Onko noissa Marttiini taittoveitsissä sellainen systeemi, että sen terän saa ponnahtamaan ulos sivulta jotain nappia painamalla vai pitääkö se avata ihan omatoimisesti? Ajattelin nimittäin hommata Marttiini taittoveitsen, jos siinä on sellainen systeemi.
Marttiini taittoveitset
8
5194
Vastaukset
- Sormi paketissa
Pitää avata terä ihan sormin. Suljettaessa painetaan nappia sivuun terän taittamiseksi kahvan sisään. Eikös "pompputerä" stiletit ole kiellettyjen listalla, vai muistanko väärin?
- Puukkodunkkari
Itse muistelisin niin, että ylöspäin ponnahtavat terät ovat kiellettyjä, mutta sivulta ponnahtavat sallittuja. Ainakin teräasekeskuksessa myydään sivulta ponnahtavia.
- vcxvcxvcx
Ei taida olla yhdessäkään Marttiini veitsessä jousen voimalla avautuvaa mallia. Teräasekeskuksesta sellaisia voi ostaa, mutta itse en ainakaan tuollaista puukkoa taskussa pitäisi, koska vahingossa aukeaminen voi vaiheuttaa vähintään vaatteen rikkoutumista. Sopivassa tupessa tietenkin menee, mutta tulloin on mielestäni yhdentekevää hankkia normaali veisti tuppeineen, joka on kuitenkin aina taittoveistä turvallisempi ja parempi työskentelyyn.
Tietenkin tuollaisella itsestään avautuvalla on kiva leikkiä ja helppo ottaa käyttöön jos on vain yksi käsi käytössä. - vcxvxcvcx
Onko kenelläkään kokemusta Marttiinit MFK T-2 taittoveitsestä? Sopiiko vuolemiseen niinkuin väitetään, onko terävä? Entäs millaisia kokemuksia Linear lockin kanssa? Luulisi minkä tahansa taittoveitsen lukon pitävän jos veistä käyttää oikein. Tietenkin jos jostain kovasta täytyy pistää läpi veitsellä niin kiinni menemisen vaara on.
- vcxvcxvxc
Ostin kyseisen veitsen ja vuolemiseen se on keskinkertainen niinkuin oletinkin. Kyllä sillä vuolla pystyy, mutta terotustahan tuo vaatisi, jotta homma hoituisi hyvin.
Linear lock on mielestäni ihan turvallinen jos veistä käyttää oikein.
Mielestäni hyvä veitsi ja ehdottomasti hintansa arvoinen jos käyttövaatimukset eivät ole kovat.
- Anonyymi
Marttinin taitoveitsi ON PILATU ! vyöklipsillä.
- Anonyymi
No ruuvaa irti se klipsi. Ei se siihen hitsattu ole.
- Anonyymi
Borrasoutdoor:sta hommasin oman
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie827234Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346543Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644142Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652228- 141542
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981250