onko xj900 ohjauslaakerin kiristykseen olemassa
oma momenttinsa, vai kuinka kiristän; jätänkö
herkäksi vai kiristänkö ns. "tahmeaksi"
oma momenttinsa, vai kuinka kiristän; jätänkö
herkäksi vai kiristänkö ns. "tahmeaksi"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On siihen momenttikin olemassa mutta luotettavampi on säätää "perstuntumalla".
Eli kiristät sen verran että klappi juuri häviää etuhaarukkaa heiluttaessa mutta ei yhtään enempää. Jos säädät tahmeaksi,niin ajettavuus kärsii helposti. Ei taivu mutkiin ja jänkää.Samoin laakeri saattaa kulua ennenaikaisesti "lovelle" jos se on säädetty liian tiukaksi.
Nyrkkisääntö on että etupyörä ilmassa pyörä keskijalalla ohjaustangon pitää lähteä itsekseen kääntymään jompaan kumpaan suuntaan keskiasennosta ja mennä rajoittimeen asti. Tietenkin piuhat ja vaijerihässäkät vähän krahnaa vastaan.
ohjauslaakeri säädetään nimenomaan,niin että kun pyörä on keski tuella ja takaa painetaan etupyörä ilmaan niin ohjaustanko ei saa lähteä itsekseen kääntymään kumpaankaan suuntaa,vasta kun avitetaan pitää lähteä kääntymään,avitus pitää olla pieni näpäytys ja kääntyminen täytyy lähteä sen jälkeen rauhallisesti mennen rajoittimeen asti.JOS LÄHTEE ITSEKSEEN KÄÄNTYMÄÄN NIIN MELKOVARMASTI VOPLAA AJOSSA,KUN SÄÄDÄT KIREYTTÄ MUISTA LÖYSÄTÄ YLÄKOLMIO
Juuri samaa tarkoitinkin. Keskiasennosta liikkeelle laittamalla lähtee kääntymään itsekseen rajoittimeen asti.