jos tv sanoo että heikko signaali tai ei signaalia lainkaan (olen kaapelissa) niin pystyykö se sellaisessa tilassa hakemaan kanavia uudelleen vai tuleeko 0 kanavaa löydetty... en oikeen tiiä mitä pitäs tehä... :(
kanavahausta???
neuvoton......
8252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Painele kaukkarin exit nappulaa ja sitten lopuksi sammuta telkkari ja ota töpseli seinästä ja mene tupakalle. Kun tulet tupakalta laita töpseli seinään ja laita toosaan virrat päälle. Sitten paina kaukkarin menu nappulaa ja sieltä haet kohdan " etsi automaattisesti kaapelivirittimen kanavia" jotku sanoo kanavia "palveluiksi" Älä hae antennikanavia äläkä analogikanavia.
tein just noin, tulos oli nolla kanavaa löydetty??? eikö se löytänyt huonon signaalin vuoksi kanavia. ainut mitä ruudulla on lumisade ja keskellä palkki jossa lukee heikko signaali tai signaalia. kaikki liitännät on oikein ja kaapelitaloudessa asun.
lumisade,olet ainakin silloin analogipuolella.Digipuolella ei näy lumisade! Toki se on voinut hakea läpi
molemmat puolet,eikä ole löytänyt mitään? Onko toiminut tuossa paikassa aikaisemmin ja missä
yhteydessä on lakannut näkymästä?
on toiminut ennen. tänään näyttö musteni ja ruutuun tuli teksti heikko signaali tai ei signaalia lainkaan. tein tuon ohjeen mukaan sitten että palautin tehdas asetuksille ja hain kanavat uudelleen. lumisade tuli ja teksti että 0 kanavaa löydetty. ja edelleen teksti heikko signaali tai ei signaalia. kkapeli talous tämä on.
taisin löytää vian, katoin kaapeliyhtiöni virhetiedotteista niin siellä oli että minun seutuni kaapelitelevisiossa vikaa ja sitä korjataan parhaillaan! kai ne kanavat sitten löytyy kun vikakin on saatu korjattua! siitä tuo lumisadekkin luultavasti nyt johtuu? vaikka teinkin sen haun kaapeli ja digi?
on poistanut vanhat kanavat tehdessäsi uuden kanavahaun,joudut tekemään kanavahaun sitten,
kun lähetykset suvaitsevat taas alkaa.
vaan kun tuli tuo virheilmoitus vasta parin tunnin viiveellä nettiin ja kerkesin tekeen ton himputin haun. kävin meinaas muutaman kerran tua vikatiedotteissa ja nyt vasta tuli tieto, telkut on pimentyny jo klo 16-17.00 välillä. :/
toimii taas kun saivat sen kaapelin korjattua ja tein kanavahaun uudestaan! huonoa tiedottamista oli kaapeli yhtiöltä!