lagunan tyhjäkäynti 2000rpm

relluukko

Tarvittais apuja. Laguna oli ajosta parkissa n.10min ja kun ei ekalla kerralla startannut,polkasin perkele kerran kaasua ja käynnistyi mut tyhjäkäynti jäi 2000-2500rpm eikä laske?

5

1203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MexMan

      Irroita miinuskaapeli. Pidä irooitettuna muutama minuutti. Kun käynnistät, niin virrat päälle, mutta ei starttausta, vaan puolen minuutin odotu virrat päällä. Tässä ajassa tyhjäkäyntimoottorin ilmansäätö kara liikkuu koko liikeratansa ja etsii oikean kohdan tyhjäkäyntiä ajatellen. Nyt starttaus ja autosi toimii normaalisti. Akun irroitus aiheuttaa tyhjäkäyntimoottorin kalibroinnin. Jatkossa vältät murheet näin. Kun startaat niin virrat päälle ja vähintään viiden sekunnin odotus ennen starttia, tällöin ehditään lukemaan kaikki lämpötilat ja anturit ja auto käy tasaisemmin tyhjäkäyntiä.

      • relluukko

        Oli akkukaapeli 5min irti ja käynnistys ohjeiden mukaan. Kiersi itseasiassa yli 2000. Tyhjäkäyntisäädin hajalla? Vai sotkiko sen joku tuossa aiemmassa käynnistyksessä?


      • mexman
        relluukko kirjoitti:

        Oli akkukaapeli 5min irti ja käynnistys ohjeiden mukaan. Kiersi itseasiassa yli 2000. Tyhjäkäyntisäädin hajalla? Vai sotkiko sen joku tuossa aiemmassa käynnistyksessä?

        Tyhjäkäynnin säädin likainen tai rikki. Sehän on vain kahdella pienellä ruuvilla kiinni ja on helppo puhdistaa ja katsoa.


      • relluukko
        mexman kirjoitti:

        Tyhjäkäynnin säädin likainen tai rikki. Sehän on vain kahdella pienellä ruuvilla kiinni ja on helppo puhdistaa ja katsoa.

        jo irti ja sitä bensassa huljuttelin,tuntui kyllä käsin liikkuvan mutta edelleenkään ei pelitä. Mukava hinta säätimellä näytti olevan kun motonetin hinnasto kertoi maksavan 78€...vielä ei ole purkaamojen sivuilta löytynyt. Eipä tuommonen ole ennen bensavehkeissä temppuillut, vaikka tämä jo 4.ranskatar talossa, aiemmin ollut -96 xantia, -01 partner diesel ja -02 c3 joista partner edelleen ajossa, 230tkm mittarissa, itse rullattua 130tkm. Laguna siis -96 1.8 rt ja 266tkm. Mutta niinhän se on että autojen kanssa oppii aina uutta..pitää kai tuo säädin vaihtaa,löytyy sitten purkuosa tai ei? Hieman huono ajella tuollasenakaa. Kiitoksia ohjeistuksesta!


    • renuasentaja

      japsiautoon niin murheet loppuu. Niin tyypillistä epäluotettavan patonkiauton käytöstä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8505
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4168
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3692
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3166
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2930
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2636
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2103
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2076
    Aihe