Vinttikoiria aliarvioidaan !

afganistan miä

Ne tottelevat hyvin ja kykenevät uimaankin tehokkaasti. Ne sopivat agilityyn, tokoon, hakuun, isot vinttikoirarodut jopa vesipelastukseen, koirajuoksuun ja valjakkohiihtoon. Vinttikoirat ovat terverakenteisia, sisukkaita ja voimakkaita koiria. Niillä on enemmän miellyttämisenhalua kuin kokemattomat voisivat ensiluulemaltaan ajatella. Kaiken rotuiset vinttikoirat tottuvat helposti lapsiinkin, eli ovat hyviä valintoja lapsiperheisiin. Vinttikoirarotuja on myös monen luonteisia avoimista vartioiviin, joten luonteiltaan näitä rotukoiria riittää kaiken laisten koiraihmisten makuun, niin imagoitsijoiden kuin aloittelijoiden. Ja vinttikoirat eivät turhaan lähde saaliita etsimään, vaan lähtevät niiden perään vasta sellaisen havaittuaan. Vinttikoirat tottuvat pitämään myös perheidensä pienempiä lemmikkejä laumansa jäseninä, eli osaavat erottaan ne riistasta.

Itselläni on afgaaninvinttikoira, joka luonteellaan ja ominaisuuksillaan minut aikoinaan yllätti ! Sen jälkeen olen tapaullut paljon eri rotuisia vinttikoiria omistajineen ja ne ovat tehneet minulle suuren vaikutuksen monipuolisista harrastuskoirista, jotka sopeutuvat vaikkapa kerrostaloihin ja sopivat mainioiksi seuralaisiksi.

Olen kumminkin kuullut myös epäonnistuneista vinttikoirien peruskoulutuksista, mutta jotkut vinttikoirarodut ovatkin hiukan haastavampia luonteiltaan, joka on miellyttävä asia haastetta kaipaaville koiraharrastajille :-)

6

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Whippet!

      Tykkäät vinttikorista.Mäki tykkään hirveesti vinttikoirista.
      Oot oikeessa vinttikoirien kanssa voi harrastaapaljon monenlaista.
      Itte oon ajatelluhankkia rata-vinttikoiran.
      Tiiätkö saako ratakoiria 700 eurolla??? (pentuja siis)

      • afganistan miä

        Puolet enemmän kun vielä säästät, niin taidat saada oikein kunnollisen :-) Tosin voi niitä tollakin summalla hyvässä lykyssä yhä saada... Mut varaudu kalliimpaan.


      • Whippet!
        afganistan miä kirjoitti:

        Puolet enemmän kun vielä säästät, niin taidat saada oikein kunnollisen :-) Tosin voi niitä tollakin summalla hyvässä lykyssä yhä saada... Mut varaudu kalliimpaan.

        OK...Eli seoisjotain 800e Vai???


      • afganistan miä
        Whippet! kirjoitti:

        OK...Eli seoisjotain 800e Vai???

        Keltaisen Pörssin ilmoitus: http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Koirat/WHIPPETIN PENTUJA/29069305?rowId=1

        Mutta loppujen lopuksi koirianpentujen hinnan päättää aina itse kasvattaja. Tuo yksi ilmoitus ei siis kerro koko totuutta rodun yleisestä hintatasosta. Eli kuten sanoin: kasvattaja päättää hinnan.

        Minä ostin afgaaninvinttikoirani 2006 vuonna, jolloin se maksoi 1000 euroa. Pengoin kasvattajan netistä rotuyhdistyksestä.


      • Whippet!
        afganistan miä kirjoitti:

        Keltaisen Pörssin ilmoitus: http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Koirat/WHIPPETIN PENTUJA/29069305?rowId=1

        Mutta loppujen lopuksi koirianpentujen hinnan päättää aina itse kasvattaja. Tuo yksi ilmoitus ei siis kerro koko totuutta rodun yleisestä hintatasosta. Eli kuten sanoin: kasvattaja päättää hinnan.

        Minä ostin afgaaninvinttikoirani 2006 vuonna, jolloin se maksoi 1000 euroa. Pengoin kasvattajan netistä rotuyhdistyksestä.

        OK!


    • greyyyy

      Greyhoundeja siis asustaa laumassani. Toinen on hyvin itsenäinen ja itsepäinen. toinen taas voisi sopia jälkikoiraksi tai agilityyn rata-maastojuoksun lisäksi. Aivan toistensa vastakohdat. paitsi se "pieni" omapäisyys, jonka avulla pystyvät itsenäisiin päätöksen tekoon vieheen jahtaamisen aikaan. Perhe koiria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1382
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      647
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe