Mietin tässä, että mitähän mun kantsisi tehdä, kun pitäisi pystyä tekemään gradu ja käydä yksi jakso vielä, mutta ei ole tukikuita enää jäljellä. Kuinka pahasti saan leiman otsaani, jos nostan toimeentulotukea vuoden?
toimeentulotuki ja opiskelu
pummiko?
8576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
saa pääsääntöisesti toimeentulotukea sillä sen edellytyksenä on työkkärissä asioiminen ja työttömyyspäivärahan saanti ensin ja sitten vasta toimeentulotuki.Se ei ole tarkoitettu opiskelijoille tulonlähteeksi eli et saa mitään leimaa otsaan sillä et saa tukea ellet valehtele jolloin voit joutua maksamaan kaikki takaisin ja et saa mitään ennen takaisin maksua vaikka olisit kadulla.
Ei onnistu se "nostaminen", koska sitä ei sinulle myönnetä.
Kuten edellinen sanoi, niin sinun pitää ilmoittautua työkkäriin työttömäksi työnhakijaksi, ja lisäksi hakea yleistä asumistukea.
Vasta sen jälkeen voit hakea tt-tukea. Ja sitä tuskin saat, koska noista em tuista tulee yli "suojaosuuden". Tt-tuki on aina viimesijainen tuki.
sama tilanne ku ap lisäks kelan tulorajat menny yli..eli tienasin jokaisesta tonnista n. muutama satanen käteen (loput tietty kelalle)..tämä siis aikana ennen tulorajojen nostoa. eipä oikein auttanu muu ku tehdä silti töitä, vaikka työnteko ei tapauksessani ollut todellakaan kannattavaa. mut oma moka ja niillä mentiin. eli vinkkini, tee töitä.
Täytyypä yrittää. Ei kuitenkaan hyvin mene, kun siivousfirmoistakin tulee ilmoituksia, ettei haku osunut kohdalleen. Oishan tähän todellisuuteen voinut aijemminkin herätä jo. Ehkä mä ton yhden puhelinmyyntityön nyt kuitenkin saan. Alkaa olemaan hiukkasen paineita jo sen suhteen.
Opiskelijalla on lähtökohtaisesti yhtäläinen oikeus toimeentulotukeen kuin muillakin vaikka ei olisi opintotukioikeutta jäljellä. Joka tapauksessa saat tt-tukea perusosa -40% + asumis- yms. kulut.
Se, voidaanko tukea alentaa riippuu useista eri tekijöistä, kuten mm. siitä, että onko sinulla jo olemassa jokin loppututkinto, kuinka paljon tutkinnon suorittaminen auttaisi työllistymisessä, yms.
Antamiesi tietojen pohjalta ei siten voida todeta, että sinulla ei ole oikeutta tt-tukeen koska sinulla on siihen oikeus. Epäselväksi alkutietojen perusteella jää se, että voidaanko tukea alentaa.
http://www.toimeentulotuki.net
http://www.sosiaalitoimisto.net
http://www.valtakunta.fi
tukea, vaikkakin alennettua, koska olet opiskelija. tiedän yhden opiskelijan, joka ei opintotukia saa, kun ei opinnot oo edenny tarpeeksi. on yli 10 vuotta ollu yliopistolla, mutta ei valmistunut vielä miksikään. asumistukea saa kelasta ja sitten loput sossusta. että eiköhän sullekin lohkee avustuksia alennettuna, kun kuitenkin sulla jo opinnot gradu-vaiheessa ja oot aktiivinen opiskelija. tsemppiä loppurutistuksiin! :)
Saas nyt nähdä, et miten tässä käy.
mulla sama tilanne...gradu kesken ja hemmetinmoisen urakan kesken loppui kuukaudet. Noh tuli tossa alaakin vaihdettuu eikä joka kesä ollu töitä joten oon nostanu tukee kesälläkin ja kituutellu sillä..
Voi hyvät hyssykät joutuuko tässä kohta hämärähommiin... :D