moiks. onko olemassa ohjelmaa tai muuta menetelmää jolla saisi säädettyä ikkunan kokoa haluamaansa kokoon. eräässä ohjelmassa jota käytän ei ole ikkunan koon vaihto mahdollisuutta. on vain tuo punainen sulje ruksi yläkulmassa.
Ikkunan suurentaminen/pienentäminen
5
785
Vastaukset
- :
Ei, paitsi ohjelmassa itsessään voi olla asetuksia. Esim settings sivulla "640x480" voisi muuttaa isommaksi?
- :
Voi olla esim resolution, "windowed mode" ja "full screen" eli resoluutio, ikkuna tai koko ruutu. Ikkunassa resoluution suurentaminen suurentaa ikkunaa ja koko ruutu mallilla se tekee ruudun tarkemmaksi.
esim tuollainen ruutu vois olla http://img5.imageshack.us/img5/7684/war1tipd.png
- eh54eh
On kyllä mutta usein nuo ikkunat joiden kokoa ei voi muuttaa on koodattu säästövaihde päällä eli mitkään uloimman ikkunan sisältämät kontrollit tai ikkunat eivät pysty muuttamaan kokoaan vaikka väkisin muuttaisit sen uloimman ikkunan kokoa.
Linux-pohjaisissa systeemeissähän tuo koonmuuttamisominaisuus on usein vakiona ja se voidaan aktivoida pitämällä jotain muunninnäppäintä pohjassa samalla kun tartutaan ikkunasta kiinni.
Windows ei karuudessaan sisällä tätä ominaisuutta vakiona, mutta sen voi lisätä itse. Esimerkiksi Taekwindow on yksi vaihtoehto. Säädä koko oikealta alhaalta sopivaan kokoon ja sulje ikkuna Tiedosto - > Lopeta.
- seppo rinnekuu
esim hartmannilla sahautat pokat jotka vaan sitten maalaat saman värisiksi kkuin ikkunan alkuperäiset reunat on, ja napautat pienillä nauloilla kiinni, voit myös käyttää liimaa. Jos aioit isontaa ikkunaa, niin mulla menee liian vaikeeksi: voit kysyä Remontti reiskalta apua. laitoin tähän yhen sen dokumentin josta voi olla hyötyä:
http://www.youtube.com/watch?v=HXu65NYmA-k
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201101- 138993
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten306787Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514