Lietelannan käsittelyyn taas lisää tukiaisia. Keskusta on todella paskapuolue kun ei tue pennilläkään lähes hajutonta kuivikelannan käyttöä mutta miljoonia riittää haisevan lietelannan käsittelyyn. Hölmöyden takanahan on tietysti korruptio jossa laitevalmistajilta kerätään rahaa ja maksatetaan paskahomma veronmaksajilla ym.
Paskan hajulle
YMP-tukea
3601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
taas saikaan..
Ei paskan hajuun kuole.....
Ottamatta kantaa mitenkään tuohon tukiasiaan, oma tilakohtainen ratkaisu aikoinaan oli luopua kuivalannasta ja siirtyä lietelantaan navetan laajennuksen yhteydessä, koska kuivalantaa on vaikea ainakaan halvoin konein levittää nurmen pintaan. Vilja -ala on nykyisin niin pieni, ettei sille saa kaikkea lantaa ajettua ympäristötuen lannoitusmäärärajoitukset huomioon ottaen.
Lietettä nurmeen multaava urakoitsija saisi tilallani joka kesä töitä, jos olisi läheltä saatavissa. Multaus on kallis, mutta hajuton ja ravinnehuuhtoutumia vähentävä toimenpide.