Mikä olisi paras pokkari alta 200€? Tulisi ihan peruskäyttöön, reissuille, kavereiden/maisemien/lemmikkien yms kuvailemiseen. En tiedä kameroista mitään, joten aika hankalaa on esim. NetAnttilan valikoimista valita sopivaa kun valinnanvaraa riittää tuossa hintaluokassa.
Miten olisi esim. Canon ixus 110?
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=467949&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20670&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay
Tai nuo muut halvemmat Canonin mallit? Tai Nikon coolpix kamerat? Tai Olympus tai Samsung..... Auttakee!
Miten olisi esim. Canon ixus 110?
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=467949&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20670&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay
Tai nuo muut halvemmat Canonin mallit? Tai Nikon coolpix kamerat? Tai Olympus tai Samsung..... Auttakee!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikki nuo mainitsemasi pokkarit ovat ihan käypiä laitteita. Vertasin pikkusen netissä noitten ominaisuuksia niin esim Panasonicin DMC ZX1 tarjoisi ainakin teoriassa enemmän ominaisuuksia suhteessa hintaansa kuin tuo Ixus: esim optinen zoomi 25 -200 mm ( Ixus vain 28 -105 mm). Mitä laajempi zoomausalue - sen parempi. Hinta lisäksi halvempi eli 180 € (Cyberphoto). Toki löytyyhän näillä kaikilla valtamerkeillä (Canon,Nikon Sony, Panasonic, Samsung, Fuji) aivan varteenotettavia malleja. Kannattaa hieman tutkailla esim netissä löytvvää tarjontaa ja vertailla niitä keskenään ennen ostopäätöstä.
Sama aihe ni en alota uutta viestiketjua vaan ymppään tähän :)
Eli missä alle 200€ kamerassa on HD videokuvaus ja zoom,tarkennus ja ääni toimii myös kun kuvaa videoo ja videokuvauksen aikana voi pausettaa kuten "oikeissakin" videokameroissa ??
Eiköhän noilla kaikilla kuvaile. Mene kauppaan katsomaan ja kokeilemaan mikä on mukavin käyttää. Minä en ainakaan ostaisi tuollaista kädessä pidettäväksi tarkoitettua laitetta ilman että pääsee kokeilemaan miten se omaan käteen sopii. Samalla voi vähän arvioida kameran mekaanista laatua ja tukevuutta.
Kannattaa myös miettiä, mitä kameralta haluat. Laajaa zoomia, vesitiiviyttä, iskunkestävyyttä, jotakin muuta...
Kamera-lehdestä, MikroBitistä ja Tekniikan maailmasta voit etsiä vertailuja päätöksen tueksi, ja jos englanti taipuu, niin netistä lisää.