Miten saan Canonissani siten, että keskimmäinen piste on aina se joka tarkentaa, eikä ne vierellä olevat pisteet?
pistemittaus..?
canon8765
9555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
käyttöohje!!!!! Se on sitä varten kameran matkassa!!!!! Mistä näitä riittäää (canonisti taas)????!!!!
kiitos ja ihanaa päivän jatkoa sinulle :)
..(en ehkä olisi kysynyt jos minulla olisi käyttöohje josta lukea)
Haepa sieltä, niin saat käyttöohjeen. :)
Siis http://www.canon.fi ja sieltä
» Ajurit, ohjelmistot ja manuaalit
Valitse kamerasi merkki ja jos se ei ole hirveän vanha, saat sieltä usealla eri kielivaihtoehdolla
Camera User Guide (1.0)
Esim. on
Language(s): Finnish
Language(s): English
kiitos tästä :)
Riippuu varmaan mallista, mutta järkkärissä on takana oikeassa yläkulmassa näppäin, joka on merkitty neliöllä, jonka sisässä on viisi pistettä. Sitä painetaa ja valintakiekolla valitaan halutut pisteet.
tyhmiä kysymyksiä ei olekaan vaan tyhmiä vastauksia niinkuin tuo "Lueppa se.." ehkä canonistit onkin hieman viisaampia kuin muut koska älyävät kysyä :)..no joo itsekin ensin kyllä kirjoitan kysymyksen ja sitten tajuan että juu..ai niin käyttöohje kirja..mutta en nääs olekaan canonisti enkä nikonisti vaan pentaxnisti.
suurkiitos :)
On olemassa tyhmiäkin kysymyksiä. Niissä ei esimerkiksi kerrota kameran tarkkaa mallia, jotta vastaaja voisi neuvoa oikein.
Kannattaa muistaa myös se että tarkennuksen pistemittaus ei ole sama kuin valotuksen pistemittaus. Eli valotus voi olla pistemittauksella vaikka tarkennus on muu kuin keskipiste, ihan vain muistutuksena siltä varalta jos asetukset ei tuo haluttua lopputulosta.
Yleensä järkkäreiden valikot on sen verran selkeitä että säädöt onnistuu ilman ohjekirjaakin, varsinkin jos on finska-valikot.