malli on 1.9 Dci (vai oliko se Cdi) -02 jos sillä nyt suuresti on väliä. Eli mistä sitä väpättävää rullaa kiristetään ja miten? Menisikö esimerkiksi näin, että 14mm lenkkia-avaimella löysätään rullan jonka keskellä on ura, yläpuolella olevaa 14mm:n mutteria ja annetaan jousipainon vapaasti kiristää hihna. Tämän jälkeen vain mutteri tiukalle...
Ilmastointilaite taitaa näillä helteillä viedä mehut hihnasta tai sitten hihna on muuten vain sopivasti venynyt. Onko vaaraa jonkin kiristysrullan "sippaamisesta" tai kompressorin jumittumisesta, aineet on noin vuosi sitten päiviytetty. Tyhjäkäynnillä ylimääräinen ääni kuuluu ja rulla vispaa ja välillä vikisee, kierroksilla ei ongelmaa.
Apulaitehihna
2
598
Vastaukset 2
- ex Lagunisti
loppuu kun vaihdat se kiristysrulla (bensalaguun 150e) ja tietysti moniurahihna 20-30e se rulla ei ole
ns.automaattikiristin vaan vaatii joskus kiristystä eli suhteellisen pirullinen toimenpide.- vikisee
sen verran olen saanut Rellukonttorilta infoa. Siis hihnaa ei voi kiristää! Uusi hihna voisi poistaa vikinän, mutta pitäisi vielä selvittää joutuuko hihnan asennuksessa aukomaan muttereita. Nykyaikainen autoilijahan odottaa, että uusi hihna asennetaan samalla tavalla kuin kun joskus vaihdetaan sukat. Kyyristytään, otetaan vanhat pois ja vedetään uudet jalkaan. Kaikki tämä ilman työkaluja. Niin kauan kuin rullat kestää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll16881Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518