Asus hylkää Windowsin

"The 10-inch Eeepad was first demonstrated at this year's Computex show running an embedded version of Windows 7. It seems, however, that the firm doesn't want its tablet device saddled with Microsoft's bloated operating system, so instead it is opting for the Linux based Android operating system."
http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1723502/asus-dumps-windows-tablet

Asuskin on tullut järkiinsä ja hylkää M$:n pöhöttyneen matoimurin laitteistaan. Eihän M$:n käyttöjärjestelmien käytössä mitään järkeä olekaan kun parempia käyttöjärjestelmiä saa ilmaiseksi.
5177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Xandors mielessäin.... uutinen vakuuttaisi paremmin jos siinä olisi vaikka Ubuntu mutta luulen siinä taas olevan jonkin puukotetun mikälieperkele linuxversion.

Äänestä
  • Joo, ehkä mikkis on maksanut Asukselle että se jälleen kerran siirtyy linuxiin ja romuttaa sen totaalisesti. Sitten ihmiset taas mielissään odottelevat windows seiskan tablettiversion viisiminuuttista käynnistymistä ja suojausohjelmien ylösnousua kun pääsevät "surffailemaan hienolla IE:llä" jota ei linuxissa ole. Kovin on kömpelö tekele tuo linux kun ei siinä edes IE toimi.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Joo, ehkä mikkis on maksanut Asukselle että se jälleen kerran siirtyy linuxiin ja romuttaa sen totaalisesti. Sitten ihmiset taas mielissään odottelevat windows seiskan tablettiversion viisiminuuttista käynnistymistä ja suojausohjelmien ylösnousua kun pääsevät "surffailemaan hienolla IE:llä" jota ei linuxissa ole. Kovin on kömpelö tekele tuo linux kun ei siinä edes IE toimi.

    Näpit on niin liimassa (jota en haistellut kuitenkaan) että mun täytyy mennä nyt saunaan, harvia sielä jo puhkuu mahtilöylyjä että pääsee pieksämään mun alas lauteilta mutta minähän lähden kisaamaan. Remontti on tältä päivältä pisteessä pause ja äijä täytyy kuurata huomiseksi että voi hommia jatkaa.

    Äänestä

  • Niin siis, siinähän lukee suoraan että tahtovat Androidia siihen, ei tarvi luulla mitään. Toisaalta, se ei välttämättä ole lopullinen valinta sekään.

    Äänestä

  • Penguin kirjoitti:

    Niin siis, siinähän lukee suoraan että tahtovat Androidia siihen, ei tarvi luulla mitään. Toisaalta, se ei välttämättä ole lopullinen valinta sekään.

    vähemmän kiinnostavaa uutista kuulla.......ihan jees varmaan jollekin soranseulojalle, mikäs siinä, onnea!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


c=3 kirjoitti:

"The 10-inch Eeepad was first demonstrated at this year's Computex show running an embedded version of Windows 7. It seems, however, that the firm doesn't want its tablet device saddled with Microsoft's bloated operating system, so instead it is opting for the Linux based Android operating system."
http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1723502/asus-dumps-windows-tablet

Asuskin on tullut järkiinsä ja hylkää M$:n pöhöttyneen matoimurin laitteistaan. Eihän M$:n käyttöjärjestelmien käytössä mitään järkeä olekaan kun parempia käyttöjärjestelmiä saa ilmaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu