Apua!!! Missä kohtaa....

Missä kohtaa raamattua Jumala on ilmoittanut asettaneensa avioliiton???

Olen ollut usein kirkkohäissä kuvaamassa kameran kanssa tilaisuutta ja joka kerta olen kuuluu papin julistuksens että "Jumalan on avioliiton asettanut..." mutta minun raamatusta en sitä löydä. Jeesus ole Kaanain häissä mutta ei avioliittoa asettanut vaan häätä oli kahden suvun ja kutsuvieraiden tilaisuus ja minä epäilen että kristinusko on keksinyt senkin valheen kuten lapsikaste valheenkin.
3677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ihan noilla sanoilla se ei löydy, mutta
1. Moos 2:24, siinä se ajatus on.

Äänestä
  • Kerro missä kohtaa Jumala on asettanut avioliiton uskovaisia. pikku lapsiakin noitarovioilla tappaneen rikollisen suoritettavaksi Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen Nimeen toimitettavaksi?

    Kerro totuus Jeesuksen tuoman uuden liiton ehdoilla?

    Ellei sitä Jumalan asetamana ole, on rikollinen kristinuskon saatanan asialla Jumalaa, Jeesusta ja Pyhää Henkeä pilktaten toimiva väärän todistuksen antaja.

    Ota huomioon, ellet ole Jeesuksen kieltäjä, että Jeesus oli Kaanain häissä eikä asettanut avioliittoa rikollisen kristinuskon tai edes fariseuksien tehtäväksi.
    -

    1Moos. 2:24
    Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja he tulevat yhdeksi lihaksi.

    > Siirry
    Rinnakkaisviitteet
    Matt. 19:5 ja sanoi: 'Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? > Siirry
    Mark. 10:7 Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa. > Siirry
    Ef. 5:31 "Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi." > Siirry

    Äänestä

Kirkkohäissä käytetty ilmaisu "Jumala on avioliiton asettanut" on väärän todistuksen antamista, se on vale!
ehkä jokainen kirkkovihitty ei olekkaan "oikeasti" vihitty!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


h. kyl kirjoitti:

Missä kohtaa raamattua Jumala on ilmoittanut asettaneensa avioliiton???

Olen ollut usein kirkkohäissä kuvaamassa kameran kanssa tilaisuutta ja joka kerta olen kuuluu papin julistuksens että "Jumalan on avioliiton asettanut..." mutta minun raamatusta en sitä löydä. Jeesus ole Kaanain häissä mutta ei avioliittoa asettanut vaan häätä oli kahden suvun ja kutsuvieraiden tilaisuus ja minä epäilen että kristinusko on keksinyt senkin valheen kuten lapsikaste valheenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu