Vinttikoiria aliarvioidaan !

afganistan miä

Ne tottelevat hyvin ja kykenevät uimaankin tehokkaasti. Ne sopivat agilityyn, tokoon, hakuun, isot vinttikoirarodut jopa vesipelastukseen, koirajuoksuun ja valjakkohiihtoon. Vinttikoirat ovat terverakenteisia, sisukkaita ja voimakkaita koiria. Niillä on enemmän miellyttämisenhalua kuin kokemattomat voisivat ensiluulemaltaan ajatella. Kaiken rotuiset vinttikoirat tottuvat helposti lapsiinkin, eli ovat hyviä valintoja lapsiperheisiin. Vinttikoirarotuja on myös monen luonteisia avoimista vartioiviin, joten luonteiltaan näitä rotukoiria riittää kaiken laisten koiraihmisten makuun, niin imagoitsijoiden kuin aloittelijoiden. Ja vinttikoirat eivät turhaan lähde saaliita etsimään, vaan lähtevät niiden perään vasta sellaisen havaittuaan. Vinttikoirat tottuvat pitämään myös perheidensä pienempiä lemmikkejä laumansa jäseninä, eli osaavat erottaan ne riistasta.

Itselläni on afgaaninvinttikoira, joka luonteellaan ja ominaisuuksillaan minut aikoinaan yllätti ! Sen jälkeen olen tapaullut paljon eri rotuisia vinttikoiria omistajineen ja ne ovat tehneet minulle suuren vaikutuksen monipuolisista harrastuskoirista, jotka sopeutuvat vaikkapa kerrostaloihin ja sopivat mainioiksi seuralaisiksi.

Olen kumminkin kuullut myös epäonnistuneista vinttikoirien peruskoulutuksista, mutta jotkut vinttikoirarodut ovatkin hiukan haastavampia luonteiltaan, joka on miellyttävä asia haastetta kaipaaville koiraharrastajille :-)

6

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Whippet!

      Tykkäät vinttikorista.Mäki tykkään hirveesti vinttikoirista.
      Oot oikeessa vinttikoirien kanssa voi harrastaapaljon monenlaista.
      Itte oon ajatelluhankkia rata-vinttikoiran.
      Tiiätkö saako ratakoiria 700 eurolla??? (pentuja siis)

      • afganistan miä

        Puolet enemmän kun vielä säästät, niin taidat saada oikein kunnollisen :-) Tosin voi niitä tollakin summalla hyvässä lykyssä yhä saada... Mut varaudu kalliimpaan.


      • Whippet!
        afganistan miä kirjoitti:

        Puolet enemmän kun vielä säästät, niin taidat saada oikein kunnollisen :-) Tosin voi niitä tollakin summalla hyvässä lykyssä yhä saada... Mut varaudu kalliimpaan.

        OK...Eli seoisjotain 800e Vai???


      • afganistan miä
        Whippet! kirjoitti:

        OK...Eli seoisjotain 800e Vai???

        Keltaisen Pörssin ilmoitus: http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Koirat/WHIPPETIN PENTUJA/29069305?rowId=1

        Mutta loppujen lopuksi koirianpentujen hinnan päättää aina itse kasvattaja. Tuo yksi ilmoitus ei siis kerro koko totuutta rodun yleisestä hintatasosta. Eli kuten sanoin: kasvattaja päättää hinnan.

        Minä ostin afgaaninvinttikoirani 2006 vuonna, jolloin se maksoi 1000 euroa. Pengoin kasvattajan netistä rotuyhdistyksestä.


      • Whippet!
        afganistan miä kirjoitti:

        Keltaisen Pörssin ilmoitus: http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Koirat/WHIPPETIN PENTUJA/29069305?rowId=1

        Mutta loppujen lopuksi koirianpentujen hinnan päättää aina itse kasvattaja. Tuo yksi ilmoitus ei siis kerro koko totuutta rodun yleisestä hintatasosta. Eli kuten sanoin: kasvattaja päättää hinnan.

        Minä ostin afgaaninvinttikoirani 2006 vuonna, jolloin se maksoi 1000 euroa. Pengoin kasvattajan netistä rotuyhdistyksestä.

        OK!


    • greyyyy

      Greyhoundeja siis asustaa laumassani. Toinen on hyvin itsenäinen ja itsepäinen. toinen taas voisi sopia jälkikoiraksi tai agilityyn rata-maastojuoksun lisäksi. Aivan toistensa vastakohdat. paitsi se "pieni" omapäisyys, jonka avulla pystyvät itsenäisiin päätöksen tekoon vieheen jahtaamisen aikaan. Perhe koiria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      35
      5253
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      398
      4526
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3819
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      143
      3005
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      11
      2500
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2038
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1982
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1459
    Aihe