Kirkossa

Etiketin mukaan

Olen kuullut että kirkossa tulisi hartiat olla peitettynä. Kysyn vaan että saako käsivarret, suunnilleen hartioista alaspäin, näkyä? Mekossani on ihan ohuet olkaimet, joten ajattelin pukea päälle sellaisen lyhythihaisen bolero typpisen jakun. Hihat ovat ihan lyhyet mutta peittävät hartiat (kuin t-paita, jossa lyhyet hihat). Riittäkö tälläinen?

2

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nauttikaaaaa

      Hyvin riittää, käsivarret saavat kyllä näkyä, ei tässä missään islami-valtiossa sentään asuta..

    • kauniita tapoja tari

      Asialliselta tuntuu valintasi. Kun haluaa perinteitä kunnioittaa, niin olkapäät paljaina ja kovin "anteliaassa" kaula-aukossa ei ole soveliasta mennä kirkkoon. Katolisissa maissa tapaa noudatetaan tiukastikin, ei vain morsianten vaan mm. turistienkin osalta.
      Viimeksi mm. Tatiana Blatnik oli pukeutunut pieniin pitsihihoihin.
      http://news.yahoo.com/nphotos/slideshow/photo//100825/ids_photos_wl/r2701607607.jpg/

      Kävin kesällä Ranskassa ja mm. Strasbourgilaisessa morsiuspukuliikkeessä oli jo selvästi nähtävillä muutos: kaula-aukot olivat pienentyneet ja puvuissa oli ainakin olkaimet ja monissa puvuissa vyö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1493
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      122
      1266
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1053
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      881
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      732
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      59
      672
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe