Olen muuttamassa tässä syksyllä forssaan töiden perässä ja kun en kaupunkia mitenkään tunne niin olisiko joku ystävällinen ja haluaisi hieman kertoa että millainen paikka on elellä.
Lisäks jos joku kertoisi hieman asuinalueista, eli onko joitain alueita mitä kannattaa välttää viimeiseen asti ja sitten taas joitain mitä suosittelette lämpimästi. Olisin oikein kiitollinen vastauksista :)
Lisäks jos joku kertoisi hieman asuinalueista, eli onko joitain alueita mitä kannattaa välttää viimeiseen asti ja sitten taas joitain mitä suosittelette lämpimästi. Olisin oikein kiitollinen vastauksista :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heikka ja Makkaramäki on paikkoja mitä perusforssalaisena kartan. Heikkahan on tämä Forssan pahamaineisin asuinalue missä on paljon tapettu ihmisiä. juoppoja ja narkkareita. En ikimaailmassa uskaltaisi sinne muuttaa vaikka suurinosa asunnoista tyhinä.
Viksberg on paljon mainettaan parempi nykyään. Viksbergissä edullisia asuntoja, ainoastaan Isoniityntien kerrostaloja, kossilantietä ja rytyntietä kehotan välttämään. Muutin itse Tölöltä Viksbergiin (kerrostaloon Siurilankadun varrelle). Olen henk.koht. tykännyt kauheesti. Ei enää kyttäystä ja naapurin pihapartion vakoilua :) Meillä on 3 lasta ja ääntä välillä olosuhteidenpakosta tulee.
Tölön asuinalue on ok. Siellä talot ihan vierivieressä ja omaa rauhaa ei ole yhtään. Naapurit kyttää ja valittaa. Kunnolisia väkeä suurinosa.
Sairaala/tk akselilla ( Pispalankatu, Urheilukentänkatu) asuu lähes ja ainoastaan vanhuksia.
Linikkalankatu on rauhaton (lähellä Heikan asuinaluetta).
Peruspalvelut täältä löytyy. Syksyllä saamme tänne suuren Prisman ostoskeskuksen. Lyhyt matka joka paikkaan. Olen tykännyt täällä asua. Tervetuloa Forssaan!
Olen samaa mieltä Äiti80:n kanssa näistä asuinalueista. Sitä vaan jäin ihmettelemään, onko täällä vielä työpaikkojakin tyrkyllä? Taidat tullakin siihen uuteen Prismaan duuniin? Tervetuloa myös minunkin puolestani!
Ja varmaan taas mennytki duunit ulkopaikkakuntalaisille... no mut anyway tervetuloa tänne.
Sortohaka, Pekolanraitti, Vieremä, Kuusto, Kaikula, Pikku-Muolaa jees paikkoja :)
Ihan keskustas Kartanonkadul ja Turuntiel paljon kerrostalo asuntoja yleensä tarjolla, kandee harkita tarkkaan nekin... vanhukset kyttää ja terrorisoi niissä monessa talossa.
Kuhalankuja ihan jees paikka, nuorempaa väkeä myös.
"Viksberg on paljon mainettaan parempi nykyään"... tyypillinen viksperiläisen mielipide, tosin ammuskelu on kai loppunut, mutta kyllä niitä häiritsijöitä on jos vähänkin antaa aihetta tuttavuuteen.
mutta asuntoja on paljon ja kannatta miettiä mistä sopii itselle, minkälaisella autola kulkee ja missä on työssä.
eiköhän jokaiselle työpaikalle saa asunnon kävelymatkan päästä, siis max 2 km, pian tulee talvi.
jos yksityiseltä ottaa kannattaa tinkiä vuokraa ja kertoa kuinka "aikoo olla kauan", mutta määräaikaisia ei kannata silti tehdä.
on 150 asuntoa tyhjänä ja sata kai syksylläkin, vaikka opiskelijatkin nyt syksyllä niitä katselee.
Tyypillinen Viksbergiläisen mielipide, aivan totta. Minä TIEDÄN kuinka laita on kun täällä kerran asun, eikö?
ja mitä noihin häiritsijöihin tulee niin kyllähän niitä joka puolella kaupunkia tasaisesti asuu, mitä on muita kuunnellut. Ei voi koko aluetta leimata muutaman sellaisen talon vuoksi missä niitä asuu.