Kuka tunnistaa: mystinen ARABIAN muki (kuvien kera)

mystinen hiihtäjä

Olen jo pitkään yrittänyt etsiä tietoa tästä mukista, mutta törmään etsinnöissäni aina umpikujaan.. Omistan kaksi tällaista Arabian mukia, jotka ovat alunperin kuuluneet isomummolleni. Leiman mukaan mukit ovat suhteellisen uusia, valmistettu vuonna 1981 tai sen jälkeen, mutta siitä huolimatta en ole onnistunut löytämään näistä mitään tietoa. En ole löytänyt mukien kuosista tietoa edes selaamalla suunnittelija Raija Uosikkisen tuotantoa netistä. Olisi mahtavaa saada tietää edes mukien valmistusvuosi, nimi ja ehkä jotain pientä hinta-arviota myös. Kiitos jo etukäteen!

Kuvat:

http://i836.photobucket.com/albums/zz285/muki_/Image0339.jpg
http://i836.photobucket.com/albums/zz285/muki_/Image0338.jpg
http://i836.photobucket.com/albums/zz285/muki_/Image0340.jpg
http://i836.photobucket.com/albums/zz285/muki_/Image0341.jpg

4

2786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timpertintti

      Kiva kuvio mukissasi! Olen Arabian kerääjä, mutta tämä on ihan uusi tapaus. Varmasti aika harvineinen, koska ei ole näkynyt liikenteessä, vaikka olen oppinut pitämään silmäni auki kierrellessä alan pikkoja. Kannattaa ottaa muki matkaan, jos liikut / asut paikassa jossa olisi vaikka joku antiikkiliike tms. jossa tietäisivät mukista enemmän kuin minä.

      Olethan käynyt Laatutavaran sivuilla... Siellä on ymmärtääkseni myös jonkinlainen tunnistus/arviointi palvelu. Kannattaa tutkailla sivuja, sieltä voisi saada varmaa tietoa mukista.

      Antiikkiliikkeessä tms. arvioittaminen on siitä huonoa, että ukot niissä ovat enemmänkin kiinnostuneita huonekauluista ja muunlainsesta antiikista kuin astioista (varsinkin näin uusista..) ja saattavat saada kysyjän luulemaan esinettään arvottomaksi, sillä luulisi antiikki-ihmisen tietävän kaikki, mutta kokemus on oipettanut, että mieluummin netin kautta kuin huijari-ukkojen luo.

      • alkup. kirjoittaja

        Valitettavasti kotipaikkakunnallani (tai missään lähistölläkään) ei tietääkseni ole minkäänlaista antiikkia/vanhaa tavaraa kauppaavaa liikettä.. Yhden paikan tiedän, mutta siellä keskitytään huomattavasti vanhempaan tavaraan kuin mitä tämä muki on.

        Kyllähän tuo Laatutavara-sivusto on tullut aika tutuksi kun olen yrittänyt mukien alkuperää selvittää. Vaikka olen viipynyt sivustolla tunteja, en ole löytänyt mitään näihin mukeihin viittaavaa tietoa.. Aika turhauttavaa. Olen myös selannut kirjakaupassa Arabian mukeista ja kahvikupeista kertovaa kirjaa, mutta ei siinäkään näitä mukeja ollut, vaikka tietääkseni siihen kirjaan on painettu lähes kaikki Arabian tuotannossa olleet kupposet.

        Laatutavaran sivuilla lukee, että he voivat liikkeessä paikan päällä arvioittaa ja tutkia astioita, mutta en kyllä tiedä miten olisi sähköpostilla lähetettyjen kuvien laita.. Luultavasti lähetän sinne kuvia mukeista ja katson mitä saan vastaukseksi ellei joku täällä keskustelupalstalla tiedä mukeista mitään - usein netissä liikkuu porukkaa, joka tietää asioista enemmän kuin monet asiantuntijatkaan.


    • ts12

      Hei! En tiedä tuleeko myöhään/turhaan, jos olet jo löytänyt tietoa:
      "Ritari"-sarjaan kuuluu kolme kulhoa (halkaisijat 12cm, 19 cm ja 28,5 cm), vati (halkaisija 33 cm), kolme maljakkoa (korkeudet 7 cm, 12 cm ja 21 cm) sekä neljä mukia, joiden vetoisuus on 0,44 litraa ja jotka ovat nimeltään "Metsästäjä", "Kalastaja", "Kuntoilija" ja "Hiihtäjä.
      T

      • ts12

        Jos sinulla on vielä mukit, ja olet halukas myymään toisen mukin, olisin kiinnostunut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4105
    2. 61
      3369
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3073
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      189
      2053
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1413
    Aihe