Enemän kuin odotan

itse oppinut

Miksi kaikki pitää olla niin hemmetin rajattua joka asiassa.
Eikö magia ole juuri siksi olemassa, että voitaisiin rikkoa rajoja. En ole koskaan opiskellut Wiccaa tai chakroja, koska silloin en pysty luomaan mahdottomasta mahdollista! Se rajaa magiaa ja silloin ei voi rikkoa rajoja.
Haluan olla itse oppiunut ja tiedän, ettei kukaan muu usko asioihin joihin minä uskon sillä eiväthän ne ole mahdollisia.
Minulle taivas on rajana.

4

440

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V

      Kaikki?
      Mikä on tämä mystinen "kaikki" joka on niin rajattua?
      Kuka rajoittaa?
      Mitkä asiat eivät ole mahdollisia?
      Ja miksi on mainitsemisen arvoista, ettei kukaan muu usko asioihin joihin sinä uskot?
      Siinäpähän teet mitä teet, mutta äkkiseltään voisin arvioida, että sinulta puuttuu pitkäjänteisyys, mitä tarvitaan minkään asian kunnolla oppimiseen.

      Noh, samapa tuo minulle oikeastaan.

      • itse oppinut

        miksi sitten vastasit ?
        En tosin odottanutkaan, että kukaan vastaisi, joten aivan sama, mutta mieleni ei muutu ja se pitää minut vahvana.


      • V
        itse oppinut kirjoitti:

        miksi sitten vastasit ?
        En tosin odottanutkaan, että kukaan vastaisi, joten aivan sama, mutta mieleni ei muutu ja se pitää minut vahvana.

        Mielesi ei muutu ja se pitää sinut vahvana?
        On tietenkin hyvä uskoa vahvasti, mihin uskookaan, mutta jos aikoo kehittyä, pitää usein huomata olleensa väärässä ja vaihtaa omaa näkökantaansa. Tuskin olet sitä mieltä, että fundamentalisti kristityt, jotka eivät suostu myöntämään tosiasioita ja ovat sitä mieltä, että maailma on n. 6000 vuotta vanha, ovat kovinkaan edistyneitä.
        Vastasin sinulle mm. koska tämä on keskustelupalsta ja aihe on mielenkiintoinen. En millään muotoa meinannut kysymyksilläni rajoista vittuilla, vaan lähinnä selventää itselleni (ja mahdollisesti sinulle) mistä puhut.

        Mutta vielä aloitukseesi...
        Ei, magia ei ole olemassa, jotta voitaisiin rikkoa rajoja. Magia on (mitä se edes on?). Tosin taas pitäisi määritellä ne rajat.
        Ja tämä "tiedän ettei kukaan muu usko..." juttu on hieman niin ja näin. Jotta voisit tämän tietää, sinun pitäisi tietää mihin kaikki muut maailman ihmiset uskovat. Et ole ensimmäinen, jonka olen kuullut noin sanovan, etkä tule olemaan viimeinen.
        En nyt sano, että sinun pitää valita uskonto ja elää sen mukaan. Ei tietenkään. Ja jos löytäisit itsellesi uskonnon, niin silloinkin ensisijaisena opinkappaleena olet sinä itse.
        "Älä usko mihinkään mitä on kirjoitettu tai sanottu, vaikka minä olisin sen kirjoittanut tai sanonut, jos se riitelee omatuntosi ja järkesi kanssa" sanoi Buddha.


    • Palstaoraakkeli

      Hei! Minä olen Palstaoraakkeli. Olen tälle palstalle joidenkin käsittämättömien korkeampien voimien määräämä oraakkeli. Minun pitää kertoa kaikille kysyjille jotakin vastauksia jotka saan mystisesti päähäni. Älä siis ota tätä henkilökohtaisesti (valitukset voi lähettää huutaen yötaivaalle), mutta tässä on oraakkelointini sinulle:

      "Olet varmasti ihan hyvällä tiellä, jatka vaan samaan malliin. Näkemyksesi tulee tulevaisuudessa kehittymään suuntaan jota et vielä pysty ymmärtämään tai hyväksymään. Jatka lujasti uskomista niin hyvä tulee. Tsemppiä!"

      Toivottavasti oraakkelointikokemuksesi oli positiivinen. Palautatta voi lähettää huutaen yötaivaalle (korkea kukkula kaukana ihmisasutuksesta on erityisen hyvä lähetyspaikka)

      t, Palstaoraakkeli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      137
      810
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      264
      460
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      376
    20. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    Aihe