Paras kauhupeli

Niin mikäs on teidän mielestä kauhupeli?

\\ En tiedä parasta kauhupeliä...
5640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kokeile Nalle puhii tai jotai

Äänestä

SIlent hillit ovat suosikkejani kauhugenrestä. Ei itse kauhun vaan hyvän juonen, aikuisten aiheiden käsittelyn ja mahtavan tunnelman takia. Kyllä silloin teininä pelaillessa nämäkin pelottivat, nykyään vähän vanhempana tärkeimpiä ovat pelin tarjoamat muut tunnereaktiot. Tiedän ihmisiä jotka eivät kykene pelaamaan kyseistä pelisarjaa kirkumatta. Sarja on tyttöjenkin suosiossa, eli suosittelen suuresti. Osat 2-3 ovat erityisen suositeltavia.

Jos itse haluan nykyään pelätä pelaillessani, pelaan Forbidden sireniä. Aitoa selviytymis kauhua, ideana piilotella kalastajasaaren riivatuilta asukkailta. Ja on pakko piilotella, yksikin tappelu voi tappaa. Tunnelma ja grafiikat ovat playstation 2:n parhaimmistoa. Mutta peli on vaikea, eikä täten sovi välttämättä aloittelijoille.

Yksi sarja, mistä en itse niin välittänyt, mutta jota pidetään yhtenä parhaimmista kauhusarjoista on Project zero. Ideana että päähenkilö menee kummitustaloon, ja näkee haamut vain kameransa läpi. Kummituksista pääsee eroon vangitsemalla nämä filmille. Peli on täynnä paniikkia nostattavia kohtia joissa haamu vaan tulee kohti kun koetat epätoivoisesti räpsiä tästä valokuvaa.

Jos okkultismi kiinnostaa niin tällöin valinta on Alone in the dark -sarjan kaksi viimeisintä osaa. Eritoten Ps2:n ALone in the dark on mahtava kokemus. Saatana valtaa New yorkkia ja koetat sitten selviytyä arkisilla aseilla zombeista ja muista möröistä. Peli on kautta arvostelujen haukuttu. Itse rakastan pelin tunnelmaa ja taiteellisia kikkoja.

Viimeisin pelaamani kauhupeli oli Dead SPace ps3:lle. Olet avaruusaluksessa ja epämuodostuneet hirviöt rynnivät kohti. Pilkot näitä työkaluiksi tarkoitetuilla aseillasi. Ääni maailma on kammottava ja hirviöt kauhupelien inhottavimpia. Tai no ei Silent hill sarjan -hirviöille aivan vedä vertoja. Itse pelaaminen on kauhusta huolimatta hauskaa kuin mikä.

Jos pidät aseilla räiskimisestä, tällöin valinta on Resident evil 4 tai 5, Condemned 2 tai Fear 1 tai 2.

Suosittelen laittamaan mainitsemieni pelien nimiä youtuben hakuun ja katsomaan millaisista peleistä on kyseä. Valkkaat sitten itse mikä kiinnostaa eniten.

Lopuksi yksi lempparibiiseistäni: SIlent Hill 3:n Hometown. http://www.youtube.com/watch?v=PkEixChDhWw

Äänestä
  • Täytyy sanoa että Fatal Frame 3, ihan **** Karmea, Japanilaisia Kummituksia O_o

    Äänestä

  • @@@@ kirjoitti:

    Täytyy sanoa että Fatal Frame 3, ihan **** Karmea, Japanilaisia Kummituksia O_o

    Eli Project Zero 3

    Äänestä

  • sdfasgfsdg kirjoitti:

    Eli Project Zero 3

    Silent hill 1 ja 2 on parhaita ja resident evil 2 ja 3 ja unohda uusin alone in the dark, keskity alone in the dark new nightmare ja alkuperäisiin alone in the dark peleihin jotka on ranskalaisten tekemiä, unohda uusin silent hill homecoming ei oo erikoinen ja vielä Forbidden sirenit on ok en tosin oo pelannu mutta kattonu kuvia/videoita ihan kiva on, kannattaa myös näitä Project Zero pelejä Kokeilla, Dead space myös kokeilemisen arvoinen, ja vielä shellshock 2 tosin huono peli mutta ihan kiva zombi tamppo peli :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koira-rakastyttö <3 kirjoitti:

Niin mikäs on teidän mielestä kauhupeli?

\\ En tiedä parasta kauhupeliä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu