antura

liisa L22

olen tekemässä mökkiä ja saunaa.kumpikin rakennus tulee anturaharkkolle 400*590*190 ja pilariharkko 240 *240*190 3kpl harkon päälle. 15 anturaa mökkiin ja 9 anturaa saunaan.kysyisin minkälaista sementtiä laitetaan väliin ja kuinka paksua harjaterästä? sementistä ole saanut ainakin 3 vaihtoehtoa!

2

514

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiri-Veikko

      Parahin Liisa (kuppikoko DD )

      Tuossa hommassa ei ole muuta väliä-muistamista , kun aamulla laitat ensiksi sementtilaastin laastikauhallla sinne alimmaiSEKSI ja jos illalla viimeiSEKSI sen harkon , niin silloin päivän työ onpi mennyt oikein .

    • rivettä rakoon

      Anturaharkkoja ei ole tarkoitettu varsinaisesti pilariharkkojen alle, miksei ne periaatteessa sinnekkin sovi mutta ovat tarkoitettu korvaamaan valettava nauha-antura harkkosokkelin alle.

      Toki on itse kiva ja ehkä edullista tehdä ja tehden oppii mutta joskus vain olisi yksinkertaisesti järkevintä, helpointa sekä edullisinta teettää työ ammattilaisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      248
      1060
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      880
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      223
      822
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      821
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      69
      706
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      56
      648
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      91
      581
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      528
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      509
    Aihe