Mustalaispoika aloitti koulunkäynnin.
Koulupäivän jälkeen isä kysyi kotona: "No hai sie poika. Opit sie koulussa mittää"?
Poika vastasi. "Joo. Meil oli tännää lukemista. Mut mist se isä johtuup, et muut ei oppinu ku a:n ja b:n mut mie opin viel ceenkii"?
Isä riemastui: "Se varmaa johtuu siitä poika, ett sie oot sukkuun tullu. Sie oot viisas".
Seuraavana päivänä pojan kotiuduttua isä kyselee: "No poika, opit sie tänää mitä"?
"Joo. Nyt oli laskentoo. Mie opin yks, kaks ja kolome ja muut ei oppinu ku yks ja kaks".
Isä tunsi vielä kovempaa ylpeittä kuin edellisenä päivänä: "Hyvä poika. Siusta tullee vielä resitentti".
Kolmantena päivänä isä palasi jo aamupäivällä sosiaalitoimistosta. Yllätyksekseen poika oli jo kotona.
"No poika. Mitä sie tähä aikaa jo koton oot? Mites siu kouluhommais? Sait sie jo heti lommoo, ku oot nii hyvä"?
"Ei ku meillä oli lääkärintarkastus vaa tännää. Hei mist se isä johtuu, ett muilla pojilla on puolta pienempi kikkeli ku miulla? Johtuuks se siitä et mie oon tummempi"?
"Ei se kuulehasie poika siitä johu. Se johtuu siitä ett ku ne muut pojat o vissii seittemä vuotiaita, mut sie oot kakskytäseittemä".
Koulussa.
Ei rasisti.
2
1454
Vastaukset
- lammas
...mustalaiset on puhunu jotai savon murretta vai mitä toi nyt on?
- Agh
etkö oo koskaan kuullu ku mustalainen puhuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1056121Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551