Olen nainen joka kouluttautui miesvaltaiselle alalle. Työ on koulutusta vastaavaa ja vaatii tekemisen lisäksi myös aivoja. Nyt reilun vuoden työskentelyn jälkeen, fysiikka ei ole vieläkään tottunut työhön. Välillä tunnen itseni todella ahdistuneeksi kun joka ilta olen aivan kipeänä ja viikonloppukaan ei oloa paranna. Työ olisi mukavaa jos jaksaisi enemmän. Väsyneenä vaan on niin vaikeaa.
Olen tässä miettinyt, että onkohan jollain mahdollisesti kokemusta vastaavasta? Tottuuko siihen ikinä vai meneekö terveys. Olen vielä alle kolmekymppinen, mutta olen miettinyt sitä, kuinka huonoon kuntoon voi mennä tekemällä itselleen liian raskasta työtä.
Ehkä pitää vielä kouluttautua jollekin toiselle alalle. Satun vain pitämään käsillä työskentelystä ja siitä että näkee työnsä jäljen. Lisäksi miesten kanssa on mukava työskennellä kun eivät ainakaan meidän yrityksessä toisiaan hauku tai selkäänpuukota.
Mutta valaiskaa minua jos on kokemusta raskaasta työstä. Eli tarviiko pelätä että terveys menee...
Joku ehkä ajattelee, että olisit nainen pysynyt omissa hommissasi. En tuomitse. Välillä ajattelen itsekin, että ehkä olisi parempi jos miehet hoitaisivat raskaan työn. Ei ollut ruoho vihreämpää aidan toisella puolella. Mielenkiintoista hommaa silti.
fyysisesti liian raskasta
6
2776
Vastaukset
- metallin nainen
Millä tavalla työsi on raskasta? Pitää nostella jotain, vai? Minkä painoisia? Kiinnostaa vaan, kun olen itsekin nainen.
- keljaökf
Pitää nostaa, painaa, käyttää paljon käsityöstökoneita. Nostaa kyllä jaksaa, mutta lähinnä on joka ilta sellainen olo kuin olisi muuttanut ison kuorman tavaroita ylimpään kerrokseen. Ihmetyttää se, ettei kroppa totu millään. Luulisi, että voima olisi tähän mennessä jo lisääntynyt niin paljon, ettei nukahda heti työpäivän jälkeen.
- ,,,,,
keljaökf kirjoitti:
Pitää nostaa, painaa, käyttää paljon käsityöstökoneita. Nostaa kyllä jaksaa, mutta lähinnä on joka ilta sellainen olo kuin olisi muuttanut ison kuorman tavaroita ylimpään kerrokseen. Ihmetyttää se, ettei kroppa totu millään. Luulisi, että voima olisi tähän mennessä jo lisääntynyt niin paljon, ettei nukahda heti työpäivän jälkeen.
Kannattaa syödä proteiinia niin kasvaa lihakset.
- v'***'varattu
,,,,, kirjoitti:
Kannattaa syödä proteiinia niin kasvaa lihakset.
vaikka mitä söis tai jois
- Bodybaby
,,,,, kirjoitti:
Kannattaa syödä proteiinia niin kasvaa lihakset.
Liika proteiinin tuppaaminen rasittaa sisäelimiä ja ihmisen todellinen terveys riippuu sisäelinten kunnosta eikä lihasten koosta. Vittu meillä ainakaan mitään terveystarkastuksia ole paitsi harvoilla ja valituilla silloin tällöin. Eikä niissä saatanan haisevissa älllöttävissä vitun paskapötkylöissä lue paljonko ne painaa, niin,että aika helposti tulee nostettua enemmän (25 kg?), kuin työsuojelulaki sallii naisen nostavan. Suurin rasitus kuitenkin on toistotyön tappava tylsyys.
- 9856
Työ metallialalla on mielenkiintoista ja haastavaa. Oman työnsä jäljen näkee joka päivä. Raskasta työ kuitenkin on, siitä ei pääse mihinkään. Ohje proteiinien syömisestä tai muut vastaavat eivät ole ihan asiallisia. Työsuojelulain mukaan nainen saa nostaakin vähemmän kuin mies, olikos nosto 30 kg naisilla.
Pitkäaikainen rasitus aiheuttaa väsymyksen ja vaivoja. Selkä saattaa kipeytyä pahastikin, eikä se ole työhaluista kiinni. Fysiikka ei vaan välttämättä kestä. Työterveystarkastuksessa kannattaa varmaan keskustella omasta väsymisestä. Osaavat sitten neuvoa mitä ehkä kannattaa tehdä.
Itse olen edelleen nainen metallialalla enkä ihan heti aio lähteäkään. Fyysiset kivut ja armoton väsymys ovat kylläkin tuttuja vaivoja. Työnantaja ei taida näitä asioita käsittää, koska pyynnöt työn helpottamisesta ja vaihtelusta eivät näytä tajuntaan menevän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1633056Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3722087- 411861
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431836Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328985Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles113968Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802