Tietämätön turisti

entajuu

Eli nämä kysymykset ovat joidenkin mielestä varmaan naurettavia, mutta olemme tyhmiä suomalaisia turisteja ja mietityttää nämä yksinkertaiset asiat.

Menemme siljalla ruotsiin ja tarkoitus nähdä vanhaa kaupunkia ja sitten shoppailla keskustassa. Lähteekö siljan satamasta bussia suoraan vanhaan kaupunkiin? Vanhasta kaupungista ajattelimme kävellä keskustaan, mutta sitten satamaan takaisin tulo mietityttää.. Mistä me löydämme sieltä jonkun bussin joka menee satamaan tai miten osaamme käyttää tunnelbanaa :D Emme osaa sanaakaan ruotsia ja metrolipun ostaminen tuntuu haasteelliselta .. Niitä voi ilmeisesti laivaltakin ostaa, mutta meidän tuurilla lähdemme íha väärään suuntaan tai aivan väärään metroon..

6

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omin pienin sormin

      jos on epävarma eikä tiedä asioita, kannattaa aina aloittaa laivayhtiön kotisivuilta eikä tällaisilta palstoila.
      Sieltä haet perustiedot ja täältä sitten tarkennuksia.

    • ++++++++++++

      Siljan satamasta kävelette pinen matkan päässä olevalle maanalaisen asemalle nimeltään Gärdet (lausutaan Jäärdet). Sieltä suuntaatte helppolukuisten viittojen mukaan keskustaan menevälle raiteelle (toisessa suunnassa on vain yksi asema, eikä haittaa vaikka vahingossa kävisitte siellä kääntymässä, vaihdatte sitten vaan toiseen suuntaan). Tuolla tunnalbanalla pääsette suoraan Gamla Stanin maanalaisen asemalle.
      Takaisin päin tulette T-centralenista satamaan samaiselle Gärdetin pysäkille. Junan määränpää on Ropsten, se kannattaa tarkistaa junan keulasta - samalta raiteelta menee junia myös toiselle päätepysäkille.
      Päiväkortin liikennevälineisiin voitte ostaa laivan infosta.
      Jos maanalainen kuitenkin tuntuu liian haasteelliselta, niin satamasta lähtee bussi keskustaan Sergelin torin tuntumaan. Siitä on helppo kävellä vanhaan kaupunkiin (noin 10 min).

    • Tukholmaan!!!
    • kitkata

      Ruotsalaiset pyhyvat todella hyvin englantia, jos se yhtään taittuu, niin sillä pärjää todella hyvin. Metro linjat on merkattu väreillä... kun katsot vain päätepisteen niin pääset varmasti oikealle raiteelle. Kuulutukset tulevat hyvissä ajoin ennen asemaa. Oikeasti helppoa, kunhan vaan uskaltaa. Itsekin tänä kesänä, vasta monen monen Ruotsin reissun jälkeen , huomasin miten helppo Tunnelbanaa on käyttää ja mitä mahdollisuuksia se antaa. Rohkeasti vaan metroilemaan! http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Stockholm_metro_map.png

    • Pois pelko!

      Metron käyttö on erittäin helppoa. Metrossa tiedät aina tasan tarkkaan missä olet, bussilla on paljon helpompi eksyä.

      • Bussikuskis

        Gärdetin tunnelbana- aseman kupeesta menee sininen bussilinja bussi numero 1, jolla pääsee hyvin kylille ja näkee maisemia. Siljan terminaalin ohi kulkee myös punainen bussi 76, joka kulkee vähän eri reittiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3498
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2206
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1231
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1083
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1041
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1020
    10. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    Aihe