Japanilaisten tulot?

köyhä.....

Osaisiko joku ystävällisesti kertoa, minkälainen tulotaso Japanissa on? Varmaankin korkeampi kuin Suomessa?

Minulla on hyvä ystävä Japanissa, mutta rahasta hänellä ei tunnu olevan mitään käsitystä. Hän on käynyt kerran Suomessa, ja pyytää nyt minua vuorostaan vierailulle sinne.

Minulla ei yksinkertaisesti ole varaa edes 500€ halpis-lentolippuun, jota joskus saa Nagoyaan ja Osakaan (ja sieltä pitäisi junalla jatkaa matkaa). Ja hotelli maksaa ties-mitä ja eläminen tietysti.

Miten tässä pitäisi hienovaraisesti menetellä? Tai tuntuu, että ne hienovaraiset keinot on käytetty jo loppuun...

8

6217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+3

      Palkat vaihtelee paljonkin aloittain, kokemuksen ja työpaikankin mukaan. Jos tiedät mitä ystäväsi tekee työkseen, niin kokeile etsiä vastaavaa ammattia vaikka http://www.gaijinpot.com tai http://www.daijob.com sivuilta.

      Oma vaimo tienaa tällä hetkellä asiakaspalvelualalla tiiminvetäjänä n. 3 500 0000 jeniä (n. 31000€) vuodessa lisät/bonukset. Itsellä puolestaan tuntipalkka (2014 jeniä/h), mistä kertyy vuodessa n. 34000€. Käteen tuntuu täällä jäävän palkasta isompi osa, tosin terveydenhoito yms. ei sitten olekaan ilmaista. Kokenut koodari /ohjelmistosuunnittelija saattaa parhaimmillaan tienata 70 000 - 80 0000€ vuodessa, mitä olen työpaikkailmoituksia katsellut. Vaimon isäukko on patentti-insinööri (tjsp) ja tienannut viimeiset 20 vuotta n. 90 000€/vuosi.

      Vaimon mukaan tyypillinen japanilainen perhe tienaa vuodessa n. 5-6M jeniä, eli 50000€ tietämillä. Jos ei miehen tulot yksistään riitä tuohon tulotasoon, niin silloin usein molemmat käyvät töissä, mikä on yleistä nuoremmilla pariskunnilla. Jahka tulot sitten nousevat, niin yleensä vaimo jää kotiin ja alkaa lapsien hankinta tulla ajankohtaiseksi.

    • yleisesti ottaen

      Noin bruttosummista puhuen japanilaiset tienaavat paremmin kuin suomalaiset. Lisäksi verot ovat huomattavasti pienemmät. Myös asuminen ja ennenkaikkea eläminen on yleisesti ottaen halvempaa. Näin käteen jää paljon enemmän kuin suomalaisella. Vaimoni joka on japanilainen aina kauhisteli hintoja Suomessa asuessamme ja ihmetteli Suomen törkeää verotusta. Nyt asummekin muualla.

    • Oikeaa tietoa

      Suomen tilastokeskuksen mukaan Suomen ja Japanin ostovoimakorjattu kansantuote per henki oli vuonna 2008 Suomessa ja Japanissa lähes samat.

      Suomi: 35 660 USD
      Japani: 35 220 USD.

      • mutta....

        Hyvä täsmennys. Se tosin ei ota huomioon sitä, että työssä käyvien naisten osuus Suomea alhaisempi. Kun suomalaisissa kotitalouksissa on yleistä, että palkansaajia on kaksi, niin Japanissa vain yksi. Kuitenkin kansantuote lasketaan per asukas, vaikka palkansaajia on asukaslukuun suhteutettuna vähemmän. Niinpä voidaan sanoa, että palkat japanilaisilla ovat yleisesti ottaen suomalaisia paremmat. Aloittajan ongelman kannalta on ratkaisevaa mikä hänen ystävänsä siviilisääty ja sukupuoli ovat. Sinkkuna todennäköisesti japanilaisen palkka on suomalaista kollegaansa parempi, mutta perheellisellä sitä onkin jakamassa useampi. Lisäksi miehillä on Japanissa naisia paremmat palkat; japanilaisen naisen palkka on vain 60% miehen palkasta, kun Suomessa se on sentään 80%.


    • majime-na ningen

      Japanissa monet työssä käyvät nuoret (naiset) asuvat kotonaan. He ehkä maksavat kuukaudessa muodollisen summan elatuksesta kotiinsa, mutta valtaosan palkastaa he saavat pitää itse. He joko säästävät tai tuhlaavat avokätisesti.

      Suomessahan muutetaan jo aivan nuorena oman katon alle ja asumiskustannukset rokottavat tilipussia reilusti toisin kuin Japanissa.

      • PaavoXX

        Asumme vanhempien kanssa yhdessa. Vanhemmat maksavat elakkeestaan lahes kaikki menot joten ainot kulut ovat "omat menot". Tasta syysta japanilaisilla (ja tassa tapauksessa gaijinilla) on usein rahaa tileillaan huomattavasti suomalaisia enemman. (Autoa ei vaihdeta, huonekaluihin ja sisustukseen ei juuri tuhlata...)
        Tosin lomatkin ovat tiukassa, viikkoa pidempaa on lahes mahdoton pitaa, jollet satu olemaan opettaja..


    • Hajo-siko-tojo-tasi

      Sano vaikka että ei ole rahaa. Paitsi että käy jos Japanilainen heppu kustantaa

      • Ii Otoko

        Japanilaiset eivät katso suopeasti kerjäläisiä. Eivät suomalaisetkaan. Täällähän on nykyään nittä paljon kaduilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9632
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4387
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3955
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3831
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3387
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2844
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1377
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1366
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1174
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe