Tämä ala kiinnostaa minua suuresti,nyt olisi mahdollisuus hoitaa tutkinto samalla saisi töitäkin jonkun verran tehdä..Mutta osaatteko kertoa yhtään alan provikoista?!Jaetaanko kohteet välittäjien kesken,siitä sitten vaan puuhastelemaan ja näyttöjä järjestämään jne?Entä vuokrakohteet,niistä ei voi hirveästi tulla?Kaikki tieto tältä alalta on eteenpäin,joten kiittelen heti vastanneita!
Edellytyksiä pitäisi alalle olla,olen sanavalmis ja mukava persoona,tosin ei sillä pelkästään kämppiä myydä,mutta onhan seki hyvä alku :)
Edellytyksiä pitäisi alalle olla,olen sanavalmis ja mukava persoona,tosin ei sillä pelkästään kämppiä myydä,mutta onhan seki hyvä alku :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos ajattelet välittäjäntyön olevan puuhastelua, kannattaa ala unohtaa suosiolla. Hankalinta ja haasteellisinta uusille työntekijöille on hankkia myytäviä kohteita. Hyvä haltija ei siis tuo toimeksiantoja valmiiksi konttorille, vaan ne on hankittava ihan itse. Asiakkaat hyvin harvoin astuvat putiikin ovesta sisälle ja kysyvät, että kuka ottaisi meidän talon myytäväkseen, vaan jokaisen välittäjän on hankittava asiakkaita kuinka parhaakseen näkee. Mistä uusi välittäjä saa sitten toimeksiantoja? Jos on laaja tuttavapiiri ja supliikin/luotettavan maine, sillä tavoin voi hankkia ekat toimarit. Jos ei tuttuja ole, niin sitten vaan reippaasti puhelin käteen ja soittamaan itsemyyjille. Siinä sitten karisee kultapöly silmistä ja samalla ajatus, että välittäjät käyvät sunnuntaisin näytöllä pyörähtämässä ja kuittaavat kymppitonnin palkkion.
Palkkioista sen verran, että meidän putiikissa maksetaan välittäjille 35 % alvittomasta palkkiosta. Eli kun saat kerättyä kuussa sen kymppitonnin alvitonta myyntiä, saat siitä 3500 €. Lisäksi maksetaan kilometrit ja puhelinetu. Monessa kaupungissa palkkiotasot ovat sen verran matalat, että kauppoja saa tuollaiseen palkkiomäärään tehdä jopa neljäkin kappaletta, parhaassa tapauksessa vain yksi tai kaksi. Töitä siis saa painaa niska limassa ja seuraavassa kuussa homma alkaa taas puhtaalta pöydältä... Tosin jos olet hyvä asiakaspalvelija ja mainio myyjä, niin vuoden-parin sisällä alat saada suosituksia, kun vanhat asiakaasi kilvan suosittelevat palvelujasi eteenpäin. Sitten alkaa työ käydä helpommaksi. Ensimmäiset puoli vuotta voivat olla tosi hankalia. Toivotan onnea uudelle uralle, jos työ vielä kiinnostaa!