Minä olen tutustunut syvällisemmin thai-ystävättäreeni.
Hän harrastaa kirjallisuutta ja lausuu runoja. Tämä, josta tykkäsin, oli ensimmäinen jonka hän lausui minulle. En ole kysynyt, onko hän itse sen luonut.
Think think think, like drink drink drink, like pum pum pum, like fuck fuck fuck.
Hän harrastaa kirjallisuutta ja lausuu runoja. Tämä, josta tykkäsin, oli ensimmäinen jonka hän lausui minulle. En ole kysynyt, onko hän itse sen luonut.
Think think think, like drink drink drink, like pum pum pum, like fuck fuck fuck.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tullut vastaan ,yhteista heille baari tyo ja turisti paikat. Antaakaa runosuonen pulputa . oma runo: Pati palaa paukku irtoo taikku huutaa lisaa hilloo.
Suuri osa suomalaisista tiedä PASKAN VERTAA koko maasta.
Käydään Pattayalla,Bangkokissa,Phuketissa,sSamuilla ja sitten kerrotaan kokemuksia matkasta..
Tyttöbaarit taitaa olla monella ainut 'kulttuuripläjäys' ja sen mukana luodaan käsitys Thaimaasta ja thaimaalaisista. Anna mun kaikki urpot kestää.. !!!!!
Tiesitkö,että thaimaalaisten käsite FARANG tulee ranskan kielestä ja nykyään sillä kuvataan yleisesti
länsimaisia ihmisiä . yleensä miestä eli isomahainen huonokäytöksinen öykkäri.
Sietävät meitä lähinnä paksun lompakon takia !
Joo tiesin FARANG käsitteen alkuperän ja thaimaalaiset lausuvat R:n L:ksi, siksi kuulee FALANG. Mutta ystävättäreni ei tiennyt sen tarkoittaneen ranskalaisia, ehkä koska lausuvat R:n L:ksi ja sana muuttuu. Ystävättäreni kehui minun ohutta vatsaa kaverilleen eli tuohon isomahaan en sovi enkä ole myöskään öykkäröinyt. Minua hän sieti ensimmäisen tapaamisen jälkeen ilman paksua lompakkoakin. Olen ollut yhden ainoan naisen kanssa joka kerta käydessäni Thaimaassa; Bangkokissa, Huahinissa, Pattayalla ja Isanin maakunnassa tytön kotona.
Tuo runoilu on kyllä vähentynyt ensitapaamisen jälkeen, ehkä siinä oli hänen puolelta ensi ......sen hurmaa.
farang=valkoihoinen.nico=tummaihoinen. eri aasian maista olevat ulkomaalaiset maitten nimien mukaan. eli farang on vaalea ulkomaalainen henkilö.
Itse asiassa tuo väite, että sana tai käsite FARANG tulisi ranskan kielestä ei oikeastaan ole ehkä niinkään totta kuin usein kuulee väitettävän.
Niinpä, missä kohtaa historiaa thaimaa olisi saanut ranskalaisia vaikutteita?
Farang tarkoittaa linnun paskaa, joka sekin on valkoista. Wai sille!
historian tietämys, niinkuin kaiken muunkin tietämys pikkase hakusessa sika-Amalia/mölyapina.
Lao eli ranskaksi kirjoitetaan Laos, koska ässää ei lausuta on thai murretta käyttävä kansakunta, joka on 50-luvulle asti ollut ranskan siirtomaa, kas kas apina, sitä kauttahan tuo!
Toisekseen opetanpa sulle tuon sanan guano, joka tarkoittaa linnunpaskaa, vaikka tuskin siitä sulle apua on, kun sun koulutuksesi taso on muutenkin todella alhainen, hyvä jos muistat edes kaikki pelikortit, heh heh. Mikä tulee ysin jälkeen?
"Mikä tulee ysin jälkeen?"
En tiedä kenelle vittuilet, mutta näytä - ja jutellaan sitten lisää?
Eli valkoisten länsimaalaisten rasistinen nimittely "linnunpaskaksi" alkoi mielestäsi jo 50-luvulla?
Sori erehdykseni 23.7.2010 01:37. Se linnunpaskaksi nimittely siis alkoi jo kun Ranska otti Laosin siirtomaakseen ja on jatkunut siitä asti.
Tarkistan vielä thaimaasta mitä merkityksiä Thaimaalaiset tuntevat kotikielellään sanalle guano. Sä tiedät jo vastauksen, etkö tiedäkin?
nil.
kasia, urvelo.
Sana "ferengi" on arabialainen nimitys eurooppalaisille kauppiaille – tai länsimaalaisille yleensä, arabiankielinen lausutaan /fɛˈrɪŋɡi/ (IPA).
Arabiankielinen sana on todennäköisesti johdettu arabian kielen sanasta "faranj" tai "franji", jotka tarkoittavat frankkeja, tai mahdollisesti persian sanasta "farangi", joka tarkoittaa ulkomaalaista.
Etiopiassa sanoilla ferenj ja ferenji on sama merkitys. Kreikassa käytetään puhekielessä joskus sanaa "fragoi" (φράγκοι) länsi-eurooppalaisista. Intiassa termiä käytettiin erityisesti brittivaltaa vastustavien keskuudessa halventavassa mielessä briteistä.
Guano (ketšuan sanasta "wanu" espanjan kautta) on merilintujen tai lepakoiden ulostetta, joka on kertynyt kerroksiksi eläinten elinpaikoille.
Ketšua (esp. quechua, Runa Simi) on Andeilla, eli Perussa, Ecuadorissa, Boliviassa ja Argentiinassa puhuttu intiaanikieli.
Ranska "menetti" Lao'sin siirtomaanaan n. v. 1954. Maa on nimeltään siis Lao ja kansalaiset lao'a ja kirjoitusasu Laos syntyi karttoihin Rankan siirtomaavallan aikana, ranskalaiset kun eivät lausu ässää.
Sanan farang ENSIMMÄINEN alkuperä tulee germaanien nyk. koillis Ranskassa, gootteina Galliassa asuvien heimojen heittokirveestä franc.
Heittokirves oli kevyt ja erittäin tehokas 30 metriin asti sen ajan tehokkaimpia aseita, sekun osuessaan kimpoili, lopulta pysähtyen pehmeään kohteeseen.
Siitä alettiin kutsumaan yhä laajenevaa heimoa frankeiksi, siis nyt tunnetaan France, eli ranskalaiset.
Jotkut frankit kävivät kauppaa arabien kanssa, siitä arabiankieleen sana faranji, ja aina Persiaa myöden farangi, joka tarkoitti jo kaikkia valkoisia ulkomaalaisia. Tämä jo ennen 1500-lukua.
Kaupankäynnin levitessä 1500-1600 luvuilla Intiaan, Indonesian maustesaarille ja Filippiineille asti, Intiassa käytettiin lainasanaa farang kaikista valkoihoisista.
Ranska valtasi kaakkois-Aasiaa Laos-Kambozha-Vietnam alueen 1800-luvun loppupuolella siirtomaikseen, Laos eli Lao kuului tuolloin vielä Thaimaan kuningaskuntaan. Lao on thaikielen murre, Kambozhassa ja Vietnamissa puhutaan omaa kieltään.
Todennäköisesti jo tuolloin 1890 kaikkia valkoihoisia kutsuttiin farangeiksi, Intian kautta levinneestä farang = ulkomaalainen sanasta, Englannin hallitessa Intiaa 1700-1900 luvuilla.
Vaikka "frankit" hallitsivatkin lähes koko taka-intiaa 1890-1954, kaikki ulkomaalaiset olivat farangeja jo varmaan 1550-1700 luvuilta asti, vaikka sanaa ei yleiseti tunnettu, koska valkoihoinen oli todella
harvinainen näky.
Linnunpaskalla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
"Linnunpaskalla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. " - Niin paitsi että moni thaimaalainen, ollessaan omiensa seurueessa, saattaa linnunpaskan nähdessään todeta: Farang!
tuo oli taas sieltä "seiskasta" opittuja eämäntapaohjeita pikku amalianpennulle , jota on kiusattu kapaloistaan asti ja jatkuu edelleen kun kaikki kiusaavat haukkumalla läskiksi norsunvittunaamaiseksi ryhävalaaksi.
Olet näköjään jo oppinut jotain. Nimittäin, ettet voi nimitellä henkilöä huoraksi, jota et tunne ja toimiiko henkilö huorana vai ei.
Katsotaan, miten sut tullaan muuten saamaan kuriin nimittelyissä. Ja edelleenkin : Paskis ja Phuke on yhtä suurta ulkoilmabordellia eikä rohkaise ketään tutustumaan muuhun Thaimaahan. Mutta naisturistejen rahoistahan ko.kehitysmaa ei olekaan kiinnostunut.
Et ole näköjään oppinut yhtään mitään. Nimittäin tämä on matkailupalsta, ja Thaimaata jota et tunne sekä thaimaalaiset naiset joita solvaat välittämättä keitä he ovat, et voi toimia sillä tavoin.
Katsotaan, miten nopeasti sut tullaan saamaan hoitoon/linnaan tai yhdistettyyn sellaiseen. Ja edelleenkin. Suomalaiset ämmät ovat oksettavia läskejä, norsuvittunaamaisia ryhävalaita. Paskis on housuissas ja anaalitolia jossa käyt huoraamassa pentusi kanssa on yksi suuri ulkoilmabordelli, kaatopaikka, jossa ei ole mitään nähtävää.
Mutta naisturitejen rahoistahan ja perseestähän ko. maailman perseenreikä onkin vain kiinnostunut.
no matkimispalstanhan tästä tekee just sä... KAAPPIHOMO!
sillälailla norsunvittunaama ryhävalashuora RUNKKARI!
Runkkari ? Kysypä alan ammattilaisilta, vaikkapa äidiltäs, miten huora voisi olla runkkarikin.
Kaapihomo! Kysypä tyttäreltäs, joka on huora itsekin kuinka nainen voi runkata? Tehän runkkaatte varmaan toisiannekin samoin kuin isäänne?
bai bai loi papapopo, darling darling mai mi tang, bai bai loi loi loi,miau miau bumbum thirak.
noniin viisaat suomi24 thaiasiantuntijat, kääntäkääs toi...täällä kun on niin paljon näitä asiantuntijoita
nikin piti olla kop khun khap