Mikä laumanvartija meille?

Laumisko meille?

Asumme maalla ja lähimpään naapuriin 500m, talomme lähellä n50m päässä kulkee pieni kylätie. Meillä on talon sivustoilla metsää ja 3 isohkoa peltoa sekä syrjäinen etupiha. Olemme suunnitelleet hankkivamme laumanvartijakoiran pihallemme, kun ei enää yksityisalue kyltit pihamme ympärillä riitä pitämään ohikulkijoita poissa pihaltamme. Myöskin susia pihapiirissamme aina välillä käy.

Meillä itsellämme on 3 koiraa; 2 noutajaa ja 1 spanieli, mutta ne eivät todellakaan ole mitn vartiokoiria vaan menevät häntä heiluen ihmisten luo jotka töllöttävät pihallamme. Osaamme kouluttaa koiria ja ymmärrämme niiden olevan eläimiä eli ongelmakoiria meillä ei ole eikä kasvateta.

Mikä rotu sopisi meille? Lapsia meillä ei ole nuo 3 koiraa ovat iältään 10-v, 4-v ja 1-v kaikki ovat narttuja, joten olemme suunnitelleet urosta vai onko urokset liian hankaloita kouluttaa? Meillä on aikaisemmin ollut saksanpaimenkoira, ja harrastuksena PK. Noiden muiden kanssa harrastamme metsästystä, tokoa ja agilityä.

3

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+3

      vähintään pari kaukkaria,mutta ihmisiä vastaan ei ole koiraa olemassakaan sillä nyky roistoilla on aina aseet ja vähintään kaasusumuttimet jolla menee pahinkin koira sekaisin eikä pysty mihinkään.Roistot ei muuten pelkää enään koiria kuten ennen.

      • jdvkldsvk

        ei voi käyttää vartioimaan tonttia ihmisiltä. Lisäksi laumanvartija vaatii aidatun tontin vähintään 2m korkea aita, tai juoksunarun, mikä tulee olla todella kovaa tekoa. Jos joku oikaisee tontiltanne ja laumanvartija pääsee käsiksi tähän henkilöön, niin voi olla jopa henkikulta herkässä ja viulut maksatte te.


    • 3 koiran omistaja

      Yksi oiva vaihtoehto voisi olla teille leonberginkoira tai landseer, ovat ulkonäöltään ja kooltaan isoimpien laumanvartijarotuisten kokoisia ja näin ollen jo pelkällä koollaan ja muhkealla haukullaan pitävät pihan läpi oikaisijat kurissa aika hyvin:) lisäksi ainakin yksittäinen susi yleensä välttelee aluetta, jossa noinkin iso koira majailee, susilaumaa vastaan taas pitääkin sitten olla jo useampia, 2-4 laumanvartijaa, joten loppujen lopuksi yhden laumanvartijan hankkiminen ei vielä suojaa kuin oikeastaan yhdeltä sudelta..

      Asutte kuitenkin ilmeisesti sinällään melko yleisellä paikalla, jos kerta näitä pihan läpi kulkijoita riittää, että en voi suositella teille laumanvartijaa, koska päästessään tunkeilijan kanssa tekemisiin voi ihmiselle käydä vähän liian ikävästi, ja kaikesta vastaatte te, eli joutuisitte aitaamaan pihamaanne reilulla 2 m korkealla aidalla (joka ei muuten näytä kivalta!), ja joka muuten tulee aika kalliiksi, koska aidan pitää ulottua reilusti myös maanpinnan alle ja olla melkoisen vahvaa tekoa.

      Paljon helpommalla siis monessakin mielessä pääsette hankkimalla vaikkapa siis ison ja uskottavan näköisen koiran, vaikkapa leonbergin, landseerin, tanskandogin, irlanninsusikoiran, suursnautserin tai saksanpaimenkoiran, silloin luultavasti riittää ns. normaali aita pitämään koiranne kouluttamalla oman tonttinne rajojen ulkopuolella ja mikäli nyt joku hullu sitten hyppääkin tonttinne sisäpuolelle, ei todennäköisesti ole odotettavissa ainakaan ruumiita:) Lisäplussana vielä, että näiden äsken mainittujen kanssa voi harrastaakin vähän kaiken näköistä vesipelastuksesta tokoiluun tai suojeluun, ovat kuitenkin paljon helpommin koulutettavissa ja hallittavissa kuin laumanvartijarotuiset, joilla vietit ohjaavat vielä hyvin voimakkaasti kaikkea puolustamiseen, hyökkäämiseen yms. liittyvää toimintaa, eli tekevät uhkatilanteissa itsenäisesti ratkaisuja, eivätkä silloin välttämättä ole omistajansa ns. hallinnassa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7355
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3907
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2622
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2615
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2349
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2229
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2065
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe