Ne tottelevat hyvin ja kykenevät uimaankin tehokkaasti. Ne sopivat agilityyn, tokoon, hakuun, isot vinttikoirarodut jopa vesipelastukseen, koirajuoksuun ja valjakkohiihtoon. Vinttikoirat ovat terverakenteisia, sisukkaita ja voimakkaita koiria. Niillä on enemmän miellyttämisenhalua kuin kokemattomat voisivat ensiluulemaltaan ajatella. Kaiken rotuiset vinttikoirat tottuvat helposti lapsiinkin, eli ovat hyviä valintoja lapsiperheisiin. Vinttikoirarotuja on myös monen luonteisia avoimista vartioiviin, joten luonteiltaan näitä rotukoiria riittää kaiken laisten koiraihmisten makuun, niin imagoitsijoiden kuin aloittelijoiden. Ja vinttikoirat eivät turhaan lähde saaliita etsimään, vaan lähtevät niiden perään vasta sellaisen havaittuaan. Vinttikoirat tottuvat pitämään myös perheidensä pienempiä lemmikkejä laumansa jäseninä, eli osaavat erottaan ne riistasta.
Itselläni on afgaaninvinttikoira, joka luonteellaan ja ominaisuuksillaan minut aikoinaan yllätti ! Sen jälkeen olen tapaullut paljon eri rotuisia vinttikoiria omistajineen ja ne ovat tehneet minulle suuren vaikutuksen monipuolisista harrastuskoirista, jotka sopeutuvat vaikkapa kerrostaloihin ja sopivat mainioiksi seuralaisiksi.
Olen kumminkin kuullut myös epäonnistuneista vinttikoirien peruskoulutuksista, mutta jotkut vinttikoirarodut ovatkin hiukan haastavampia luonteiltaan, joka on miellyttävä asia haastetta kaipaaville koiraharrastajille :-)
Vinttikoiria aliarvioidaan !
6
611
Vastaukset
- Whippet!
Tykkäät vinttikorista.Mäki tykkään hirveesti vinttikoirista.
Oot oikeessa vinttikoirien kanssa voi harrastaapaljon monenlaista.
Itte oon ajatelluhankkia rata-vinttikoiran.
Tiiätkö saako ratakoiria 700 eurolla??? (pentuja siis)- afganistan miä
Puolet enemmän kun vielä säästät, niin taidat saada oikein kunnollisen :-) Tosin voi niitä tollakin summalla hyvässä lykyssä yhä saada... Mut varaudu kalliimpaan.
- Whippet!
afganistan miä kirjoitti:
Puolet enemmän kun vielä säästät, niin taidat saada oikein kunnollisen :-) Tosin voi niitä tollakin summalla hyvässä lykyssä yhä saada... Mut varaudu kalliimpaan.
OK...Eli seoisjotain 800e Vai???
- afganistan miä
Whippet! kirjoitti:
OK...Eli seoisjotain 800e Vai???
Keltaisen Pörssin ilmoitus: http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Koirat/WHIPPETIN PENTUJA/29069305?rowId=1
Mutta loppujen lopuksi koirianpentujen hinnan päättää aina itse kasvattaja. Tuo yksi ilmoitus ei siis kerro koko totuutta rodun yleisestä hintatasosta. Eli kuten sanoin: kasvattaja päättää hinnan.
Minä ostin afgaaninvinttikoirani 2006 vuonna, jolloin se maksoi 1000 euroa. Pengoin kasvattajan netistä rotuyhdistyksestä. - Whippet!
afganistan miä kirjoitti:
Keltaisen Pörssin ilmoitus: http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Koirat/WHIPPETIN PENTUJA/29069305?rowId=1
Mutta loppujen lopuksi koirianpentujen hinnan päättää aina itse kasvattaja. Tuo yksi ilmoitus ei siis kerro koko totuutta rodun yleisestä hintatasosta. Eli kuten sanoin: kasvattaja päättää hinnan.
Minä ostin afgaaninvinttikoirani 2006 vuonna, jolloin se maksoi 1000 euroa. Pengoin kasvattajan netistä rotuyhdistyksestä.OK!
- greyyyy
Greyhoundeja siis asustaa laumassani. Toinen on hyvin itsenäinen ja itsepäinen. toinen taas voisi sopia jälkikoiraksi tai agilityyn rata-maastojuoksun lisäksi. Aivan toistensa vastakohdat. paitsi se "pieni" omapäisyys, jonka avulla pystyvät itsenäisiin päätöksen tekoon vieheen jahtaamisen aikaan. Perhe koiria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi375299Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2885132Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä644509Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692445Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481880Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241792Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161692- 1051506