Mitä ohjelmaa keksisin pojan 8-vuotissyntymäpäiville? Tuon ikäiset pojat eivät taida kiinnostua enää kaikista leikeistä ja kilpailuista, kun näyttää että leikkiminen on muutenkin vähentynyt konsolipelien myötä.
8-vuotissynttärit
7
6755
Vastaukset
- MLL-synttärivetäjä
Juuri siksi, että elektroniikka vie lasten kaiken huomion nykyään ihan tavalliset seuraleikit voivat olla mahtavaa vaihtelua. Siksi Mannerheimin Lastensuojeluliitonkin jörjestämät synttärit myyvät useilla paikkakunnilla uskomattoman hyvin; emme panosta rekvisiittaan vaan ihan tavalliseen synttärileikkiohjelmaan.
8-vuotiaat ovat vielä niin pieniä, että ovat oikeastaan optimaalisessa seuraleikki-iässä, koska oppivat ja muistavat jo helposti vaikeammankin leikin säännöt.
Videot ja pleikkarit pannaan synttärien ajaksi.- äiti
ilman tarjoilua 100€?Tälläisen hinnan löysin etsiessäni mll:n järjestämiä synttäreitä.
- Äiti
Juuri jotain seura leikkejä ei montaa, mutta kysy lapseltakin muistaako hän jotain kivaa peliä jota on ehkä leikkinyt, päiväkodissa tms.
Meillä ainakin oli kolme leikkiä.
"avaimen piilotusta", tuolileikkiä, aarteen etsintää...
Kahdeksanvuotias on vielä lapsi, kyllä leikkiminen vielä kiinnostaa.
Yhdessä oleminen on tärkeää. Todellakin tietokone, pleikkari yms pelit pois. Tai niitä pelataan hyvin vähän yksi kerta/ vieras. - tässä
lapseni serkku täytti (poika) viime keväänä kahdeksan ja hänen vanhempansa järjesti synttärit helsingissä viikin metsässä siten että alueesta oli piirretty kartta ja lapset etsivät 5 eri rasti kohdetta
1.rastilla oli tehtävänä tehdä luonnon materiaaleista matkasauva, siten että pelkkä keppi ei riittänyt. Lapset teki todella upeita
2.rastilla piti miettiä 4 syytä miten auttaa luonnonsuojelualueen eläimiä
3. kolmannelle rastille oli viety valmiiksi kyniä ja papereita ja lapset teki oman lempieläimen kuvan ja kirjoitti sen alle ajatuksia millaiset olisivat tämän eläimen 8-v synttärit
4. rastilla lapset opettelivat hoitamaan haavan joka oli tullut retkellä ja miten apua haetaan.
yksi lapsista oli leikisti saanut ison haavan reiteen kiipeillessään puussa ja pojat sitten mietti miten sitovat haavan ja kuinka yksi pojista soitti apua. ja lapset itse keksi muuten että kaksi lasta lähteen aikuista vastaan jotta varmasti löytävät yms.
5. rasti oli kilometrin kävelymatkan takana jossa pojan äiti oli synttäri herkkujen kanssa odottamassa. Tarjolla oli makaroonisalaattia,lihapiirakkaa, cocacolaa ja tietysti täytekakku.
herkuttelun jälkeen lapsen isä jakoi kaikille mitalin ja sitten pojat kaivoi lahjat repuistaan ja sankari sai avata paketit
Huomioitavaa juhlien järjestelyssä:
Mahdolliset allergiat
lapsilla hyvät jalkineet liikkua ja että jokaisella on oma juomapullo mukana.
Jokaisella reppu jossa sadetakki ja pieni istuin alusta (muovipussin sisälle laitettu sanomalehti loistava.Eristää kylmän ja pysyy kuivana.
Itsellä kannattaa olla mukana pieni ensiapulaukku, lasten vanhempien yhteystiedot ja paljon iloa...
Näitä juhlia varten kannattaa pyytää 2-3 aikuista hoitamaan eri kohteita ja lapsia ei tietenkään kannata vain kartan varassa laittaa kulkemaan vaan siten että azinakin yksi aikuinen on mukana koko retken.
Lapset nautti muuten todella paljon. kyseisenä päiväna satoi vettä, muytta se ei juhlijoita haitannut ja kakkukin suojattiin mukavasti neljän kepin ja sadetakin muodostaman teltan alle.
Sankarin vanhemmat säästyi siivuoksen vaivalta ennen ja jälkeen juhlien ja< lapset muistelee juhlia vieläkin viikon päästä on saman pojan merirosvo juhlat jossa kapteenin hattu on hukkunut...(näin luki kutsussa) - minä
Mun veli täytti 8 ja sille piettin syndet keilahallissa, kaikki piti kovasti ja pikkuveli oli tyytyväinen. Jonnekkin jännään paikkaan tai mäkkäriin
- -P-
Näitä synttärijuttuja kun lukee, ei voi muuta kuin ihmetellä... kommenttini koskee siis muitakin synttärijuttuja kuin vain tätä ketjua.
Eikö mikään enää riitä, kun pikkupennuillekin on jo järjestettävä isot ja kalliit kemut mitä ihmeellisimpine ohjelmineen. Sitten kersat leuhkivat niillä lähipiirissä ja hyvä etteivät jo hiekkalaatikkoiässä vertaile että kenen juhlat olivat kalleimmat. Onko nykylasten elämä todellakin niin tavaran ja nautinnon täyttämää ettei mikään enää tunnu missään, paitsi älyttömät superhyperlargejuhlat. Ennen sentään oltiin onnellisia kakusta, limsasta sekä perheen, ystävien & muitten läheisten mukavasta seurasta - siitä kaikkein tärkeimmästä.- joku
oon samaa mieltä sun kanssa, paitsi että ne taita olla ne vanhemmat ketkä niitten kemujen parhaimmuudesta taistelee! Älytöntä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849