RATKAISU- JA RAJOITUSMAHDOLLISUUDET:
Haavoittuvuuteen ei ole korjausta.
http://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2010/haavoittuvuus-2010-106.html
Haavoittuvuuteen ei ole korjausta.
http://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2010/haavoittuvuus-2010-106.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
windows 2000 on turvallinen vaikka jotkin toisin väittävät :)
HAAVOITTUVAT OHJELMISTOT:
Päivitetty 17.7.2010:
Windows XP Service Pack 3
Windows XP Professional x64 Edition Service Pack 2
Windows Server 2003 Service Pack 2
Windows Server 2003 x64 Edition Service Pack 2
Windows Server 2003 with SP2 for Itanium-based Systems
Windows Vista Service Pack 1 and Windows Vista Service Pack 2
Windows Vista x64 Edition Service Pack 1 and Windows Vista x64 Edition Service Pack 2
Windows Server 2008 for 32-bit Systems and Windows Server 2008 for 32-bit Systems Service Pack 2
Windows Server 2008 for x64-based Systems and Windows Server 2008 for x64-based Systems Service Pack 2
Windows Server 2008 for Itanium-based Systems and Windows Server 2008 for Itanium-based Systems Service Pack 2
Windows 7 for 32-bit Systems
Windows 7 for x64-based Systems
Windows Server 2008 R2 for x64-based Systems
Windows Server 2008 R2 for Itanium-based Systems
Windows 2000 ei ole enää tuettu käyttöjärjestelmä, eikä sitä siksi mainita M$:n haavoittuvuustiedotteissa.
Koska kaikki XP:n versiot sisältävät ko. haavoittuvuuden, löytyy haavoittuvuus lähes 100% varmuudella myös 2000:sta. XP:stä haavoittuvuus kuitenkin joskus paikataan, 2000:sta ei.
Kuka nyt ensinnäkään paimentaa haittaohjelmia koneellaan?
Mitenkähän kun tuossa sanotaan että haavoittuvat komennot suoritetaan käyttäjän oikeuksilla, Vista ja Win 7:han kysyvät aina noita pääkäyttäjän oikeuksia eli jos vaan klikkaa notta ei jos aukeilee kummia softia, siinäkö se?
Windowsin pikakuvakeaukko on luultua laajempi:
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2010/07/21/windowsin-pikakuvakeaukko-on-luultua-laajempi/201010093/66
Haittaohjelma joka tarttuu tuolla menetelmällä saa vain ne oikeudet jotka käyttäjälläkin on joten ei koneen käyttöä järjestelmänvalvojana kuin ainoastaan ylläpidossa.
Vieraita muistitikkuja kannattaa nyt vältellä.
Haavoittuvuus toimii myös kotiverkossa mutta sillä ei ole niin väliä, sillä haittaohjelman pitää ensin päästä sinne kotiverkkoon ja se onnistuu ainoastaan vieraan saastuneen tikun kautta.
Yritysten kannalta tuo haavoittuvuus on hurjasti vakavampi. On esim. 1000 tietokonetta, kaikki samassa verkossa ja työntekijät tuovat omia tikkujaan työkoneisiinsa vaikka kuinka kieltäisi.
Linkkihaavoittuvuuden laajan hyödyntämisen uskotaan olevan enää ajan kysymys.
Ensimmäisistä tiedoista poiketen Windowsin haavoittuvuutta hyväksikäyttäviä oikopolkutiedostoja voi jakaa USB-massamuistien lisäksi myös verkkolevyjen tai WedDAV-hakemistojen kautta. Tämä luo otolliset olosuhteet verkkomatojen lailla leviäville haittaohjelmille.
http://www.cert.fi/tietoturvanyt/2010/07/ttn201007201634.html
http://support.microsoft.com/kb/2286198#FixItForMe