Onko kukaan testannut?
exergy
4312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En vielä. Kokeilin hiljattain MeeGoa mutta voisi tänään koeajaa tuota. En ole vielä päättänyt minkä käyttiksen asennan miniläppäriin seuraavaksi kun tuo Ubuntu 9.04 Netbook Edition alkaa tuntua nykymittapuulla vanhanaikaiselta ja käynnistyy hitaasti. Ubuntu 10.04.1 LTS Netbook Edition on vahvoilla, MeeGoa en huoli miniläppäriin vaikka se olikin erittäin hyvän tuntuinen, Androidia en huoli koska joutuu säätämään ja on aika riisutun oloinen, joten teen valinnan Ubuntun ja tuon välillä.
Kiinnostaa kyllä tietää, että kuinka pitkään tuo julkaisu on tuettu kun se valmistuu. Ubuntua voisi käyttää sen 2-3v niin se on siksi aika vahvoilla, en välitä päivitysrumbasta.
Oli muutaman kuukauden tuo käytössä alkuvuodesta (taisi olla maaliskuun kieppeillä). Periaatteessa riisuttu versio Ubuntu Netbook Editionista, jossa suurin osa ohjelmista on pilvipalveluja. Hallintapaneeli on vähän Facebookin tyylinen sosiaalinen verkostoviritys yhdistettynä pakettienhallintaan, jossa ohjelmat asennetaan kuvaketta kerran klikkaamalla. Ainakin kokeillessani softaa ei kyllä hirveästi ollut, joka oli syynä siihen, että vaihdoin UNE:hen. Jolicloud on kuitenkin tainnut melkoisesti kehittyä testaukseni jälkeen, taisi silloin olla joku Pre-Beta menossa.
On kopio Ubuntu Remix ja henkilökohtaisesti en ole suuremmin kiinnostunut "CLOUD" ( Pilvi ) nimestä käyttiksessä ja ensitietojen mukaan seuraava windows-8 on samanlainen "pilvilinnoissa" vaelteleva käyttis, joten sekin voi jäädä väliin, kuten Vistakin jäi, mutta toisista syistä.
Olen tyytyväinen Ubuntu Remix käyttiksestä ACER minissä joten pidän sen ja annan toisten koeajaa "pilvilinnaan", niin minissä kun pöytäkoneessakin........
Lomaterveisin ...................
Joo, joku eeebuntu tms. tuosta tulee mieleen tai NBR mitä niitä minikonevirityksiä nyt olikaan, olihan minullakin sellainen usb-tikulla tai siis on edelleenkin mutta en nyt ole aikoihin käyttänyt kun se tikku itsessään on aika surkea (pqi), siinä on liitin simmonen ihan ihme latiska ettei aina saa kaikissa koneissa, ainakaan kaikissa liittimissä kosketusta mikä johtaa jumiin. Meinasin sen imagen siirtää uudelle ja isommalle 8Gt tikulle mutta en ole saanut aikaiseksi. Ja minä onneton suosittelin tuota pqi:n tikkua kun en tiennyt että liitin alkaa ryttyilemään ajan myötä.
Tosiaan joo ei nuo pilvipalvelut kyllä erityisesti nappaa, jotenkin sitä haluaa olla oman koneensa herra että pitää ne softat ja datan ihan vaan oman huoneen oman koneen kopan sisäpuolella eikä päästä niitä mihinkään pilviin tuulten vietäviksi. Ehkä sinne sitten joskus voi jonkun tällaisen suomi24- novellin tallentaa missä ei ole mitään erityistä menettämisen pelkoa, kunhan ehkä joskus, tai sitten ei totu, pilvipalveluihin.
Jos windows 8 tosiaan nojaa pitkälti pilveen niin taitaa olla soromnoo koko kasi. Ei kuule oikeat perinteiset windows-velhotkaan taida tykätä tuollaisesta systeemistä, ainakin semmoinen tuntuma heti tulee, liekö se sitten vain heijaste omista tuntemuksista vai jonkun tuntemani windows-gurun ajatustavan pikamallinnus omassa mielessäni.
Ehkä minäkin passaan tämä jolicloudin vaikka kai siihen nyt on jotain softaakin saatavilla kun se on kerran virallisesti valmis mutta olkoot vaan, puksailen jotain muuta sen sijaan että jolicloudia.
Kiitän kirjoittajia mielipiteistä, menen tästä jatkamaan laminaatin asentamista..