Vihreä vai punainen?

KonnanKoukkuja

Onko siinä mitään järkeä, että VR:n junat vaihtuu pikkuhiljaa punaisista vihreiksi?
Melkoinen vaiva. Ei kai siinä punaisessa mitään vikaa ole?

8

3170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmäkö olet

      uudet vihreät vaunut ovat ystävällisille konnareille ja vanhat ovat niille epäystävällisille.

    • R-Juna

      Musta on ihan kiva toi värinmuutos. VR on päättänyt vaihtaa tyylinsä raikkaan vihreään muutenkin kun vain junissa, kuten asemilla, ja logokin on muuttunut. Vaihtelu virkistää!

      • tååg

        Vihreällä korostetaan VR:n ympäristöystävällisyyttä, siksi lähes kaikki vanha VR:n punainen muuttuu tulevaisuudessa vihreäksi. Jos esim. uutta kalustoa hankitaan, niin värikin vaihtuu uuden imagon mukaiseksi :)


      • 25
        tååg kirjoitti:

        Vihreällä korostetaan VR:n ympäristöystävällisyyttä, siksi lähes kaikki vanha VR:n punainen muuttuu tulevaisuudessa vihreäksi. Jos esim. uutta kalustoa hankitaan, niin värikin vaihtuu uuden imagon mukaiseksi :)

        on se hienoo kun maailma pelastuu


    • Tiedottaja nro.97

      "Junakalusto muuttuu vihreäksi vähitellen peruskorjausten yhteydessä. Liikenteessä on tällä hetkellä viisi kaksikerroksista ja kaksi yksikerroksista InterCity-vaunua. Tänä vuonna uuden värin saa vielä noin 20 vaunua ja kaksi Pendolino-junaa. Vihreän ilmeen mukaisia ovat myös uudet makuuvaunut, jotka saadaan vaiheittain liikenteeseen kesästä 2010 alkaen.

      Vaunujen uuden ilmeen teemana ovat suomalaiset maisemat ja eläimet, joita voi nähdä junankin ikkunasta. Ajatus junavaunujen visuaalisesta ilmeestä sai alkunsa VR:n ja Suomen luonnonsuojeluliiton yhteistyöstä suomalaisen maiseman kunnostamiseksi.

      Makuuvaunujen kyljissä esiintyvät pöllöt, ravintolavaunuissa joessa kalastavat karhut ja matkustajavaunuissa linnut, jotka lentävät suomalaisten järvien yllä kohti määränpäätään. Kuvitus kertoo uudistumisesta ja VR:n ja sen asiakkaiden yhteisestä matkasta ympäristön puolesta."

      Lähde: http://www.vr.fi/fin/palvelut/tietoa_junista/index.shtml

    • Anonyymi

      Vihreät on paljon kauniimmat ja ne korostavat uutta kehitystä sekä ympäristöä. Punaiset olivat mielestäni ankeita, eikä niissä ole tunnelmaa.

    • Anonyymi00007

      Sanoisin että punainen, olen kasvanut ainakin punaisilla kaukojunilla niin ne saisi mielestäni jäädä, lähijunat voi olla vihreitä kunhan ei nostalgi rumpa liiloja

    • Anonyymi00008

      Sori, piti kirjoittaa että rumia liiloja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      82
      2668
    2. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      53
      1910
    3. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      94
      1888
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      31
      1561
    5. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      25
      1508
    6. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      91
      1500
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      139
      1236
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1103
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      254
      987
    10. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      966
    Aihe