Peruspaketti, puuta, yhdessä kerroksessa, neljä huonetta ja keittiö, neliöitä n. 130. Lapsia ei kuitenkaan vielä pariin vuoteen hommata, tarkoitus olisi juhlia kun vielä voi. PK-seudulla tontit kuitenkin kovin pieniä, naapuri lähellä. Kuuluuko sinne jos yöllä stereoita huudattaa, ikkunat tietysti kiinni. Millainen on talopakettien äänieristys ulospäin?
Äänieristys naapureihin
Onko hyvä
5409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Postimerkin kokoisia tontteja, ihan vieressä naapuri, takuulla kuuluu. Sitäpaitsi talopaketit ovat tarkoitettu rauhallista perhe-elämää viettäville. Asuinalueelta Remu-Eemelit ja Räyhä-Riitat savustetaan ulos. He eivät sovi porvariston hillittyyn charmiin.
Kun huomioi, että siinä on ensin teidän seinät ja sitten vielä naapurin omat, niin kyllä se riittää. Vielä, kun huomioi, että rakennatte kuitenkin jollekin pkseudun melualueelle, jossa on jatkuva 50dB humina autoista, niin mitään ongelmaa ei ole. Äänieristystä ei yleensä erikseen tehdä taloihin, vaan se tulee villamuotoisissa eristeissä kaupan päälle: valitkaa siis talo, jossa on paksut villaeristeet.
Tosin, varmaan on mahdollista hankkia sellaisetkin stereot, joilla äänen saa kuulumaan naapurille sisään. Silloin vaan pitää itsellä olla kuulosuojaimet päässä. :-)
Se äänieristys on ulos ja sisään.
perehdy nyt ede alkeisiin. "Talopaketti" voi tarkoittaa ihan mitä tahansa. Äänieristys vaatii massaa. Tilaa talo, jossa on kolmimetriset betoniseinät ja viisinkertaiset ikkunat. Sitten voi stereoita soittaa jo melko kovallakin. Tai teetä se talo viis metriä maan alle jos saat rakennusluvan, sitten voi jo kuunnella sitä räpinpaskaa niillä postimyyntistereoilla ihan niin lujaa kuin haluttaa.
Tämä oli ihan positiivinen aloitus, kiitos. Onpahan tiedossa, että muutaman vuoden päästä on jossain korsoossa naapuririitojen ja avioeron takia vähän käytetty ok-talo pikaisessa myynnissä. Paas vaan juhlien, ja oikein kunnolla. Tolla elämänasenteellä olet konkurssissa ja velkasaneerauksessa sitten muutaman vuoden päästä.
Mitä ihmettä kuvittelet tontin koon muuten vaikuttavan änieristykseen???
Onhan se ihan eri juttu jos naapuri on vieressä tai viidenkymmenen metrin päässä.
Jykevä kivitalo, siinä mölyt pysyy sisällä vaikka naapurin talo olisikin vieressä.