en halua mokata

en halua mokata

Minulla on semmosta kysyttävää että olen mennyt kihloihin ja olisi tarkoitus mennä naimisiin ensi kesänä

Maistraatissa mutta en tiedä kuinka siellä menetellään ostetaanko naiselle vihkisormus ja sitten annetaan

siellä ja se virkamiiestai nainen lausuu jotain siellä ja onko se valmis siellä.Tuleeko naisen vihkisormukseen

molempien nimet ja päivämäärä vai mitä siihen kuuluu laittaa voisko joku kertoa tarkemmin etten mokaa

itseäni.kiitos kiittäen etukäteen.

3

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkkitähän

      Maistraatissa voi antaa sormuksen/sormukset, jos tahtoo.
      Maistraatin sivuilla taitaa olla sanasta sanaan koko toimitus, jos siihen haluaa etukäteen tutustua.
      Onko mikä valmis siellä? Vihkiminen? On, saatte sieltä mukaanne vihkitodistuksen.
      Sormukseen voi kaiverruttaa ihan mitä itse haluaa.

    • Et sä mokaa

      Maistraatissa kukaan ei katso sormuksienne sisään! Sormuksiin ei ole pakko laittaa jotain tiettyä tekstiä. Yleensä laitetaan kait toisen nimi ja päivämäärä. Tai voi laittaa molempienkin, jos mahtuu. Mutta sinne voi kaivertaa mitä vaan tai olla kaivertamatta. Jotkut laittavat jonkun latinankielisen (?) tms. lauseen.

      Ja sormukset ei suinkaan ole pakolliset. Teillä ei tarvitse olla kummallakaan sormusta. Mutta yleisin tapa on se, että naiselle tulee sekä kihla, että vihkisormus. Miehelle vain kihla.

      Kyllä siellä paikan päällä neuvotaan. Ja kun varaat aikaa voit vaikka puhelimessakin jo kysellä. Ja täällä olikin jo neuvottu maistraatin sivuille. Sinen vaan tutustumaan etukäteen, jos jännittää!

    • EN HALUA MOKATA

      KIITOS TEILLE KUN OLETTE VASTANNEET,NYT TIEDÄN KUINKA MENETELLÄ.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe